Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

istinaf mahkemeleri

Old 02-04-2006, 01:23   #1
şirin doğan

merhaba ben "istinaf mahkemeleri" hakkında bılgı almak istiyorum. bize bu konu hakkında ödev verildi. ben internetteki aramalarımda;sürekli bu konu hakkında yorum yapıldığını gördüm. bana yardımcı olursanız sevınırım. en azından var yada yok olduğunu bılmek isterim.gerçi yorumlardan da yok oldugu goruluo ama yıne de yardımlarınızı beklıyorum...şimdiden teşekkürler...
Old 18-04-2006, 07:49   #2
Tansu Sarıgül

İstinafı ceza muhakemesi mi hukuk muhakemesi alanında mı inceliyorsunuz? Ceza muhakemesinde Feridun Yenisey hocanın 1979 yılında yazılmış doktora tezi var.
Old 19-04-2006, 10:45   #3
Av.Orhan

Sayın @Şirin Doğan

Sorunuzun üzerinden biraz zaman gecmiş olmakla birlikte sorunuzun cevabını sanırım;

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun

Kanun No : 5236
Kabul Tarihi : 26/09/2004
Resmi Gazete Tarihi: 07/10/2004
Resmi Gazete Sayısı: 25606

kanunda bulmanız mümkündür.

Bu kanunda "Madde 22 - Bu Kanun 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girer."" denmekte ve madde 21 de "Madde 21 - Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

Geçici Madde 1 - Bölge Adliye Mahkemelerinin, Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun geçici 2 nci maddesi uyarınca Resmi Gazetede ilan edilecek göreve başlama tarihinde;"
şeklinde ibare olmakla birlikte henüz resmi gazatede istinaf mahkemelerinin kurulduğuna ve göreve başladığına ilişkin bir bilgi yayınlanmamıştır.

Kanımca bir çok hukukcu arkadaşımızın da bu konuda bilgisi olmaması sebebiyle durumu kısaca burada izah etme gereği duydum.

Gelinen son nokta hakkında bilgisi olan hukukcu arkadaşlar bizimle de paylaşırlarsa sevinirim.

Edit : Bu hükmü gözden kacırmışım. "Geçici Madde 2 - Adalet Bakanlığı, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç iki yıl içinde 25 inci maddede öngörülen bölge adliye mahkemelerini kurar. Bölge adliye mahkemelerinin kuruluşları, yargı çevreleri ve tüm yurtta göreve başlayacakları tarih, Resmi Gazetede ilan edilir."

Yani başka değişiklik olmaz ise 01.06.2007 tarihine kadar istinaf mahkemelerinin kurulması gerekiyor.
Old 23-04-2006, 21:35   #4
smilen

Hukuk öğrencisi olarak ödevim için yapmış olduğum araştırmalar sonucunda :
Bölge Adliye Mahkemeleri'nin (istinaf) kurulmasını öngören tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda yürürlük ve yürütme maddeleri de kabul edilerek yasallaşmıştır.
Söz konusu düzenleme geçtiğimiz yıl TBMM Genel Kurulu'nda ele alınmış, tasarı, yürürlük ve yürütme maddelerine gelince Adalet Komisyonu'na geri çekilmiştir.
İlk derece mahkemelerini hukuk ve ceza mahkemeleri, adli yargı ikinci derece mahkemelerini de bölge adliye mahkemeleri olarak adlandıran yasaya göre, hukuk mahkemeleri her il merkezi ile belirlenen ilçelerde
Fakat,Yargıtay Birinci Başkanı Osman Arslan, 2007 yılında kurulması öngörülen istinaf mahkemelerinin kanunları farklı yorumlamasından doğacak sancılara dikkati çekerek, Yargıtay içtihatlarının benimsenmesi ve istikrar
kazanabilmesi için bu mahkemelerin kuruluşunun 1 Haziran 2010'a ertelenmesi gerektiğini söylemiştir.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi