Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

hastaneden izinsiz çıkmak ve çocuk istismarı

Yanıt
Old 17-01-2013, 22:24   #1
Çaresiz anne

Varsayılan hastaneden izinsiz çıkmak ve çocuk istismarı

12 yaşındaki çocuğum 10 gün devlet hastanesinde yoğun karın ağrısı ve karında şişlik şikayeti nedeni ile yattı. Yanında refakatçi olarak yattım. 10 gün boyunca servisteki diğer hastalara ve bize doktor ve hemşireler olarak insanca davranmadıkları hep hor gördükleri ve sürekli azarladıkları için görevliler ile sıkıntı yşadım.Bana göre hakkımı aradım, onlara göre problemli hasta yakını oldum durdum.10. gün artık geldiğimizden daha kötü hale geldiğimizi görerek taburcu olamak istedik ve epikriz raporu alarak tartışmalı bir şekilde hastaneden ayrıldık. Aradan iki ay geçti. Karakoldan polisler gelerek hakkımızda "izinsiz hastaneden çıkmak ve çocuk istismarı " şikayeti olduğunu ve Cumhuriyet Savcılığından çocuk büroya gelerek ifade vermemiz istendiği bildirildi. Sorum şu: Yazılı ifade vereceğimdem araştırma yapıyorum. Elimde her türlü tetkik belgesi ve doktor raporları var.Rızam ile hastaneden ayrıldığıma dair evrak hastanededir.Bana epkriz raporu verdiği halde hastane izinsiz çıktılar diye şikayet edebilir mi ? Bu konuda çocuk istismarı nasıl yapılabilir.Ve en önemlisi çocuğumun psikolojisi daha yeni yeni düzelmeye başlamışken karakola götürüp polislere ifade verdirmek istemiyorum. Psikolog isteyebilir miyim. Avukat istemeli miyim ? İsteyeceksem bunu ne zaman yapacağım. Cumhuriyet savcısına ifade verdikten sonra ben de şikayet dilekçesi vererek isim vererek doktorlar,hemşireler hakkında şikayetçi olabilir miyim.Yoksa ifade verdikten sonra hakkımı kayıp mı etmiş olurum. Sağlık bakanlığı, savcı ve diğer ilgili yerlere aynı anda şikayet edebilirmiyim. Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 18-01-2013, 10:33   #2
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Çaresiz anne
12 yaşındaki çocuğum 10 gün devlet hastanesinde yoğun karın ağrısı ve karında şişlik şikayeti nedeni ile yattı. Yanında refakatçi olarak yattım. 10 gün boyunca servisteki diğer hastalara ve bize doktor ve hemşireler olarak insanca davranmadıkları hep hor gördükleri ve sürekli azarladıkları için görevliler ile sıkıntı yşadım.Bana göre hakkımı aradım, onlara göre problemli hasta yakını oldum durdum.10. gün artık geldiğimizden daha kötü hale geldiğimizi görerek taburcu olamak istedik ve epikriz raporu alarak tartışmalı bir şekilde hastaneden ayrıldık. Aradan iki ay geçti. Karakoldan polisler gelerek hakkımızda "izinsiz hastaneden çıkmak ve çocuk istismarı " şikayeti olduğunu ve Cumhuriyet Savcılığından çocuk büroya gelerek ifade vermemiz istendiği bildirildi. Sorum şu: Yazılı ifade vereceğimdem araştırma yapıyorum. Elimde her türlü tetkik belgesi ve doktor raporları var.Rızam ile hastaneden ayrıldığıma dair evrak hastanededir.Bana epkriz raporu verdiği halde hastane izinsiz çıktılar diye şikayet edebilir mi ? Bu konuda çocuk istismarı nasıl yapılabilir.Ve en önemlisi çocuğumun psikolojisi daha yeni yeni düzelmeye başlamışken karakola götürüp polislere ifade verdirmek istemiyorum. Psikolog isteyebilir miyim. Avukat istemeli miyim ? İsteyeceksem bunu ne zaman yapacağım. Cumhuriyet savcısına ifade verdikten sonra ben de şikayet dilekçesi vererek isim vererek doktorlar,hemşireler hakkında şikayetçi olabilir miyim.Yoksa ifade verdikten sonra hakkımı kayıp mı etmiş olurum. Sağlık bakanlığı, savcı ve diğer ilgili yerlere aynı anda şikayet edebilirmiyim. Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Sayın KONUK,
Çocuğunuzun hastalığı ile ilgili tedavi esnasında görmüş olduğunuz kötü muamele ve hastanıza
gösterilen ilgisizlik,özensizlik iddiası ile İl Sağlık Müdürlüğüne,Tabib Odasına şikayetinizi
yapabilirsiniz.
Bunun dışında gelişen hastaneden izinsiz,çocuğunuzun tedavisinin tamamlanmadan çıkarmış olmanız
iddiası ile ilgili kurumun çocuk istismarı suçunu işlediğinizi öne sürerek yaptığı başvuru elbette
İlgili kurumlar tarafından takip edilerek sonuçlandırılacaktır.
Bu konuda gereken hukuki sorularınızı Hasdem’in saygıdeğer hukukcu üyeleri kapsamlı olarak cevaplarlar düşüncesindeyim.
Bir hukukcudan da destek alarak elinizdeki bilgiler ve belgeler ile savunmanızı yaparsınız.
Esas olan şu anda çocuğunuzun tedavisinin aksatılmaması olmalıdır.Bu yüzden hastalık riski devam
ediyorsa bir başka doktor veya hastaneye başvurup tedaviyi devam ettiriniz.
Acil şifalar dileklerimle.

Ecz.Mesut ÇETİN
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi