Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müşteki Hakkında Yakalama Emri

Yanıt
Old 12-05-2009, 11:01   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Müşteki Hakkında Yakalama Emri

Merhaba müvekkil müşteki hakkında yakalama emrini nasıl kaldırabilirim?Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Müşteki başka bir ilde ikamet ettiği için sıkıntı yaşıyorum.Duruşma günü de ebey uzak.Yakalama emri müvekkil için sıkıntı yaratablir mi?

Teşekkürler...
Old 12-05-2009, 11:39   #2
oznuruslu

Yakalama çıkaran mahkemeye gelip ifade veremiyorsa istinabe yoluyla ifade vermesi için dilekçe verin.Duruşmanın atılı olduğu güne kadar yakalanırsa zaten yakalandığı yerde ifadesi alınıp serbest bırakılıyor.Mümkünse duruşma günü mahkemeye gelip ifade vermesi en iyisidir.
Old 12-05-2009, 12:49   #3
AV ŞEYDA

Müvekkiliniz yakalma emri nednei ile çevirmede dahi ifadesi alınana kadar alıkonulur. mahkeme nerde yakaladıysa orda ifadesini alır ve ilgili mahkemeye bildirir. ancak nöbetçi bri ceza mahkemesine gidip iddianame ve mahkeme tutanağını sunarak ifadesini vermesini sapğlayıp yakalama kararının kaldırılmasını isteyebilirsiniz. ancak oznuruslu ya katılıyorum asıl mahkemesinde ifade vermesi en doğrusu. gelip ifadesini versin.
Old 12-05-2009, 12:54   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan AV ŞEYDA
Müvekkiliniz yakalma emri nednei ile çevirmede dahi ifadesi alınana kadar alıkonulur. mahkeme nerde yakaladıysa orda ifadesini alır ve ilgili mahkemeye bildirir. ancak nöbetçi bri ceza mahkemesine gidip iddianame ve mahkeme tutanağını sunarak ifadesini vermesini sapğlayıp yakalama kararının kaldırılmasını isteyebilirsiniz. ancak oznuruslu ya katılıyorum asıl mahkemesinde ifade vermesi en doğrusu. gelip ifadesini versin.

İfadesini asıl mahkemede duruşma gününden önce verebilir mi?Anladığım kadarıyla bulunduğu ildeki nöbetçi mahkemeye giderek mahkeme tutanağını sunarak ifadesini aldırıp asıl mahkemeye gönderilmesini sağlayabiliyor.Bizim için en uygun bu olucak.Çok teşekkür ediyorum.Saygılarımla
Old 12-05-2009, 12:57   #5
AV ŞEYDA

sayın peksüslü yakalam emri çıktığı andan itibaren dilediği zaman gidip ifade verebilir. bu arada başka mahkemede ifade vermesi hakim kanaati açısında kötü bir durum. Sanık kaçıyor gibi algılanıyor hakimlerce. bunun ıdşında nöbetçi mahkemeye benim yakalmam varmış şu mahkeme için ifade vercem demesi gerekli. ancak dediğim gibi esas mahkemede ifade vermesi daha sağlıklı ve mahkemede olumşlu knaat açısından önemlidir.
Old 12-05-2009, 13:02   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan AV ŞEYDA
sayın peksüslü yakalam emri çıktığı andan itibaren dilediği zaman gidip ifade verebilir. bu arada başka mahkemede ifade vermesi hakim kanaati açısında kötü bir durum. Sanık kaçıyor gibi algılanıyor hakimlerce. bunun ıdşında nöbetçi mahkemeye benim yakalmam varmış şu mahkeme için ifade vercem demesi gerekli. ancak dediğim gibi esas mahkemede ifade vermesi daha sağlıklı ve mahkemede olumşlu knaat açısından önemlidir.

Çok teşekkür ediyorum.Müşteki vekiliyim ben bu durumda da olumsuz kanaat oluşabilir mi?Müvekkil artık asıl mahkemenin bulunduğu ilde ikamet etmiyor.Saygılarımla
Old 12-05-2009, 13:08   #7
AV ŞEYDA

müşteki hakkıdna yakalam çıkarılmış olması mahkemede bu suçun işlenmediği kanaati oluşmasına sebep olabilir. tabi davanın konusunu bilmiyorum ama yeni yasalarda hakim kanaati esas olmaya başladığı için davanızın reddi yada sanığın beraati yoluna gidebilir. kaldı ki yeni yasa gereği müşteki dahi olsanız katıldığınız davayı takip etmek zorundasınız. müvekkilinize tavsişye edin gelip asıl mahkemede ifadesini versin.
Old 12-05-2009, 20:25   #8
burakboge

Müşteki hakkında nasıl yakalama emri çıktığını anlayamadım. Aşağıda alıntı yaptığım yasa maddeleri gereğince yakalamanın sadece sanık hakkında çıkarılabildiğini düşünüyordum. Müştekiye yakalama çıkarmanın yasal dayanağını bilen arkadaşların paylaşmalarını rica ediyorum.

"YAKALAMA EMRİ VE NEDENLERİ
Madde 98 - (1) (Değişik fıkra: 25/05/2005-5353 S.K./10.mad) Soruşturma evresinde çağrı üzerine gelmeyen veya çağrı yapılamayan şüpheli hakkında, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimi tarafından yakalama emri düzenlenebilir. Ayrıca, tutuklama isteminin reddi kararına itiraz halinde, itiraz mercii tarafından da yakalama emri düzenlenebilir.
(2) Yakalanmış iken kolluk görevlisinin elinden kaçan şüpheli veya sanık ya da tutukevi veya ceza infaz kurumundan kaçan tutuklu veya hükümlü hakkında Cumhuriyet savcıları ve kolluk kuvvetleri de yakalama emri düzenleyebilirler.
(3) Kovuşturma evresinde kaçak sanık hakkında yakalama emri re'sen veya Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hâkim veya mahkeme tarafından düzenlenir.
(4) Yakalama emrinde, kişinin açık eşkâli, bilindiğinde kimliği ve yüklenen suç ile yakalandığında nereye gönderileceği gösterilir."

"MAĞDUR İLE ŞİKÂYETÇİNİN DAVETE UYMAMALARI
Madde 235 - (1) Mağdur, şikâyetçi veya vekilinin, dilekçelerinde veya tutanağa geçirilmiş olan beyanlarında belirttikleri adresleri tebligata esas alınır.
(2) Bu adrese çıkartılan çağrıya rağmen gelmeyen kimseye yeniden tebligatta bulunulmaz.
(3) Belirtilen adresin yanlışlığı, eksikliği veya adres değişikliğinin bildirilmemesi nedeniyle tebligat yapılamaması hâllerinde adresin araştırılması gerekmez.
(4) Bu kimselerin beyanının alınması zorunlu görüldüğü hâllerde üçüncü fıkra uygulanmaz."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi