Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boş senede imza

Yanıt
Old 19-09-2018, 22:21   #1
Av. Aybars Karakırık

Varsayılan boş senede imza

Merhabalar.

Müvekkil tapu işleri ile uğramaktadır. İşyerindeki arkadaşlarının da tapu işlemlerini yapmaktadır. Bir gün paraya ihtiyacı olur. Arkadaşı 29.12.2015'te 23.000 TL'yi bankadan müvekkil hesabına gönderir. Açıklama aynen şu şekildedir.: "Bora Burç'a borç". Bu borca ilişkin iki adet senet verir.(biri faizi biri anapara için) tarih-isim -imza kısımları müvekkilin elyazısıya doldurulur. Sonraki kısımlar "nakden" kaydıyla doldurulup 25.000-25.000 iki senet tanzim edilir. Yazının farklı olduğu ilk bakışta belli olmaktadır. Dikkatsiz davranan müvekkilin icra takibi kesinleşir. Bugün müvekkilin kendisinin açtığı MENFİ TESPİT davası, yazılı ispat olmadığından reddedilmiştir. İspat yükü "nakden" kaydı olduğu için davacıda mıdır yoksa savunmasında " BU PARAYI BORA'YA BORÇ VERDİM " diyen davalıda mıdır? (Not:üzerinde teminat senedidir yazmıyor.)

Bankadan aynı tarihte havale yapılması işleri değiştirir mi?
Old 20-09-2018, 12:14   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Aybars Karakırık
Merhabalar.

Müvekkil tapu işleri ile uğramaktadır. İşyerindeki arkadaşlarının da tapu işlemlerini yapmaktadır. Bir gün paraya ihtiyacı olur. Arkadaşı 29.12.2015'te 23.000 TL'yi bankadan müvekkil hesabına gönderir. Açıklama aynen şu şekildedir.: "Bora Burç'a borç". Bu borca ilişkin iki adet senet verir.(biri faizi biri anapara için) tarih-isim -imza kısımları müvekkilin elyazısıya doldurulur. Sonraki kısımlar "nakden" kaydıyla doldurulup 25.000-25.000 iki senet tanzim edilir. Yazının farklı olduğu ilk bakışta belli olmaktadır. Dikkatsiz davranan müvekkilin icra takibi kesinleşir. Bugün müvekkilin kendisinin açtığı MENFİ TESPİT davası, yazılı ispat olmadığından reddedilmiştir. İspat yükü "nakden" kaydı olduğu için davacıda mıdır yoksa savunmasında " BU PARAYI BORA'YA BORÇ VERDİM " diyen davalıda mıdır? (Not:üzerinde teminat senedidir yazmıyor.)

Bankadan aynı tarihte havale yapılması işleri değiştirir mi?

Aybars kardeşim, THS'de benzer konular anımsıyorum. Senet keşidecisi senedi imzalı ama boş olarak verdiğini iddia ediyorsa, "tarafların iradesine aykırı olarak doldurulduğunu" iddia ettiği hangi husus varsa, senede eşdeğer bir argümanla kanıtlamalıdır. O nedenle müvekkilinin yapacağı bir şey kalmamış.

"Bu parayı Bora'ya borç verdim" yazısı da davalının aleyhine yorumlanamaz. Davalı "Görüldüğü üzere paranın bir kısmını bankadan gönderdim" diyebilir. Eğer senette malen yazıp da davalı " nakit verdim" deseydi, ispat yer değiştirecekti.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi