Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim kızımı ilişkiye girdiği kadınların yanına götürüyor

Konuyu Kilitleyin
Old 16-09-2012, 14:40   #1
Konuk

Varsayılan Eşim kızımı ilişkiye girdiği kadınların yanına götürüyor

Eşim beni aldattı ve kendisi üç ay önce evi terkedip ayrı ev tuttu. Anlaşmalı boşanma davası açmak istedim, kızımız için 300 Tl nafaka öderim diyor (bu rakam çok komik, kendisi iş yeri sahibi, ben şu an işsizim).Bu yüzden çekişmeli boşanma davası açacağım. Defalarca uyarmama rağmen 9 yaşında olan çocuğumuzu cinsel ilişkiye girdiği kadınların yanına götürüyor.Kendileri de çocuklarını getiriyor."Çocuklar oynuyor" diyor eşim.Evet, doğru, şu an çocuk, fakat büyüyünce "babam beni birlikte olduğu kadınların yanına götürüyordu"demesini istemiyorum. Psikolojik zarar vermesini ENGELLEMEK İSTİYORUM. Bu konuda ne yapabilirim? Dava mı açmam gerekiyor, savcılığa şikayette bulunmam mı?
Old 17-09-2012, 06:20   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşim beni aldattı ve kendisi üç ay önce evi terkedip ayrı ev tuttu. Anlaşmalı boşanma davası açmak istedim, kızımız için 300 Tl nafaka öderim diyor (bu rakam çok komik, kendisi iş yeri sahibi, ben şu an işsizim).Bu yüzden çekişmeli boşanma davası açacağım. Defalarca uyarmama rağmen 9 yaşında olan çocuğumuzu cinsel ilişkiye girdiği kadınların yanına götürüyor.Kendileri de çocuklarını getiriyor."Çocuklar oynuyor" diyor eşim.Evet, doğru, şu an çocuk, fakat büyüyünce "babam beni birlikte olduğu kadınların yanına götürüyordu"demesini istemiyorum. Psikolojik zarar vermesini ENGELLEMEK İSTİYORUM. Bu konuda ne yapabilirim? Dava mı açmam gerekiyor, savcılığa şikayette bulunmam mı?

Sayın konuk,
Aldatma boşanma nedenlerinden biridir. Bunu ispat zorluğunuz yok ise, zina nedenine dayalı boşanma davası açabilir, bu dava ile birlikte maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz. Ayrıca çocuğun velayeti ve hem çocuk hem de kendiniz için nafaka isteyebilme hakkınız var. Velayetin düzenlenmesinde yaşı itibariyle çocuğunuzun da görüşü alınabilir.
Eşinizin çocuğunuzla görüşmesi, çocuğun bedensel ya da ruhsal sağlığına zarar veriyor ya da verecek ise, mahkemeden bu görüşmelerin kısıtlanmasını isteyebilirsiniz. Ancak anlattığınız olay sadece eşinizin arkadaşlarıyla görüşüp konuşması ve çocukların beraber oynaması ise, mahkemenin bunu sakıncalı bulması olasılığı azdır.
Davanızda haklarınızı çabuk ve eksiksiz alabilmek için bir avukattan doğrudan hukuki yardım alınız. İşsiz olmanız nedeniyle baroya başvurarak, ücreti baro tarafından karşılanan bir avukat isteme hakkınız da bulunmaktadır.
Old 17-09-2012, 08:53   #3
Konuk

Cevabınız için teşekkürler. Olay o değil. O "arkadaşlar" eşimin evinde poğaça hazırlıyor ve kızıma ikram ediyor. Evlilik hayatı yaşıyorlar.Bazıları da evlerinde çocukları duş almaya gönderip (birlikte denize gitmişler)öpüşürler(anne babamı ...teyzeyle öpüşürken gördüm dedi). Sonra da birlikte, apartman girişine kadar gelip kızımı bırakırlar (kadın arabada bekler). Ne yazık ki zinayı ispatlayacak delillerim yok fazla:farklı kadınlarla çekilmiş resimler, e-mailler var-flört ediyorlar. Eşim zaten inkar etmiyor. Bir gün dışarıda bekleyip kızımı getirdiklerinde resimlerini çekmeyi düşünüyorum.
Evin tapusu benim üzerime kayıtlı, barodan avukat atanır mı?
Old 17-09-2012, 13:32   #4
Konuk

Varsayılan talep üzerine mi yapılır?

Mal paylaşımı ile ilgili birkaç sorum var:
-Boşanma davası sonuçlandıktan sonra mı yapılır?
-Ayrı dava mı açılır, boşanma davasının bir sonraki adımı olarak mı devam eder?
-Talep üzerine mi yapılır, eşlerden hiçbiri talep etmezse yine de yapılır mı?
-Bankadaki şahsi hesap diğer eşin isteği üzerine mi araştırılır, her halde araştırılır mı? Diğer eş sadece böyle bir hesabın varlığına inanıp fakat hangi banka konusunda bilgisi olmadan nasıl araştırılmasını ister?
-Hesap bulunduğu taktirde diğer eşin alacak hakkı var mıdır? (hiçbir katkısı olmaksızın).

Ayrıca,
-Baba eşini aldatıp üç ay önce evi terketti.Fakat dava zina olarak açılamayacak (daha önce benzeri yaşanıp afedildiğinden dolayı). 10 yaşında olan çocuğun velayeti babaya verilebilme ihtimali var mı? Baba hassasiyetsiz bir hayat sürmektedir.
Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi ki varsın Kahdem..
Old 17-09-2012, 14:55   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevabınız için teşekkürler. Olay o değil. O "arkadaşlar" eşimin evinde poğaça hazırlıyor ve kızıma ikram ediyor. Evlilik hayatı yaşıyorlar.Bazıları da evlerinde çocukları duş almaya gönderip (birlikte denize gitmişler)öpüşürler(anne babamı ...teyzeyle öpüşürken gördüm dedi). Sonra da birlikte, apartman girişine kadar gelip kızımı bırakırlar (kadın arabada bekler). Ne yazık ki zinayı ispatlayacak delillerim yok fazla:farklı kadınlarla çekilmiş resimler, e-mailler var-flört ediyorlar. Eşim zaten inkar etmiyor. Bir gün dışarıda bekleyip kızımı getirdiklerinde resimlerini çekmeyi düşünüyorum.
Evin tapusu benim üzerime kayıtlı, barodan avukat atanır mı?

Sayın konuk,
Davadaki başarı, bu anlattıklarınızın ne kadarını kanıtlayabildiğinizle orantılıdır. Eşinizin arkadaşlarının "poğaça hazırlaması" olağan iken, öpüşme olayı aldatmaya delildir. Bu hususta çocuğunuzun tanık olarak dinlenmesini isteyebilirsiniz.
Üzerinize kayıtlı gayrımenkul olduğuna göre, adli yardımdan yararlanmanız mümkün değil gibi görünüyor, ancak yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

Alıntı:
Yazan Konuk
Mal paylaşımı ile ilgili birkaç sorum var:
-Boşanma davası sonuçlandıktan sonra mı yapılır?
-Ayrı dava mı açılır, boşanma davasının bir sonraki adımı olarak mı devam eder?
-Talep üzerine mi yapılır, eşlerden hiçbiri talep etmezse yine de yapılır mı?
-Bankadaki şahsi hesap diğer eşin isteği üzerine mi araştırılır, her halde araştırılır mı? Diğer eş sadece böyle bir hesabın varlığına inanıp fakat hangi banka konusunda bilgisi olmadan nasıl araştırılmasını ister?
-Hesap bulunduğu taktirde diğer eşin alacak hakkı var mıdır? (hiçbir katkısı olmaksızın).

Ayrıca,
-Baba eşini aldatıp üç ay önce evi terketti.Fakat dava zina olarak açılamayacak (daha önce benzeri yaşanıp afedildiğinden dolayı). 10 yaşında olan çocuğun velayeti babaya verilebilme ihtimali var mı? Baba hassasiyetsiz bir hayat sürmektedir.
Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi ki varsın Kahdem..

Sayın konuk,
KAHDEM'in amacı tüm sorularınıza yanıt vermek değildir. Zira buradan aldığınız cevaplarla davalarınızı tek başınıza gereği gibi yürütmeniz olanaksızdır. Bir avukattan profesyonel hukuki yardım aldığınızda, sorularınızı yanıtlamak avukatınızın görevi olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi