Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yabanci esini 9 yildir gormeyen nasıl boşanır?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-11-2010, 04:19   #1
Konuk

Varsayılan yabanci esini 9 yildir gormeyen nasıl boşanır?

Bir Turk arkadasim, 9 yildir yurtdisinda yasiyor. Kendisi daha once Turkiye de ,bir yabanci ile evlenmis ve bu kisi ile 9 yildir gorusmuyor nerede oldugunu bilmiyor.

Su anda arkadasim simdi yasadigi ulkede bir yabanci ile 5 yildir yasiyor ve cocuklari oldu. Cocugu buranin kanunlarina gore nufusa kayit oldu.

Arkadasimin eski kayip esinden bosanmasi ve cocugunu turkiye de nufusuna kaydettirmesi icin ne yapmasi gerekiyor.

Kendisi kosullari nedeni ile turkceyi bir hayli unuttugu icin onun adina ben bu mesaji yaziyorum. Ayrica , bu ulkede konsoloslugumuz yok, yakin ulke Turk konsolosluguna basvurdugunda bir avukat onermisler ve avukat 7500 USD istemis. Bu konuda da yardim ihtiyaci var. Tesekkurler
Old 09-11-2010, 09:48   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Bir Turk arkadasim, 9 yildir yurtdisinda yasiyor. Kendisi daha once Turkiye de ,bir yabanci ile evlenmis ve bu kisi ile 9 yildir gorusmuyor nerede oldugunu bilmiyor.

Su anda arkadasim simdi yasadigi ulkede bir yabanci ile 5 yildir yasiyor ve cocuklari oldu. Cocugu buranin kanunlarina gore nufusa kayit oldu.

Arkadasimin eski kayip esinden bosanmasi ve cocugunu turkiye de nufusuna kaydettirmesi icin ne yapmasi gerekiyor.

Kendisi kosullari nedeni ile turkceyi bir hayli unuttugu icin onun adina ben bu mesaji yaziyorum. Ayrica , bu ulkede konsoloslugumuz yok, yakin ulke Turk konsolosluguna basvurdugunda bir avukat onermisler ve avukat 7500 USD istemis. Bu konuda da yardim ihtiyaci var. Tesekkurler

Sayın konuk,
Arkadaşınızın eşinden boşanmak için Medeni Kanun'umuzda boşanma nedenleri olarak sayılan zina, eşin hayatına kast, pek kötü ya da onur kırıcı davranışlar, küçük düşürücü suç işleme, haysiyetsiz bir hayat sürme, terk, akıl hastalığı, evlilik birliğinin temelinden sarsılması (şiddetli geçimsizlik) nedenlerinden bir ya da birkaçına dayanarak Türkiye'de dava açması gerekmektedir. Salt 9 yıl gibi uzun süre görüşmemek boşanma nedeni değildir. Elbette davanın bir avukat aracılığı ile açılması, davanın mahkemece kabul edilebilirliği, daha kısa sürede sonuçlanması ve hak kaybına uğramamak açısından önemlidir. Bu nedenle hangi boşanma nedenlerine dayanılarak dava açılacağı ve bunların nasıl kanıtlanacağı hususları, arkadaşınızın somut yaşanmışlığına göre avukatla birlikte değerlendirilmelidir.
Arkadaşınız eşinin adresini bilmediği ve eşi de yabancı olduğuna göre, en büyük sorunun mahkemece eşine dava dilekçesinin tebliğinde yaşanacağı söylenebilir. Eşin bilinen son adresine tebligat gönderilip, bu adresten ayrılmış ise Cumhuriyet Savcılığı aracılığı ile adres araştırması yapılarak ve bu arada o kişinin vatandaşı olduğu devletin ilgili birimlerinden de sorularak adresi elde edilmeye çalışılacaktır. Bunlara rağmen yine adresinin bulunamaması durumunda gazete ilanı ile tebligat yapılması yoluna gidilebilir.
Görüldüğü gibi arkadaşınızın boşanma davası uzun ve zor bir süreci gerektirmektedir. Bu nedenle bir avukattan hukuksal yardım almasını öneriyoruz.
Avukatlık ücreti ise davanın zorluğu ve süresine göre avukat ve müvekkili arasında, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde yazılı tutarları altında olmamak koşulu ile serbestçe kararlaştırılabilir, dolayısı ile arkadaşınızdan istenecek ücret avukattan avukata değişebilir. Her durumda bir avukattan hukuksal yardım almak arkadaşınızın yararınadır.
Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi