Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Baro gözlemcisi Kavili’ye “Kavilizm” soruşturması

Yanıt
Old 02-11-2012, 10:29   #1
Engin Özoğul

Varsayılan Baro gözlemcisi Kavili’ye “Kavilizm” soruşturması

İSTANBUL Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Ömer Kavili hakkında, kendisini bütün avukatların hamisi olarak tanıttığı ve kendilerini ‘Kavilist’ olarak tanıtan avukat grupları ile ‘Kavilizm’ olarak adlandırılan görüşleri hususunda ortak fikir ve eylem belirlemeye çalıştığını iddia eden Savcısı U.G.’un şikâyeti üzerine ‘Yargı görevini yapanı etkileme iddiasıyla’ soruşturma başlatıldı.

Ömer Kavili "Kahkahalarla güldüm. Kavilizm akımı literatüre girmiş bulunuyor. Ancak soruşturmaya emek veren savcımız işsiz kalabilir. Kavilizm görüşleri çerçevesinde fikir ve eylem birliği dediği zaman soruşturmaya özel yetkili savcılığın bakması gerekir. Hakkımda ihbarda bulunan savcının ise özel yetkisi yok” dedi.

26 Eylül 2010’da polislerle tartışan 29 yaşındaki M.V. gözaltına alındı. Savcılığa sevk edilen M.V.ı’ya İstanbul Barosu avukat olarak A.G.’i atadı. Av.A. G. o gün nöbetçi olan savcı U.G. tarafından M.V.’yla görüştürülmeyince Baro’yu aradı. Adliyeye giden Ömer Kavili, nöbetçi savcı U.G.’un tutuklamaya sevk ettiği şüphelinin, savcının eşi olan nöbetçi hakim D. G.’un huzuruna çıkarılacağını öğrenince itiraz etti. U. G. o günden sonra Kavili’yi ‘yargı görevini yapanı etkilediği’ gerekçesi ile Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne ve İstanbul Barosu’na şikâyet etti. G.’un şikayeti üzerine Adalet Bakanlığı Kavili Ömer Kavili ile gözaltına alınan şüpheli için barodan atanan avukat Y.G. ve şüphelinin kendi avukatı T.T. hakkında soruşturma izni verdi. İstanbul Barosu ise disiplin kovuşturması(dava) açılmasına yer olmadığına karar verdi.

İNTERNETTEN ARAŞTIRMIŞ

Cumhuriyet Savcısı U.G.’un Adalet Bakanlığı’na gönderdiği dilekçesinde, Ömer Kavili hakkında, bir çoğu internetten derlenmiş şu bilgiler yer aldı:
“Konuşmalarını genellikler “hak, huk, hukuk, gak,guk, guguk” şeklindeki bir cümleyle bitirerek, “hak ve hukuk” kavramlarını küçümsediği, Kavili hakkında tutanak tutan hakim ve savcılardan “mağdur, muhbir” olarak nitelendirdiği görülmüştür. Kavili hakkındaki bu tespitler, kendisi hakkında hiç araştırma yapmadan sadece yukarıda belirtilen siteden (www.turkhukuksitesi.net) elde edilmiş olup, sitenin değişik tarihlerdeki diğer forumları da incelenecek olursa Kavili’nin Adalet Bakanlığı’nın üst düzey görevlileri hakkında da saygı ve teamül sınırlarını aşan beyanlarda bulunduğu görülecektir.”

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21834610.asp
Old 02-11-2012, 10:46   #2
Av.Bülent Özkan

Varsayılan kavilizm soruşturması

Sevgili Arkadaşlar;

Bu gün okuduğum haberle şoka uğradım.

Habere göre; sitemizin değerli üyelerinden Av. Ömer Kavili hakkında soruşturma açıldığı yazılı. Kendisi hakkında bir soruşturma daha açılması sürpriz değilZaten Ömer Bey, hakkındaki yargılama tutanaklarına kadar sitede yayınlıyor.

Ancak bu seferki soruşturma diğerlerinden farklı. Doğrusu ben pek anlam veremedim.

Haberin özeti aynen şöyle girilmiş: İSTANBUL Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Ömer Kavili hakkında, kendisini bütün avukatların hamisi olarak tanıttığı ve kendilerini ‘Kavilist’ olarak tanıtan avukat grupları ile ‘Kavilizm’ olarak adlandırılan görüşleri hususunda ortak fikir ve eylem belirlemeye çalıştığını iddia eden Cumhuriyet Savcısı UG’un şikâyeti üzerine ‘Yargı görevini yapanı etkileme iddiasıylaSORUŞTURMA başlatıldı.

diğer ayrıntılar için aşağıdaki linke bir göz atın
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21834610.asp

Haberde ayrıca sitemizdeki Av. Ömer Kavili yazılarına da atıf yapılmış. Ancak site ismi www.turkhukuksitesi.net olarak yazılı.

Kavilizm diye bir akım doğmuş demektir. Yeni akım çok taraftar toplar mı bilemem ama bu soruşturma son derece ilginç ve takip edilmeye değer. Ancak vara yoğa da soruşturma açılmaz ki diye bir cümle akıldan geçiyor.

Selamlarımla..
Old 02-11-2012, 19:54   #4
oguzhand0

Savcı Bey delilleri arasına THS arşivlerini de eklemiş. (Şaka değil, gerçekten )

Burayı da okuyorsa; makamına saygılarımı sunar Kavilist akıma yürek vermiş bir örgüt üyesi olduğumu ve Eskişehir' de de gururla örgütümün propagandasını yaptığımı belirtirim.

Saygılarımla
Old 02-11-2012, 20:11   #5
Gemici

THS"de:
Dünyanın Geçmişteki ve Günümüzdeki En Ünlü Hukukçuları Kimlerdir?

başlıklı bir alan var.
(http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=44608) THS katılımcıları belirttiğim alana kendi düşüncelerine göre 'ünlü hukukçu' olan kişilerin adlarını yazmış. Açıkça belirtmek gerekirse, ben verilen adların bazılarını duymadım bile, diğer bazıları sadece Türkiyede tanınmış ve Türkiye çapında ünlü hukukçu; dünya çapında bir ünleri yok. Ünlü hukukçu olarak anılanların içinde Franz Kafka'nın da ismi geçiyor. Franz Kafka'nın hukukçuluğu sadece ve sadece bir sigorta şirketinde çalışmış olmasıdır. Kafka'nın büyüklüğü hukukçu oluşunda değil, edebiyatçı oluşundadır. Kafka'nın kendisi mesleğini 'Brotberuf' (ekmek parası kazanmak için çalışılan meslek) olarak nitelendirmiştir.

Kabul etmek gerekir, Türkiye'de sayısız ünlü ve büyük hukukçu vardır ama bu hukukçuların hiçbirisi bir ekol oluşturmamıştır. Ekol oluşturan tek hukukçumuz 'Kavilizm'in babası olan Av. Ömer Kavili'dir. Ekol oluşturmak kolay bir iş değildir elbette, zorluklara göğüs germek gerekir. Bu göğüs germenin kapsamında soruşturma açılması da vardır.

Saygılarımla
Old 03-11-2012, 11:08   #6
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan Hak Ve Hukukun Küçümsenmesi Mi, Adalete Erişimdeki Zorluklara Dikkat Çekmek Mi?

Avukatların kendi arasında şakalaşma vesilesi ettiği "Kavilizm" ifadesinin bir gün soruşturma -ve bilemiyoruz ileride belki kovuşturma- konusu olabileceği kimsenin aklının ucundan geçmezdi ama "iyisi mi bundan dolayı bir de dava açılırmış, düşünsenize" şeklinde latifelere konu olurdu.

Şimdi bu gerçekleşti ama soruşturmada şüpheli (!) Ömer KAVİLİ değil savunmanın ta kendisidir. Eğer iddia edildiği gibi soruşturmaya konu yazışmalarda Sayın KAVİLİ'nin hak ve hukuku küçümsediği zehabına kapılmış olsa idim bu konudaki eleştirilerimi bizzat kendisiyle paylaşırdım.

Dava açılıp açılmayacağını izleyip göreceğiz ama sadece internet yazışmalarından yola çıkarak fikir ve eylem birliği yapıldığı sonucuna nasıl varılıyor olduğunu hukuki gerekçeleriyle nasıl izah edeceklerini de merak ediyorum doğrusu.

Not: Sayın KAVİLİ hakkında yakın zamanda verilmiş bir hükümde hukuki olmayı bırakın hiçbir gerekçenin ileri sürül(e)memesi de hatırlardan çıkmayacaktır.

Saygı ve kaygılarımla..
Old 03-11-2012, 19:28   #7
Gemici

Bir önceki mesajımda Ömer Kavili'nin 'Kavilizm'in babası olduğunu belirttim ama, 'Kavilizm' tabirinin kimden geldiğini, kavramın babasının kim olduğunu belirtmedim. Söz konusu üstadın, sıra bana ne zaman gelecek korkusu ile tir tir titrediğini düşünüyorum.
Söz, ben ihbar etmiyeceğim!

Saygılarımla
Old 03-11-2012, 23:48   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Gemici
Bir önceki mesajımda Ömer Kavili'nin 'Kavilizm'in babası olduğunu belirttim ama, 'Kavilizm' tabirinin kimden geldiğini, kavramın babasının kim olduğunu belirtmedim. Söz konusu üstadın, sıra bana ne zaman gelecek korkusu ile tir tir titrediğini düşünüyorum.

Saygılarımla

Old 04-11-2012, 08:16   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici

Saygılarımla

Bu düşünceniz bize çook "yabancı".
Old 05-11-2012, 07:55   #10
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bu düşünceniz bize çook "yabancı".

Old 14-11-2012, 17:00   #11
Doç. Dr. Özge Yücel

Hürriyet gazetesi sitemizin adını doğru yazsaymış keşke, turkhukuksitesi.net nedir...
Old 15-11-2012, 07:52   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Hürriyet gazetesi sitemizin adını doğru yazsaymış keşke, turkhukuksitesi.net nedir...

O site de ( www.turkhukuksitesi.net ), buraya yönlendiriliyor zaten.
Old 19-11-2012, 10:10   #13
Av.Duygu Işık Behrem

Geçen gün bir mesaj altında Suat Bey "Kavilizm" den dem vurarak "aman!" demişti. Ben gerçekten tamamen şaka olarak algılayıp kendim de işi devam ettirmiştim. Şu an gözlerime inanamıyorum, demek sebep bu habermiş.
Old 19-11-2012, 14:28   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Geçen gün bir mesaj altında Suat Bey "Kavilizm" den dem vurarak "aman!" demişti. Ben gerçekten tamamen şaka olarak algılayıp kendim de işi devam ettirmiştim. Şu an gözlerime inanamıyorum, demek sebep bu habermiş.

Aman!
Old 31-12-2012, 02:54   #15
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Kavili tüzüğü ve formu yayınla da ben de üye olayım. Ama benim Ankara Barosuna kayıtlı olduğumu unutma.
Old 10-01-2013, 13:58   #16
Av.Muhammet Aydın

Beyler farkındalığımızı artırmak adına şunu belirtmeliyim ki "kavilizm" bu ülkede bir zamanlar "kominizm" ve/veya "faşizm" gibi hukuk aleminde ateşten gömlek olmuştur haberiniz ola...birde içini doldurabilsek;lütfen.Bir an önce bu "izm"in ideolojisini "izm"in fikir babasından açıklaması beklenmektedir.Böyle "izm" üretip başı boş bırakmak da nerden çıktı.
HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN BU ÜLKEDE "İZM" VE/VEYA HER HANGİ BİR ŞEKİLDE DÜŞÜNMEK EN BÜYÜK SUÇ HALA...Siz gülün, şaka zannedin,olmaz deyin,ben ironi mi yapıyorum gerçek mi söylüyorumu düşünürken birileri benim düşündüğümü anlayıp bir yerlerden düğmeye basıyor olabilir.Paronayak mıyım ??? Bilmem...Kral çıplak..e kral çıplak mı? yo yo üstünde kemiklerini örten derisi var...deri bir elbise değil midir?...ben zaten kral çıplak demedim,kralım çıkak dedim.çıkak gidek burdan dedim,kim kral çıplak dedi. ömer kavili mi? evet ömer kavili kral çıplak dedi.HAK DEDİ, HUKUK DEDİ, GAK DEDİ,GUGUK BİLE DEDİ KRAL ÇIPLAĞI DA ÖMER KAVİLİ DEDİ...DEMİŞTİR...DESE DESE ÖMER KAVİLİ DEMİŞTİR.BEN DEMEDİM...O DEDİ...
Bu fikir cümbüşümün, bir fırtınaya dönmesini sağlayan herkese binlerce kez teşekkür ederim.Bu perşembe günü aldığım ;zihnimi ve fikrimin ufkunu açan,her kesin ve her şeyin başına her an her şey gelebilir,burası türkye burdan çıkış yok dedirten,akıllı olun pire için yorgan yakanların ülkesi burası,hiç için binlerin öldüğü birlerin bin, binlerin bir olduğu bir ülke burası dememe vesile olanlar çok teşekkürler. Birilerinin hamuduyla görtürdüğü yerde birilerini hak aramasının suç olduğu,hak aramanın esasen en büyük hata görüldüğü bir ülkeyi tekrar hatırlatanlara teşekkürler.
ÖMER BEY İYİKİ VARSINIZ...ÇOK TEŞEKKÜRLER...
Old 26-09-2013, 13:16   #18
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Gülgün
http://www.radikal.com.tr/turkiye/ka...oruldu-1152629
Alıntı:
...Dava açılıp açılmayacağını izleyip göreceğiz...
demiştim ama doğrusu dava açılmasını hiç beklemiyordum. Bu davanın trajikomik hukuk olayları arasında tarihteki yerini aldığını kabul etmemiz gerek..
Old 22-10-2016, 21:05   #20
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Kavilizm geliyor!

Biz İzmir'de dahi bu kadar heeyacanlanmamıştık, keşke bu hafta sonu için İstanbul Barosu üyesi olsaydım.
Old 23-10-2016, 22:37   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Biz İzmir'de dahi bu kadar heeyacanlanmamıştık, keşke bu hafta sonu için İstanbul Barosu üyesi olsaydım.

Siyasal parti desteği almadan, tanıtım yapmadan, neredeyse tek başına 15 günde yüzde onbir küsür oy (2740 oy) alması muazzam bir başlangıç ve başarıdır. Bir sonraki seçimde rakiplerinin vay haline...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi