Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emekli maaşı haczi

Yanıt
Old 27-10-2006, 09:54   #1
*sinequanon*

Varsayılan emekli maaşı haczi

Bağkur emekli maaşı üzerine konan haczin kaldırılması amacıyla yapılacak şikayet süresiz midir yoksa süreye mi tabidir?Amir hüküm olmaması dolayısıyla süreye tabi olduğunu düşünüyorum.Ancak emin değilim.Bu konuda elinizde Yargıtay kararı varsa verebilirseniz sevinirim.Teşekkürler

Saygılar...
Old 27-10-2006, 11:40   #2
Armağan Konyalı

Sayın sinequanon

Süresiz şikayet hakkınız olduğuna ilişkin yeni tarihli bir karar aşağıda sunulmuştur.

Saygılarımla

YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ
Esas: 2005/10017
Karar: 2005/13231
Tarih : 20.6.2005

KARAR : Sair temyiz itirazları yerinde değil ise de;

1479 sayılı Bağkur Kanunu’nun 67. maddesindeki yasal düzenleme aynen "Bu Kanun gereğince bağlanacak aylıklar, nafaka borcu haricinde haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez" hükmünü içermektedir. Bu konudaki haczedilmezlik şikayeti kamu düzenine ilişkin olup herhangi bir süreye tabi bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle mahkemece bu konudaki şikayet hakkında olumlu veya olumsuz bir karar verilmemesi isabetsizdir.
Old 27-10-2006, 11:46   #3
Av.Suat Ergin

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/15291
K. 2003/19683
T. 10.10.2003
• EMEKLİ MAAŞINA KONAN HACİZ ( Borçlunun Şikayetinin İşçi Emeklisi Maaşına Konan Haczin Kanuna Aykırı Olduğu İddiasına Dayalı Olması )
• EMREDİCİ HUKUK KURALLARINA AYKIRI İŞLEMLER ( Yasanın Emredici Kurallarına Aykırı İşlemler için Şikayetin Süreye Tabi Olmaması )
• SÜRE ( Yasanın Emredici Kurallarına Aykırı İşlemler için Şikayetin Süreye Tabi Olmaması )
• ŞİKAYET ( Yasanın Emredici Kurallarına Aykırı İşlemler için Şikayetin Süreye Tabi Olmaması )
506/m.121
ÖZET: Borçlunun şikayeti, işçi emeklisi maaşına konan haczin 506 Sayılı Yasanın 121. maddesine aykırı olduğu iddiasına dayalıdır. Yasanın emredici bu kuralına aykırı işlemler için şikayet süreye tabi değildir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

KARAR : Borçlunun şikayeti, işçi emeklisi maaşına konan haczin 506 Sayılı Yasanın 121. maddesine aykırı olduğu iddiasına dayalıdır.Yasanın emredici bu kuralına aykırı işlemler için şikayet süreye tabi değildir. Mercice şikayetin esasının incelenmesi gerekirken süreaşımı yönünden şikayetin reddine karar verilmesi isabetsizdir.

SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 10.10.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 27-10-2006, 16:05   #4
*sinequanon*

Sayın Konyalı ve Sayın Ergin yardımlarınız için çok teşekkürler.

Saygılar...
Old 06-11-2006, 20:52   #5
*sinequanon*

Yeni bir şey öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim.

Yukarıdaki Yargıtay kararları 1479 sayılı kanun hükümlerine göre Bağkur'dan emekli maaşı alanlar için geçerli.Ancak 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu uyarınca Bağkur'dan emekli maaşı alanlar için geçerli değil.Çünkü bu kanunun kurumdan alınan maaşların nafaka borçları haricinde haczinin mümkün olmadığı hükmü (52. madde) 4956 sayılı yasanın 56. maddesi ile yürürlükten kaldırılmış.Yani nasıl bir çelişkidir ki 4956 sayılı yasa Bağkur Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunundaki emekli maaşının haczedilemeyeceği şeklindeki hükmü değil ama 2926 sayılı yasadaki hükmü kaldırmış.Sizce diğer kanunlara da sirayet etmesi gerekmez miydi?Yoksa bu durumun benim aklıma gelmeyen bir nedeni mi var?
Yorumlarınızı bekliyorum

Saygılar...
Old 30-10-2008, 13:39   #6
av_abay

Yeni yasayla artık emekli aylıklarına tanınan haciz yasağının kalktığı söyleniyor. Bu konuda bir bilginiz var mı?
Old 30-10-2008, 14:38   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av_abay
Yeni yasayla artık emekli aylıklarına tanınan haciz yasağının kalktığı söyleniyor. Bu konuda bir bilginiz var mı?

Konu aşağıdaki linkte tartışılmıştır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=maa%FE+haczi
Old 31-10-2008, 11:54   #8
av_abay

Yardımınızın için çok teşekkür ediyorum. Ben yinede haczini talep etmeyi düşünüyorum. İcra dairesinin çıkaracağı müzekkere, örneğin bir bağkur emeklisi için il müdürlüğünemi yollanmalı, yoksa direk Ankara Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'namı yollanmalı. Bu konuda da bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Bu arada borçlunun bağlı olduğu il müdürlüğü bilinmiyor. Eğer cevabınızda il müdürlüğü derseniz bu durumda nasıl bir yol izlenmeli.
Old 31-10-2008, 12:33   #9
gurhankoc

BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü'ne gönderin kurum tarafından gereği yapılıyor
Old 31-10-2008, 13:17   #10
av_abay

Teşekkürler sayın meslektaşım. Müzekkeresini hazırlıyorum şimdi ama devamlı yeni sorular geliyo aklıma. İcra dairesine bulunacağımız talepte maaşın 1/4 ünün haczini mi istememiz gerekiyor? Yani bunuda bir nevi ücret gibi mi düşünmeliyiz?
Old 31-10-2008, 13:32   #11
gurhankoc

İcra İflas Kanununun 83. maddesi karşısında İcra Müdürlüğü zaten 1/4'ten az kesinti yapmayacaktır. ( İcra Müdürlüğü talebinizi kabul ettiği takdirde tabi. Bazı İcra Müdürlükleri talebi reddediyor.)
Ama siz yine de "maaşının 1/4'üne haciz konulmasını" talep edin.

Borçlunun İcra Mahkemesine yapabileceği şikayet ile maaşı üzerine konulan haczi kaldırtabileceğini göz önünde bulunduruyorsunuzdur umarım.

İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi