Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hakİm Savci Aliminda Farkli Krİterler

Yanıt
Old 13-12-2007, 10:57   #31
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Berberle doktor ve hakim birmi yani sizce ??

Sayın Özcan,

Ben bir çok cümle yazdım ama nedense siz cımbızla berberi bulup öne çıkardınız.

Elbette ki berber ile hakim - savcının, avukatın yaptığı işler aynı değildir. Ben başka bir şeyi anlatmak istemiştim.Lakin zor iş anlatmak.

Yeterlilik önemlidir. Yaşlılık-gençlik ayrımı yapılması doğru değil.

Karaman'da sizi üzmüşler galiba.

Saygılarımla.
Old 13-12-2007, 12:24   #32
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Cımbızı berber kalfaları iyi kullanır.

Saim Bey...

Cımbız deyince, belki bende berber kalfalığı yapmışımdır zamanında bu nedenle cımbızı iyi kullanıyorumdur Şakacı kişiliğinizi hissediyorum, cevap vermeden edemedim.

Yaş önemli değil önemli olan yeterlilik dediniz ama RÜŞT diye bir kavram var biliyorsunuz.. Yaşla kazanılır.. Türkiye ' de 18 yaşın ikmali ile İsviçrede 21 bildiğim kadarı ile bir kısım ülkelerde 22 olanı var Eskiden 25 miş...

Demekki yaş önemli hatta yeterliliğin ön koşullarında en önemlisi sanki, temyiz kudreti falan hukuki ehliyet koşulları içerisinde sayılır, ama temyiz kudretinin yaştan önce kazanıldığı düşünülür.. Temyiz kudretini haiz bir kimsenin belirli bir yaşa ulaştığında reşit olduğu kabul edilir.. Niye böyle biraz düşünün isterseniz...

Benim büyük oğlum 15 yaşında, Adı Melih görünüm olarak 20 gösteriyor, olgunluk olarakta öyle, güzelde araba kullanır. Şimdi Melihe ehliyet verelim denilse olabilir derim.. Çünkü yeterliliği var bence.. Ama reşit değil henüz.. Ne kadar güvensemde ehliyet almasını istemem rüşt yaşını beklemesini isterim zira olgunluk ve deneyim önemli ve birazda yaşla alakalı. Erkenden ehliyet alması hatalı olabilir.. Ayrıca bir kaza haberi tüm vebali benim üstümde bırakır..

Ben diyorumki Hakimlik Rüştü 30 olsun..

Dediğimin hepsi bu, haksızmıyım..

Saygılarımla...
Old 16-12-2007, 11:31   #33
Av.Mehmet Saim Dikici

Haklısınız Sayın Özcan,

Ama bu 30 yaşı sevmedim. Oluyorsa bari 45 olsun, biz de dahil olalım.
Old 16-12-2007, 13:25   #34
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Ben yinede hakim olmayı istemem

Sayın Saim...

Olmaz arkadaş pazarlık yok(desem kabalık etmiş olurmuyum) Sana tamam 45 deriz kavga yeniden başlar şimdi.. Şu safhada 30 yaş altı genç arkadaşların hedefiyiz 45 falan dersek mazallah siteden sürerler bu kez en iyisi 30 da buluşalım

Biraz yaştan uzaklaşsak diyorum... Doğru kişileri seçebilmek için mülakat safhasında neler yapılabilir, mülakat komisyonları nasıl teşekkül etmeli..??

Yeterlilik için hangi konularda sınav yapılmalı, hukuki bilgi hariç tabi, diğer şartları diyorum...

Fizik önemli mi mesela, tipin düzgün olması gibi, ya konuşma, Sessiz ve sorulan sorulara cevap vermekte zorlanan ama hukuki bilgisi iyi bir arkadaş hakim olmalımı ?? Kıyafeti bozuk, spor ve serbest giyinmiş uzun saçlı bir erkek girse mülakata kıyafet haricinde herşey düzgün olsa saçı uzun kıyafeti uçuk diye elemelimiyiz veya mini etek ve dekolte bir meslektaş girse başka problem yok ama özgüveni yerinden güzelde bir hanım bu engelmi sizce..??

Türkiyede bu sorduklarım nasıl karşılanır veya mülakkatta ne olur ??

Birde psikolojik mülakat dengeli kişilik tespiti için bunlara ne diyorsunuz ??

Hakim yapacağız derken çokmu girdik özel hayata yoksa, eh şaka değil adalet teslim edeceğiz olmalı bunlarmı diyorsunuz..??

Bakın herşeye rağmen ben yinede hakim olmak istemem, Niyemi ? Niyesini bi ara söyliyeceğim...

Saygılarımla...
Old 16-12-2007, 15:59   #35
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Saim Bey...

Ben diyorumki Hakimlik Rüştü 30 olsun..

Dediğimin hepsi bu, haksızmıyım..

Saygılarımla...

Bence haklısınız. Hatta kesinlikle haklısınız.
Old 02-01-2008, 18:13   #36
Mustafa ÖZCAN

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Bence haklısınız. Hatta kesinlikle haklısınız.

Sayın Turan olaya son noktayı koydunuz konu kapandı. Kaç gündür yazan yok. Olmaz arkadaş gençlere haksızlık oluyor deseydiniz halen Saim Bey, Siz , ben hala kendi aramızda tek kale maç yapıyor olacaktık.

Değilmi Saim Bey

Saygılarımla...
Old 03-09-2008, 11:45   #37
Av.Melih Tatlı

merhaba ben olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak istedim...peki bu belli bir süre fiilen avukatlık yapma kriteri getirildiğinde kişi avukatlık yaptığı sürece hukuk hayatındaki görüşü zedelenmez mi,değişmez mi, belli mevkilere belli kişilere karşı bağımsız duruşunu kaybetmez mi? hakimlik tarafsızlık gerektirirse kişi avukatlık döneminde yaşadığı ve edindiği bir takım düşüncelere göre de hareket edebilir hakim olduğunda. fakat mesleğe direk hakim olarak başlayanlarda böyle bir sorun yoktur. bir ön yargı sözkonusu olmayacaktır düşüncesindeyim. saygılarımla
Old 22-09-2008, 13:23   #38
aslantry

Türkiye'de nedense genç kesime bir güvensizlik var . herkes kendi çıkarına göre bir yorum yapıyor. Türkiye artık gençler tarafından da yönetilebileceğinin farkına varmalı. bir toy luk meselesidir gidiyor. 30 yaşını aşmış kişiler sanki çok iyi kararlar veriyor. eğer olgunlar Türkiye'yi daha iyi yonetmiş olsa ekonomik kultürel hayatımız daha yüksek seviyede olurdu. gençlerin artık onunu açın. gençlerin beyinleri daha aktif ve verimli düşünüyor. Atatürk CUMHURİYET' i gençlere emanet ediyor. neden? çunku gelecegin potansiyelleri onlar. o zaman sizin demenize göre avukatlar da
30 yasından sonra avukat olsun. daha toylar. 22 yasındaki bir avukat nasıl ceza davasına bakacak değil mi? bizim sorunumuz hep tek taraflı düşünmek biraz objektif olun gençlerin önünü açın.. saygılarımla...
Old 19-10-2008, 22:06   #39
Berkant Erdem

Sayın meslektaşlarım, bildiğim kadarıyla yeni hakim olan gençlerimiz tek kişilik mahkemelerde hakimlik yapmıyorlar toplu mahkemelerde hakimlik yapıyorlar. Bu toplu mahkemelerde de ilk onların oyu soruluyorki diğer üyelerin görüşlerinden etkilenmeden objektif bi karar verebilsin. Bu halde tek kişinin vereceği oyun, vatandaşlarımızın geleceğini tek başına riske atmadığı, beraberinde ve aynı yönde kullanılmış diğer oylarla beraber belli bir çoğunluğa ulaştığı zaman uygulandığını düşünürsek; yılların tecrübesiyle verilen oyların yerinde kullanılmasının yeterli olacağı kanaatindeyim. Bu halde dahi haksızlığa neden olacak kararların verilmesi mümkünse de bundan ötürü genç hakimlerimizi sorumlu tutmamalı yükü onların sırtında bırakmamalıyız, bu halde sorumluluğun büyük kısmı diğer tecrübeli üyelerde olmalıdır. Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi