Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim beni evden kovuyor..

Konuyu Kilitleyin
Old 07-06-2020, 16:41   #1
Konuk Canan

Varsayılan eşim beni evden kovuyor..

47 yaşında 13 yıllık flört dönemi sonrası 12 yıllık evliliği ve 3 çocuk sahibi(en büyüğü 10 yaşında) olan bir çiftiz.Yıllardır eşimden psikolojik,ekonomik ve cinsel şiddet görüyorum.Sık sık sebepsiz bir tartışma ortamı yaratıp bana her türlü hakarette ve tehditte bulunuyor.son birkaç yıldır beni evden kovmakla;çocuklarımı bana vermemekle;hatta çocuklarımı alırsam beni öldürmekle tehdit ediyor.Eşimin işi,konumu,mevkisi ve geliri çok çok iyi durumda..evliliğimiz süresince aldığı gayrimenkulleri kardeşinin üzerine yaptı.çok iyi bir geliri olduğu halde eve harçlık bile bırakmıyor;bunu kendine söylediğimde 'benden bu kadar,çalış,kendin kazan kendin harca' diyor..şu an benim herhangi bir maddi gelirim ve dayanağım yok.Beni evden kovma hakkı var mı?Çocuklarımı alma hakkı var mı?Benim evlilik içinde anne ve eş olarak herhangi bir kusurum yok.Artık cinsel anlamda kendisine yetmediğimi,tek sebebin bu olduğunu ve başka bir evlilik yapmak istediğini bana küfür,hakaret ve tehdit ederek söylüyor.nasıl bir yol izlemeliyim?Benim haklarım nedir?
Old 07-06-2020, 20:23   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Eşinizden şiddet gördüğünüzü, eşinizin eve harçlık bırakmadığını, eşinizin başka bir evlilik yapmak istediğini bunu da size küfür ve hakaret ederek söylediğini beyan ederek hukuki haklarınızı sormaktasınız.

-Anlattıklarınıza göre eşinizin size karşı olan davranışları haksız olup kusurlu davranışlardır. Eşinizin size karşı uyguladığı şiddet ve tehditler için C.Savcılığına şikayette bulunabilirsiniz. Tanıklarla veya kamera görüntüleri ile şiddet olaylarını ispatlayabilirsiniz. C.Savcısı eşinizin cezalandırılması için dava açacaktır.

-Eşinizin sizi evden kovmaya hakkı yoktur. Eşiniz size şiddet uyguladığı için sizin eşinizi 6284 sayılı yasa kapsamında 6 aya kadar evden uzaklaştırma hakkınız vardır. Bunun için C.Savcılığına veya Aile Mahkemesine başvuru yapmanız gerekecektir.

-Eşiniz eve bakmıyorsa ve size evin ihtiyaçları için para vermiyorsa, kendiniz ve çocuklarınız için boşanma davası açmadan da nafaka davası açabilirsiniz. Eve bakmadığını tanıklarla ispatlayabilirsiniz. Boşanma davası açarsanız, dava dilekçesinde tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

-Eşinizin çocuklarınızı sizden alma hakkı yoktur, velayet konusunda aile mahkemesi karar verecektir. Boşanma davalarında çocukların velayeti genelde anneye verilir. Sizin maddi durumunuzun zayıf olmasının velayet konusunda çok önemi yoktur. Mahkeme çocuklar ve sizin için nafaka tayin edecektir.

-Olası bir boşanma davanızda eşinizin kusuru sebebiyle lehinize maddi ve manevi tazminat hükmedilebilecektir.

-Olası bir boşanma davası sonunda açılacak olan mal tasfiyesi davasında eşinizin kardeşinin üzerine yaptığı taşınmazlar hakkında yarı oranında hak iddia edebilirsiniz ancak bu durumu tanık dahil her türlü belgelerle ispatlamanız gerekecektir.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Old 07-06-2020, 23:54   #3
Isbat

Varsayılan Nasil

Kamera eve takamayiz suc ses kaydi suc komsular bilir ama karismaz korkarlar su isbat yuzunden cekiyorum ses kaydi bile yapamiyom anliyor hemen kurtuluş yok sadece kizim icun cekiyom 😭
Old 08-06-2020, 08:46   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Isbat
Kamera eve takamayiz suc ses kaydi suc komsular bilir ama karismaz korkarlar su isbat yuzunden cekiyorum ses kaydi bile yapamiyom anliyor hemen kurtuluş yok sadece kizim icun cekiyom 😭

Sayın Katılımcı,

-Yargıtay boşanma davasına delil olarak sunmak için evde ses kaydı yapan ve bunu boşanma davasına sunan kişiye ceza verilemeyeceğine karar vermiştir. Yargıtay kararında bu konuda iki hususu irdelemiştir. Birincisi bu görüntüleri başkasıyla paylaşmış olup olmaması, ikincisi ise başka türlü ispatlanamayan somut olayları ispatlamak amacıyla yapılması.

Alıntı:
T.C.
Yargıtay
12. Ceza Dairesi

Esas No:2015/16839/
Karar No:2017/3990
K. Tarihi:16.5.2017

Mahkemesi :Asliye Ceza Mahkemesi
Suç : Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması
Hüküm : Beraat
Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması suçundan sanığın beraatine ilişkin hüküm, katılan vekili tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:
Sanığın savunmasında katılanla aralarında geçen konuşmaları 2012 yılının Ekim ayında kaydettiğini beyan etmesi ve sanık hakkında TCK'nın 133/1. maddesinde tanımı yapılan kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması suçundan dolayı dava açılması karşısında, 2013 yılı Ocak ayı olan suç tarihinin gerekçeli karar başlığına yanlış yazıldığına ve bu hususun mahallinde düzeltilebileceğine ilişkin tebliğnamedeki eleştiriye iştirak edilmemiştir.
Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 07.05.2013 tarihli ve 2013/11-87-245 sayılı kararında da vurgulandığı üzere; vekalet ücreti kişisel hakka ilişkin olup, kişisel hakka ilişkin kanuna aykırılıkların Yargıtay tarafından bozma konusu yapılabilmesi için, hükmün karşı hak sahibi tarafından temyiz edilmiş olması gerekir. Bu nedenle, hakkında beraat kararı verilen ve kendisini vekil ile temsil ettiren sanık yararına, hazine aleyhine, karar tarihinde yürürlükte bulunan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin 13/5. maddesi gereğince, maktu vekalet ücretine hükmedilmesi gerektiğinin gözetilmemesi, temyiz edenin sıfatına göre, bozma sebebi olarak kabul edilmemiştir.
Katılan vekilinin sanık hakkında mahkumiyet kararı verilmesi gerektiğine ilişkin sair temyiz itirazlarının reddine, ancak;
Dosya kapsamına göre; resmi nikahlı eşi olan katılan ... tarafından şahsına sürekli hakaret edildiğini iddia eden sanık ...'ın, henüz boşanma davasının açılmadığı ve katılanla fiilen birlikte yaşadıkları dönemde, katılanın kendisine yönelik onur, şeref ve saygınlığını rencide eden sözlerini gizlice kaydedip, söz konusu ses kayıtlarını, boşanma davasının görüldüğü mahkemeye vekili aracılığıyla verdiği olayda,
Katılana ait ses kayıtlarını, üçüncü kişi ya da kişilerle paylaştığı ve/veya çoğaltarak dağıttığına ilişkin hakkında bir iddia ileri sürülmeyen sanığın, haksız bir saldırı altında ve başkaca şekilde ispatlanması mümkün olmayan bir hal içerisinde iken, kaybolma olasılığı bulunan delillerin muhafazasını sağlayıp, daha sonra açtığı boşanma davasına sunarak, aile içi geçimsizliğin kaynağının katılanın olumsuz tutum ve davranışları olduğunu ispatlama amacını taşıyan eyleminde, hukuka aykırı hareket ettiği bilinciyle davrandığı kabul edilemeyeceğinden, sanığa yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmaması nedeniyle sanık hakkında CMK'nın 223/2-a maddesi uyarınca beraat hükmü kurulması gerekirken, aynı Kanun'un 223/2-c maddesi gereğince beraat kararı verilmesi,

Kanuna aykırı olup, katılan vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bu nedenle 5320 sayılı Kanunun 8. maddesi uyarınca halen uygulanmakta olan 1412 sayılı CMUK'un 321. maddesi gereğince BOZULMASINA; ancak, yeniden yargılama gerektirmeyen bu hususta aynı Kanun'un 322. maddesi gereğince karar verilmesi mümkün bulunduğundan, aynı maddenin verdiği yetkiye istinaden; gerekçeli kararın son paragrafındaki, “suç işleme kastı bulunmayan ibarelerinin karardan çıkarılması, hüküm fıkrasının ilk paragrafının, “Sanığa yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu anlaşıldığından, CMK'nın 223/2-a maddesi gereğince sanığın beraatine, şeklinde değiştirilmesi suretiyle, eleştiri dışında, sair yönleri usul ve kanuna uygun bulunan hükmün DÜZELTİLEREK ONANMASINA, 16.05.2017 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi