Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kusurlu eşin boşanma davası açması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2010, 15:46   #1
Konuk

Varsayılan kusurlu eşin boşanma davası açması

27.03.2010 da eşimle evlendik.evlendiğimiz günden beri hep şiddet hakaret.en son 20.06.2010 da beni evden kovdu.o günden beri ailemin yanında kalıyorum.şimdi de boşanma davası açmış.aynı zamandada int.aracılığıyla beni aldattığını öğrendim.bu davanın red olma ihtimali varmıdır ben eşimin benden daha kusurlu olduğunu ispataladığım takdirde,bide boşanmak istemediğimi söylersem bunun sonucunda dava red edilirmi.
Old 29-10-2010, 13:08   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Boşanma davasını hangi tarafın açtığının davanın izleyeceği seyir açısından herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Eşinizin boşanma dava dilekçesinde boşanma nedeni olarak hangi hususa dayandığını bilemiyoruz. Eşinizin, genellikle boşanma nedeni olarak gösterilen evlilik birliğinin sarsılması nedenine dayanarak dava açmış olduğunu varsayalım. Bu durumda siz boşanmak istemeseniz dahi mahkeme, evliliğin devamı yönünde gerek toplum gerekse sizler açısından bir yarar olmayacağı kanaatine varırsa boşanma yönünde karar verebilir.

Öncelikle, şiddet ve hakaret görmenize rağmen boşanmak istememenizin nedeni, sorunuzdan anlaşılamıyor. Mahkemede boşanmak istemediğinizi belirtmenizin size sağlayacağı hukuki bir menfaat olmadığını belirtmeliyim. Evliliğinizin devamı bir anlam ifade etmeyecek ise, bir başka deyişle evlilik birlikteliği içinde birbirinize saygı ve sevgi duyamayacağınız bir ortam söz konusu ise bu konuyu tekrar düşünmenizi öneririm.

Eşinizin sizden daha kusurlu olduğunu belirtiyorsunuz. Bu durumda boşanmayı kabul ederek eşinizin kusurlu olduğunu da ispat etmek suretiyle maddi manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Eğer mahkeme boşanmanıza karar verir ve sizin daha az kusurlu olduğunuzu tespit ederse tazminata hükmedebilecektir.

Böylesine hassas bir konuda profesyonel hukuk desteği almanızda yarar bulunmaktadır. Maddi durumunuz avukat desteği almanıza mani ise, bulunduğunuz ilin bağlı olduğu baroya başvurabilirsiniz.

Saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi