Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Uyap E-Takip - Java Güncelleme Sorunu

Yanıt
Old 13-06-2007, 20:53   #1
Tractatus

Önemli Uyap E-Takip - Java Güncelleme Sorunu

E-Takip programında taraf bilgilerini girebiliyorsunuz ama avukat bilgilerini girmek istediğinzde boş bir sayfa açılıyor ve bu bilgileri giremiyor musunuz?

Uyap E-Takip programının hala kullanılmakta olan 1.1 sürümü 2006 yılına ait bir yazılımdır ve Java Runtime Environment (JRE) programının son sürümü olan 6.1 ile uyum sorunu ortaya çıkmaktadır. Sisteminde Java'nın son sürümü olmasına rağmen avukat bilgilerini giremeyen meslektaşlar, Java'nın eski sürümü olan 5.0 versiyonunu aşağıdaki linkten indirebilirler.

http://ftp.freenet.de/pub/filepilot/...ows-i586-p.exe

Eski versiyonu sisteminizi yüklemeden önce mevcut Java programını kaldırmayı unutmayın.Java'nın eski sürümünü yükledikten sonra probleminiz çözülecektir.

Bu arada 500-600 YTL'ye satılan icra programlarını görünce şaşıyorum doğrusu. Dünya piyasasında ufak çaplı yazılımların ortalama fiyatı 20-30$ civarındadır. Ama 5-10 MB'lık oldukça basit icra programları 500-600 YTL gibi fahiş fiyatlara satılıyor, buna inanamıyorum.

Koskoca Office paketinin bile fiyatı 200-300$ iken, XP gibi başlı başına bir işletim sistemi 100-150$ iken sıradan ve ufak bir yazılımın böylesine yüksek rakamlara satılması gerçekten inanılır gibi değil.

Benim meslektaşlarıma tavsiyem, ücretsiz E-Takip programını kullanmaları ve fahiş fiyatlara satılan programlara para vermemeleridir.
Old 14-06-2007, 16:24   #2
*sinequanon*

Sayın Tractatus,

Bilgisayarımda Java 5.0 sürümü var ama yine de avukat bilgi girişi koca bir boşluk.Allah'tan icralar 3 dosyaya kadar e-takipsiz almayı kabul ediyorlar da problem çıkmıyor.Yazınızı görünce "Oh be nihayet sebebini buldum" demiştim ama olmadı.Yine de teşekkürler.

Saygılar...
Old 14-06-2007, 17:02   #3
Tractatus

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
Sayın Tractatus,

Bilgisayarımda Java 5.0 sürümü var ama yine de avukat bilgi girişi koca bir boşluk.Allah'tan icralar 3 dosyaya kadar e-takipsiz almayı kabul ediyorlar da problem çıkmıyor.Yazınızı görünce "Oh be nihayet sebebini buldum" demiştim ama olmadı.Yine de teşekkürler.

Saygılar...

Ben de aynı sorunu yaşıyordum ama yukarıda açıkladığım şekilde problemi çözdüm ve avukat bilgilerini girebiliyorum artık. Sisteminizdeki mevcut Java uygulamasını kaldırıp, link verdiğim Java'yı indirip kurun göreceksiniz probleminiz düzelecek.
Old 19-06-2007, 12:09   #4
önceki beyan

Varsayılan Sorun: güncelleştirilmiş java

Bu "boşluk" problemi büyük ölçüde, java'nın güncelleştirilmiş olmasından kaynaklanıyor. Java'nın eski sürümünü yüklemek tek başına yeterli değil. Aynı zamanda "program ekle veya kaldır" menüsünden java güncelleştirme programlarını da (2-3 tane) kaldırmanız gerekiyor.
Yani, e-takipte sorun yaşayan meslektaşların:
1-Halihazırda yüklü olan java'yı ve java güncelleştirme (update) programlarını kaldırmaları,
2-Eski sürüm java'yı yüklemeleri,
3-Belli aralıklarla (nadiren) ekranın sağ alt köşesinde çıkan ve java'nın güncelleştirilmesinin istenip istenmediğini soran uyarıyı da kabul etmeyip kapatmaları gerekiyor.

Anlattıklarımı birçok meslektaşın bilgisayarında uyguladım. Sorun çözüldü.
İyi çalışmalar.
Old 20-06-2007, 17:43   #5
Tractatus

Anlaşılan bu küçük java hatası yüzünden birçok meskelktaş, "uyap e-takip sorunlu" düşüncesiyle 500-600 YTL'ye satılan programlardan satın almış. Ancak sorun etakip'te değil, javada...
Old 25-06-2007, 01:14   #6
Vedat74

Sayın meslektaşım;

E-takip programını iş yerimde kullanıyordum. Ancak evdeki bilgisayara kurdum ve sizin bahsettiğiniz sorunu aynen yaşadım. Bir türlü av. bilgilerini giremedim. Goggle da konuyu bir arattım ki sizin mesajınızı gördüm, dediğinizi uyguladım ve işe yaradı. Çıldırmak üzereydim neredeyse.

Bu sebeple yarama merhem oldunuz teşekkür ediyorum.

Ancak anlayamadığım bir husus da şu ki; bu durumdan neden adalet.gov.tr de bahsedilmediği. Bence programın yüklendiği sayfaya mutlaka bununla ilgili bir uyarı konulmalıydı. Hem de en dikkat çekici haliyle. Bu kadar sinirlerim gerildi, değermiydi yani.

Saygılarımla...
Old 05-07-2007, 14:13   #7
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan java

Ben de aynı problemi yaşadığım için başka bir program satın almak zorunda kaldım. Peki javanın yeni sürümünü kaldırıp eski sürümü yüklersem yeni programıma zararı olur mu?
Old 05-07-2007, 15:31   #8
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çolak
Ben de aynı problemi yaşadığım için başka bir program satın almak zorunda kaldım. Peki javanın yeni sürümünü kaldırıp eski sürümü yüklersem yeni programıma zararı olur mu?
Bu soruyu yanıtlayabilmek için yeni programınızın özelliklerini bilmek lazım. Muhtemelen JAVA'ya ihtiyaç duymayan bir Windows programıdır ve eğer böyleyse sizin JAVA sürümleri ile oynamanız onu etkilemez. Ancak eğer JAVA platformunda çalışan bir programsa, programın sitesinden hangi JAVA sürümü ile uyumlu olduğunu kontrol edin böylece eski sürüm kurduğunuzda çalışıp çalışmayacağı hakkında bir fikriniz olabilir.
Old 10-07-2007, 18:48   #9
Godfather

takipleri nasıl yapıyorsun sorusuna "uyap2 eTakip" cevabını alınca gözleri büyüyen meslektaşlarımı anlamıyorum. gerçekten fahiş fiyata o programları alacağıma, kendim office üzerinden hazırlayıp eTakip girişini de yaptım mı, hiçbir sıkıntı yaşamadan direk olarak dosyalarımı açıyorum. tabii bilgisayar bilgisi yetersiz olan ve birtakım fırsatçıların yönlendirmesine açık olan meslektaşlarıma da diyecek birşey bulamıyorum. ancak o programları öğreninceye kadar uyap2 eTakip hayli hayli öğrenilir. bilginize
Old 04-09-2007, 21:31   #10
Mecruhi

Olumlu e-takip yeterli

Godfather, arkadaşım haklı...e-takip (uyap2 e-takip) programı takip için yeterli diyorum. Diğer programlar hem çok pahalı, hem çok ayrıntılı. burada mühim olan, amaca en kısa ve kesin çözümlerle ilerleyebilmektir. E-takip'te bilgisayarı yormadan, offline olarak da çalışıyor...soru ve sorunlarınızı paylaşabilir, mail atabilirsiniz...hulasa, e-takip kâfi.....

http://www.bubilgisayar.com/

http://www.mecruhi.com/
Old 16-09-2007, 10:25   #11
parçalı bulutlu

Adalet Bakanlığının sitesindeki e-takip programı icra takibi hazırlamamız için yeterli değil mi?

ayrıca xml dosyalarını nasıl indirebiliriz?
Old 16-09-2007, 11:58   #12
Mecruhi

Olumlu "Uyap e-takip xml dosyasi"

Sayın Parçalı Bulutlu, takip talebi hazırlamak için, uyap2 e-akip yeterli. Ayrıca xml dosyasını herhangi bir yerden temin etmiyorsunuz, programı bilgisayarınıza kurduktan sonra, gerekli bilgileri girdikten sonra en son program xml dosyasını otomatik olarak oluşturuyor. Sizler bu oluşturulmuş xml dosyasını herhangi bir disket veya flash bellek vasıtası ile icra dairesine getiriyorsunuz. Kolay gelsin.

Old 21-11-2007, 17:38   #13
lawyeralli

bende avukat bilgilerine giremiyorum ve yukarıdaki verilen adres açılmıyor java 5.0 ama hangisi bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden tşk ederim
Old 23-11-2007, 11:13   #14
Mecruhi

Merhaba , java güncelleme sorunu yaşayan arkadaşlar, Java programının Uyap uyumlu olan, "J2SE Runtime Environment 5.0" versiyonunu yüklemeleri gerekmektedir. Jre157.exe dosyasını Gerek Adalet Bakanlığının sitesinden gerekse, http://www.bubilgisayar.com/ba/bilisim/hizmetler.htm adresinden temin edebilirsiniz.
Kolay gelsin.
Old 27-11-2007, 22:09   #15
palaemon

Merhaba,ben 5.0ı yükledim, avukat bilgilerini girebiliyorum ancak alacak kalemi eklerken faiz türünü belirtmeme rağmen hesaplayıp takip talebine yansıtmıyor. Bunun bir çözümü var mıdır acaba ?
Old 17-01-2008, 15:09   #16
gcanarslan

merhaba,
bakanlığın uyap e-takip programını kulanmaya çalışıyorum, sonuna kadar geliyorum problemsiz, ancak takibi hazırlayıp, son aşamada yazdırma ve diskete atma konusunda sıkıntı yaşıyorum. hazırladığım takibi ne sayfa halinde görebiliyor ne de taşınabilir belleğe kaydedebiliyorum.
bakanlıkça verilen kullanım kitapçığında sol ust köşede iki adet işaret olduğu, bunlara tıklayarak diskete atılacagı yazılıyor. Ancak resimde görülen tıklanacak iki işaretten yalnızca biri gorunuyor bende ve o da takibi başa döndürüyor. ayrıca alttaki takip talebi kutusunu tıkladığımda da hiç bir şey açılmıyor.
java güncellememeleri, tekrar yükleme işlemlerini yaptım ama sonuc alamıyorum. hazırladığım takibi diskete nasıl atacağım?
zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkürler
Old 20-01-2008, 14:33   #17
Av. Can DOĞANEL

Adalet Bakanlığının programında kaydetmek için tıklanacak özel bir işaret yok. Dosya seç aç kısmında yani en başta verdiğiniz dosya ismiyle kaydedilen dosyayı belgelerim klasörünü açtığınızda görmeniz lazım. Oradan alıp kopyalarsınız. Ancak takip talebinin açılmamasının sebebini anlayamadım. Muhtemelen sorun Java olabilir.
Old 05-06-2009, 12:16   #19
hukukbilgisi

Open Office kullanan arkadaşların, UYAP programında sorun yaşamamaları için Open Office'in Java'sız sürümünü kurmaları gerekiyor.
Old 15-07-2009, 14:06   #20
Av. Taner BAŞ

Varsayılan Uyap java bileşeni hatası

Bu gün itibarıyla UYAP avukat portalını kullanamıyorum. İlk sayfada java bileşeni hatası çıkıyor ve şifre girme sayfasına da ulaşamıyorum. Bu sorunla başka karşılaşan oldu ise ve paylaşırsa çok sevinirim.
Old 17-07-2009, 11:21   #21
murat1974

Varsayılan fahiş fiyatlı takip programları

Sayın tractatus ve icra programlarının fahiş fiyatlı olduğunu savunan diğer arkadaşlara katılıyorum. Aynı zamanda UYAP ın javalı e takip sistemini kullanmakta uzun ve zor bir yöntem. Fahiş fiyattan yakınan arkadaşlara www.icradosyasi.com web sitesindeki icra programını öneririm. Bu programda piyasada fahiş fiyatla satılan programlardaki tüm özellikler mevcut olup, şu anda en kolay kullanımlı icra programıdır. Programa internet üzerinden üye olup hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Üstelik üye olduğunuzdan itibaren 1 ay süre ile tam ücretsiz kullanım hakkınız var. Programın bir senelik üyelik ücreti sadece 100 TL. 1 ay ücretsiz kullanım olduğu için rahatlıkla deneyebilirsiniz
Old 19-07-2009, 17:19   #22
Av. Taner BAŞ

En son java güncellemesini geri aldım problem çözüldü. Anladığım kadarıyla güncellemeleri çok yakından takip etmemekte yarar var; uyap'ı kullanabilmek için.
Old 23-07-2009, 16:38   #23
Av. Pekince

E-takip için gerekli olan Java 5 update 18 sürümünün linki aşağıdadır.

Java 5 update 18 Windows için
Java 5 update 18 Linux için

Javanın otomatik güncelleme özelliği olduğundan siz 5 nolu versiyonu kursanız bile bir müddet sonra tekrar 6 nolu versiyonun kurulma ihtimali var. Sorunları önlemek için, denetim masasında java seçeneğini açıp üstteki "update" sekmesine tıkladıktan sonra "check for updates automatically" kutucuğunu boşaltıp gelen uyarı yazısında "never check" tuşuna basıp, ok'e tıklayıp kapatmak yeterli.
Old 23-07-2009, 17:42   #24
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av. Pekince
E-takip için gerekli olan Java 5 update 18 sürümünün linki aşağıdadır.

Java 5 update 18 Windows için
Java 5 update 18 Linux için

Javanın otomatik güncelleme özelliği olduğundan siz 5 nolu versiyonu kursanız bile bir müddet sonra tekrar 6 nolu versiyonun kurulma ihtimali var. Sorunları önlemek için, denetim masasında java seçeneğini açıp üstteki "update" sekmesine tıkladıktan sonra "check for updates automatically" kutucuğunu boşaltıp gelen uyarı yazısında "never check" tuşuna basıp, ok'e tıklayıp kapatmak yeterli.

Ben e-takip değilde uyap portalda sorunla karşılaştım. Teşekkürler, cevaplarınız için. Hemen uyguladım.
Old 23-07-2009, 18:00   #25
Av. Taner BAŞ

B) Diğer hata olan elektronik imza ile giriş yapmaya çalıştığınızda resimli yazıların altında çıkması gereken "Giriş" yazısı yerine "X" çıkıyor ya da uzun süre applet dönüyor giriş yazısı çıkmıyor ve Avukat portala giriş yapamıyorsanız;
1. Bilgisayarınızda java kurulu değilse javanın 1.5. sürümünü bu adresten kurunuz.
2. Kurulum işleminden sonra internet tarayıcınızın geçmişini (geçici olarak tuttuğu adres bilgilerini) Araçlar, internet seçenekleri, genel, sil, tümünü sil butonlarına basarak temizleyiniz. Veya, Araçlar > Gözatma Geçmişini Sil > Tümünü Sil > Evet 3. Javanızın jar dosyalarını temizleyiniz. Açık olan tüm internet tarayıcılarını kapatarak Başlat > Denetim Masası > Java (çift tıklayınız) (Burada java yoksa soldaki kategori görünümü'ne tıklayınız sonra Java'ya çift tıklayınız) Açılan pencerede en alttan az üste Temporary Internet files kısmında Delete files varsa ona tıklayınız, yoksa Settings'e tıklayıp açılan pencerede Delete Files a tıklayınız. Ok tıklayınız. Diğer pencereleri de Ok tıklayarak kapatınız. Tüm internet tarayıcılarını kapatarak https://nes.avukat.uyap.gov.tr/dmz_baslangic.jsp adresinden giriş yapabilirsiniz.

Aynı hatayı bende başka alanlarda olacakki; yukarıdaki açıklama yapılmış.
Old 18-08-2009, 10:38   #26
Av. Taner BAŞ

18.08.2009 tarihi itibarıyla bende şu hata mesajı çıkıyor;

Failed to create input stream: Server returned HTTP response code: 500 for URL: http://dmzproxy.uyap.gov.tr/ESignVal...ESignValidator

Acaba benim bilgisayarımda mı bir proplem var diye sizlerede sormak istedim.
Avukat uyap portalda bir problem varmı ? Normal mi çaılışıyor ?
Old 21-04-2010, 11:38   #27
wastelander67

Sayın Meslektaşlarım,
An itibariyle Windows 7 Ultimate, Java 5.0 kurulu bilgisayarımda E-takip programını çalıştırdığımda xml dosyası açılmıyor. Dosyayı seçince ekran donuyor. Sorunun çözümünde yardımcı olabilecek meslektaşlarımın cevaplarını bekliyorum. İyi günler dilerim.
Old 16-07-2011, 10:57   #28
MisName

Varsayılan Java sorunu

Bunu anlayamıyorum.

Javanın yeni versiyonları daha önceki versiyonları desteklediği halde neden e-takip programı için her seferinde java'nın eski versiyonuna dönmek durumunda kalıyoruz ? Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem bu konuya neden duyarsız?

Maliye Bakanlığı e-beyanname kabul ediyor, onun için ayrı bir java versiyonu, e-takip için ayrı bir java versiyonu....

Sonuçta biz son kullanıcıyız. Program yükleme ve kaldırmaları ile bu kadar uğraşmamamız gerekmez mi ?

Selamlar...
Old 16-07-2011, 11:12   #29
Av. Pekince

Yerden göğe kadar haklısınız, yok yere mağdur ediliyoruz. Aynı şekilde e-imza programları da java 6 gerektiriyor. Ondan geçtim e-takip programında halen YTL yazmasından tutun da imla yanlışlıklarına kadar hatalar mevcut (icra giderleri yerine girerleri, ilam yerine ilan). İşin garibi UYAP sitesini bayağı bir karıştırdım ama görüş-şikayet-öneri bildirecek bir bağlantı göremedim.
Old 16-07-2011, 11:32   #30
MisName

http://www.kamusm.gov.tr/tr/Ym/Nes/E-takip/index.jsp

Avukatların e-takip programını kullanabilmeleri için gerekli olan Java sürümü 1.4.2 dir. Ancak Uyap için 1.6.x ve üstü Java sürümü yüklü olması gerekmektedir. Bu sürüm yüklendiğinde tüm işlemler Java 1.6.x ile yapıldığından e-takip programı çalışamamaktadır.

E-takip programının sorunsuz çalıştırılması için aşağıdaki dosya hazırlanmıştır.

İndirmek için tıklayınız.

Böyle bir uygulama buldum ve avukat bilgilerinin girişi ekranları düzgün çalıştı...

Bu dosyayı hazırlayanlara teşekkürler, herkese kolaylıklar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi