Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haksız Tutuklama - Sürenin Hükümlülükten Düşürülmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-06-2007, 14:49   #1
muratozsa

Soru Haksız Tutuklama - Sürenin Hükümlülükten Düşürülmesi

Herkese selamlar,
Bir müvekkilim 1990-1991 yıllarında bir yanlış anlaşılma nedeniyle araba hırsızlığı suçlamasıyla tutuklanmış. 1 ay tutuklu kaldıktan sonra yanlışlık anlaşılmış ve beraat etmiş.
Şu anda bir trafik kazası nedeniyle tutuklu olan ve büyük bir ihtimalle hüküm giyecek olan müvekkilin, haksız olarak tutuklu kalmış olduğu bu bir aylık sürenin hükümlülüğünden düşürülmesi imkanı (aradan geçen 16-17 seneyi de gözönüne alırsak) var mıdır?

Şimdiden teşekkürler...
Old 08-06-2007, 12:27   #2
Fatma KAPUÇAM

sayın meslektaşım geçenlerde bizimde başımıza böyle bir olay geldi ama sonuç maalesef olumsuz.Özellikle aradan 16-17 sene geçmişse.Bu haksız tutuklanmayı bildiğiniz üzere sadece tazminat olarak değerlendirebilirsiniz.Bu konuda ceza infaz kurumuyla görüştüm ama uygulama bu yönde
Old 08-06-2007, 12:34   #3
muratozsa

Teşekkürler Fatma Hanım,
Ben de sizin gibi düşünüyorum ancak CMK'da yer alan bir hüküm kafamı karıştırdı. Şöyle ki:
5271s.CMK m.144:
Tazminat İsteyemeyecek Kişiler:
a) Gözaltı ve tutukluluk süresi başka bir hükümlülüğünden indirilenler.

Bu maddeye göre bu şekilde bir indirim mümkün görünüyor.

İyi çalışmalar...
Old 08-06-2007, 13:44   #4
Av.Suat Ergin

Aşağıda CGK kararından bir alıntı yaptım. Çok uzun olduğu için tamamını yayınlamadım. Gerekirse yayınlarım.

Saygılarımla

T.C.
YARGITAY
CEZA GENEL KURULU
E. 2006/1-4
K. 2006/7
T. 31.1.2006

Alıntı:
Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 06.03.1940 gün ve 05/68 sayılı kararının öngördüğü esaslar şöyle özetlenebilir:

"Bir suçtan dolayı tutuklu kalınan sürenin başka bir suçtan indirilmesi içtima kurallarının zorunlu bir sonucudur. Tutukluluğun gerçekleştiği suçun beraatla sonuçlanması gerekmediği gibi, -İçtihadı Birleştirme Kararında inceleme konusu yapılan olayın beraat olması bir rastlantıdır- kesinleşmiş ceza mahkumiyetlerinin tutuklama kararlarına göre öncelikle infaz edilmesi ilkesinden hareketle, herhangi bir nedenle sonuçlanmamış davada, kesin hükümden önce tutuklu olarak geçen sürenin hangi suça ait olursa olsun mutlaka mahkum olunan ceza süresinden indirilmesi zorunludur. Yeter ki, mahsup edilecek ceza kararının kesinleşmesinden önce gerçekleşmiş bir tutukluluk süresi bulunsun. Ayrıca, beraatla sonuçlanan bir davadan tutuklu kalınan sürenin başka bir suçtan indirilebilmesi için aranması gereken koşul, ceza kararının tutukluğun gerçekleştiği beraat kararının kesinleşme tarihinden önceki bir tarihte işlenmiş olmasıdır. Eğer bu koşul ileri sürülmezse, sanığa, bilinen ve beraat kararının kesinleşmesiyle garantiye alınan mahsup olanağından dolayı yeniden bir suç işlenmesine pirim verilmesi sonucunu doğurur."

Old 08-06-2007, 13:48   #5
muratozsa

Çok teşekkür ederim Sayın Ergin,

Bu durumda bizim eski tarihli beraatle sonuçlanan tutukluluğu şu anda devam eden dava sonunda düşürtme imkanımız bulunmuyor.

Herkese tekrar iyi çalışmalar...
Old 08-06-2007, 15:18   #6
Fatma KAPUÇAM

teşekkürler sayın ERGİN ben de bir istisna vardı diye biliyorum ama hatırlayamadım
Old 08-06-2007, 18:24   #7
Av.Ali KAYA

Mahsup uygulaması Sayın Suat Ergin'in alıntıladığı Yargıtay kararındaki ilkeler doğrultusunda yerleşik uygulamaya dönüşmüştür.Suç ve ceza adaletine de uygundur.Aksi olsaydı nasılsa fazladan yatmışlığım var düşüncesiyle suç işlemeye teşvik olurdu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi