Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hakaret, tehdit içeriği

Konuyu Kilitleyin
Old 23-08-2020, 12:05   #1
Konuk

Varsayılan Hakaret, tehdit içeriği

Öncelikle rahatsız ettiğim için gerçekten çok özür dilerim, şöyle anlatayım benim çok katı bir babam var kendisi doğu kültürüyle yetişmiş beni o kadar çok döver ki bazen vücudumda morarmalarım çatlaklarım bile olur. Biliyorum size de yanlış gelecek ama böyle babaya sahipken bir erkek arkadaşım oldu. Bir kaç gün önce birisi instagram üzerinden bana hafif taciz şeklinde hikayeme anladık memelerin var dudağın var tarzı bir cevap yazıyor ben de tanıdığım olduğu için konuyu şakayla karışık şekilde kapatmaya çalışıyorum fakat bunu erkek arkadaşım görüyor ve sinirleniyor daha sonra çocuğa hakaret içerikli mesaj atıyor numarasını atıyor çocuk da karşılık olarak numarasını atıp hakaret ediyor bu şekilde telefon konuşması devam ediyor ve ssler var.. ben bu olayı bugün öğreniyorum ve çocuk bugün sabah bana mahkemeye vereceğini söylüyor. ben de kendisini ikna etmeye çalışıyorum çünkü babam bu olayı duyarsa beni yaşatmayacak bunu da çok iyi biliyorum. bana geri dönüş olarak 2bin tl karşılığında mesajları silerim, davayı açmam bu olayı da unuturum diye bir mesaj atıyor. Arkadaşım da ödeyecegini ama hafta sonu oldugu icin havale yapamadığını söylüyor. Karşı taraf da iban ve ad soyad atmış. Bu olay size basit gelebilir ama gerçekten öyle bir babaya sahibim ki bunu duyarsa adını lekeledigimi düşünüp kendi elleriyle beni öldürür sonra kendini de öldürür. Sadece bilmek istediğim bu durumda karşı tarafın haklılık payı var mı, hakarete karşılık vermiş aynı şekilde ve 2bin lira karşılığında hakaret mesajlarını sileceğini, dava açmayacağını söylüyor.
Old 23-08-2020, 15:55   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

- Arkadaşınız ile diğer kişinin arasında karşılıklı hakaret olduğunu, bu kişinin sizi ve arkadaşınızı mahkemeye vermemesi için arkadaşınızdan 2000 TL para istediğini, karşı tarafın haklılık payının olup olmadığını sormaktasınız.

-Türk Ceza Kanunu 129/3 maddesine göre mahkeme karşılıklı hakaret durumlarında taraflara ceza vermeyebilir veya verilecek cezayı 1/3 oranına indirebilir. Ayrıca siz hakaret etmemişseniz zaten sizin hakkınızda dava açılmayacaktır.

Alıntı:
Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret
(1) Hakaret suçunun haksız bir fiile tepki olarak işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

(2) Bu suçun, kasten yaralama suçuna tepki olarak işlenmesi halinde, kişiye ceza verilmez.

(3) Hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi