Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hukuk Okurken Aynı Zamanda Çalışmak Gerekli Mi?

Yanıt
Old 29-10-2006, 18:20   #1
semaakd

Varsayılan Hukuk Okurken Aynı Zamanda Çalışmak Gerekli Mi?

Henüz mezun olmadım ve mezun olup staj ve iş hayatına başlamış olan arkadaşlar tecrübeleri ile sabit bu konuda yardımcı olabilirler mi?
okurken bir avukat yanında çalışıp dosya tozu yutmak avukat olmak istemesek bile gerekli mi?? merak ediyorum..
Saygılarımla..
Old 29-10-2006, 23:28   #2
Cest la vie

Alıntı:
avukat olmak istemesek bile gerekli mi??

Avukat olmak istesen bile sart degil. Herkes hem okuyup hem calisarak mezun olmuyor..
Old 30-10-2006, 18:14   #3
semaakd

Teşekkür ederim cevabınız için.. Ancak biliyorsunuz ki " şunları yapmalısın"ın gerekli olduğu ve bu emirin yetkili kişilerce verilmesini gerektiren bir eğitim sistemi içinde üniversiteye kadar geldik.üniiversitede ise sadece kendi başınasın ve başarı öyküleri okuyunca afallayıp kalıyosun.birçok şey yapmaya çalışıyorum ama yeip yetmediğini bilmiyorum.ve bu beni korkutuyor.Avukat yanında çalışmak ne gibi faydalar sağlar? asıl konu bu galiba...mezun olmak aşaması için değil sırf tecrübe ve biraz işlerin nasıl döndüğünü anlamak için..benim çevremde daha önce hukuk okuyan kimse olmadığı için bilgi alabileceğim çok insan yok.merakımı bağışlayın..
Teşekkürler..
Old 30-10-2006, 19:28   #4
ISIL YILMAZ

Öğrenciliğimin ikinci yılında avukat yanında yarı-zamanlı çalışmaya başladım. Stajım da dahil dört yıl boyunca adliyeye gittim geldim, duruşma izledim, bir öğrencinin genellikle sahip olamayacağı kadar çok hukuk kitabına bir arada erişme şansım oldu, dilekçe yazdım ( karaladım), icra takibi hazırladım, yanında çalıştığım avukat tek olduğu icin tatile çıktığında büronun düzeni ile ilgilendim, bir büro nasıl işliyor, neler gerekiyor öğrenmeye çalıştım, hata yaptım, düzeltildi, hata yaptım, düzelttim,birçok avukatla tanıştım, hepsi akıl verdi, birşeyler söyledi, birkısmını aklımda tuttum, bir kısmını unuttum,hepsini izledim, nasıl konuştuklarına, nasıl tartıştıklarına,nasıl yürüdüklerine, ne giydiklerine baktım, birkısmını taklit ettim sonra kendimi buldum, müvekkil nedir gördüm, müvekkil görüşmelerini izledim, dosya düzeni nedir, nasıl kurulur, bir avukat bir dosyayı nasıl izler ve inceler anlamaya çalıştım, sekreterle ilişki nasıldır, sekreter ne yapar, niye yapar baktım, vs.vs...
Okulu uzatmadan mezun olmayı da becerebildim.
Benim işime yaradı. Bu nedenle tavsiye ederim.
Saygılar.
Old 30-10-2006, 19:34   #5
crocus

ben de bu sene mezun oldum hukuk fakültesinden ve gecen senelerde okurken bır cok arkadaşım hem okudu hem çalıştı.ve ben o zamanlar nasıl olsa atılacağız bu işe diyerekten bir an önce derslerimi halledeyim dedim ve "bana göre" yanılmışım.şimdi keşke çalışsaymışım diyorum.çünkü benim şuan anlamaya çalıştığım bir çok şeyi onlar zamanında anladı ve bir çok yol katettiler.beni dinleyecek olursan mutlaka günde bikaç saatlik de olsa bir avukat yanına git derim.çünkü ilerde çok faydasını göreceksin.tabi tercih senin.kolay gelsin...
Old 01-11-2006, 14:46   #6
Genchukukcu42

Avukatın yanında calısmanın sacma oldugunu dusunenlerdendim bende bir zamanlar suan 3.sınıftayım ve bir avukatın yanında işe basladım.Daha 7.gundeyim ama simdiden anladım ne kadar faydalı bişey oldugunu yani gordugumuz derslerle cok farklı oldugunu pratige dokuyosun ve cok faydalı keske daha once baslasaydım diye kendime kızıyorum simdi herkese tavsiye ederim...
Old 02-11-2006, 11:35   #7
mulin

Arkdaşlar bende şuan uzatmalı bir öğrenci olarak bir avukatın yanında çalışıyorum ve çok faydasını görüyorum staja dinamik başlamak için çok önemli olduğu düşünüyorum....arkadaşlar klasik ama gerçek pratik her zaman teoriden daha önemlidir ..tecrübe en önemli kariyerinizdir....
Old 04-11-2006, 19:50   #8
lawyer res

sevigili arkadaşlar ben hukuk fakültesine daha bu sene adım atmış birisi olarak düşüncelerinizden ve tecrübelerinizden faydalandım bundan dolayı size tesekkür edrim.
Old 06-11-2006, 19:04   #9
ekim

sevgili hukukçu arkadaşlarım.ben de 1. sınıfı bitirince bir avukatın yanında çalışmakistedim.bir yakınımın yardımıyla bir avukatın yanına gittim ama kendisi yanında çalışarak hiçbir şey öğrenemeyeceğimi, boşuna vakit kaybedeceğimi,vaktim varken hukuk bilgimi çoğaltmam gerektiğini, hukukla ilgili seeminerlere katılıp dil öğrenmeme vs gibi şeyleri tavsiye etti.ama bana kapısının herzaman açık olduğunu(!) da söyledi. sözünü ettüğim avukatı söylediklri ve bana olan tavrı beni biraz soğuttu bu işten.ama hak verdiğim yerlerde olmadı değil.

sevgili arkadaşlar sizce bir hukuk fakt.öğrencisi kaçıncı sınıfta başlamalıdır avukat yanında çalışmaya ? cevap yazarsanız çok sevinirim...
Old 29-11-2006, 21:34   #10
Av. Galip DAĞTEKİN

Arkadaşlar hukuk fakültesini bitirip dilekçe yazamayan nice hukukçu adayı var...(bu tür şeyleri duyuyoruz da görüyoruzda)...En azından 2.sınıftan itibaren birkaç saatte olsa bir avukatın yanında çalışmak gerekiyor...Mesleğimize ne kadar erken adım atarsak o kadar kardır diye düşünüyorum...Herzaman en ileriye gitmek istiyorsak diğerlerinden bir farkımız olmalı...saygılarımla
Old 29-11-2006, 22:02   #11
aysenurB.

ben de aman okula ağırlık vereyim diye düşünerek 4sene boyunca hiç bir büroya girmedim...4. sınıfın sonlarına doğru okul uzayacak gibi görünüyordu ve ben de bunu iyi değerlendiririm diye durumdan rahatsız değildim...hem birkaç dersimi verecektim,hem bir büroda çalışıp okul bitmeden tecrübe edinecektim,hem de yabancı dil öğrenecektim...ama sürpriz oldu ve okulu 4 senede bitirdim..şimdi staj belgelerimi baroya teslim ettim ve adliye stajımın başlamasını bekliyorum...fikir danışan arkadaşlara tek tavsiyem,okul bitmeden mutlaka ama mutlaka duruşma dosyalarının tozunu haftada bikaç saat dahi olsa yutmaları...bir hukuk bürosuna haftada bikaç saat bile gitseniz öylesine büyük bir kazancınız olur ki bunu sonradan farkedersiniz..stajım başlayacak yakında ama ben şuan neyi nasıl yapacağımı bilemez durumdayım ve acaba sorun yaşarmıyım diye düşünüyorum...madem burası bir fikir alma platformu,ben de stajını yapmış avukatlığa başlamış üyelerden tavsiyeler rica ediyorum...benimle aynı durumu yaşamış olan ya da staj esnasında ne yaparsam bana katkısı olur? bunlar hakkında tavsiyeleri olanlar varsa sabırsızlıkla bekliyorum tavsiyelerinizi..şimdiden herkese teşekkür ederim..
Old 30-11-2006, 15:25   #12
allegria

Ben şu an 2. sınıfta okuyorum ve bu yaz bir avukat yanında çalışmayı düşünüyorum.Sizin anlattığınız gibi hem okuyup hem çalışmayacağım sadece yaz dönemleri memleketimde bir avukat yanında çalışacağım sizce bunu nasıl bir faydası olur ya da faydası var mıdır?Değişik görüşler alıyorum sürekli kimisi kesinlikle git çok şey kazanırsın diyor kimisi ise sakın gitme mesleğinden daha başlamadan nefret edersin bir iş yaptırdıkları yok getir götür işlerine bakarsın diyor..Gerçekten kafam çok karışık bir de sizin görüşlerinizi almak istiyorum.

Saygılar..
Old 05-12-2006, 15:03   #13
solmazgül

ben de uzun zaman bi avukatın yanında çalışanlardanım benim yanına gittiğm avukat aynı zamanda kuzenim yani beni hiç bi zaman sıkmadı tam 1. sınıfta başladım şimdi 4 teyim bıraktım işi iyiki bıramışım çünkü kendime de vakit ayırabiliyorum artık zaten öğreneceklerini 1 ayda öğrenebilirsin sadece staja başlarken seçme şansın olur bunun dışında pek bi kazancın olmaz bence hukuk sadece adliye değildir hayatın her alanıdır o yuzden o zamanını kendini geliştirmeye ayır derim
Old 06-12-2006, 13:38   #14
allegria

Alıntı:
Yazan solmazgül
ben de uzun zaman bi avukatın yanında çalışanlardanım benim yanına gittiğm avukat aynı zamanda kuzenim yani beni hiç bi zaman sıkmadı tam 1. sınıfta başladım şimdi 4 teyim bıraktım işi iyiki bıramışım çünkü kendime de vakit ayırabiliyorum artık zaten öğreneceklerini 1 ayda öğrenebilirsin sadece staja başlarken seçme şansın olur bunun dışında pek bi kazancın olmaz bence hukuk sadece adliye değildir hayatın her alanıdır o yuzden o zamanını kendini geliştirmeye ayır derim

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim syn solmazgül düşüneceğim bu konuyu ama yazın evde boşboş oturmak istemiyorum artık bir yerlerden başlamalıyım diye düşünüyorum tüm yaz olmasa da 2 ay en azından akrabamız olan bir avukat yanında çalışmayı planlıyorum.
Old 06-12-2006, 16:52   #15
faruksa

sayın binay
Hukuk fakültesinde uygulamaya dayalı dersler(özellikle medeni usul ve icra iflas gibi dersler) son sınıflarda okutulmakta.Bu nedenle yazın bir Avukatın yanına gitsen bile bazı sıkıntılar yaşayabilirsin.
Ancak uygulamanın ve mesleğin işleyişi hakkında bilgi sahibi olabilirsin.
Ben 2 sınıfta belediye avukatının yanına gitmiş kısa zamanda imar planı ve idari davaların işleyişi hakkında bilgi sahibi olmuş fakat birçok konuyada hakim olmadığımı anlamıştım.Bu da sıkıcı olmuştu.
kısaca örneğin yazın m.usul kitabını alıp çalışmak Avukatın yanında bulunmaktan iyidir diye düşünüyorum.
Old 06-12-2006, 20:20   #16
allegria

sayın faruksa

bu dediğinizi düşüneceğim gerçekten dediğiniz gibi uyarılar ben de almıştım 3 sınıftan itibaren çalışmaya başlasan iyi olur diye ilginiz için teşekkür ederim

saygılar..
Old 07-12-2006, 01:10   #17
solmazgül

sayın binay bence daha fazla dert etmeyin bu konuyu madem evde oturmaktan sıkılacaksınız o halde psikolojik ya da ideolojik kitaplar okuyunuz tabi takdir sizin eğer yok illa ben bi yerde çalışcam derseniz gidin ama yaz tatilinin tamamını değil sadece 1 ayını buma ayırın bakın o zaman daha fazla işi öğreneceksiniz
Old 08-12-2006, 16:08   #18
allegria

teşekkür ederim sayın solmazgül daha yaza uzun zaman var ozamana kadar bir sonuca varırım
Old 11-12-2006, 01:21   #19
cagriii

İnceleme yardımcı olur musunuz?

selam
ben hukuk fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim acaba şimdiden bi avukatın yanına bir şeyler öğrenmek için gitmelimiyim yoksa daha erken mi gidersem sizce artısı ne olur eksisi ne olur yardım eden okurlara şimdiden teşekkür ederim..
Old 11-12-2006, 04:18   #20
anti-leviathan

Neşeli staj yapmak değil,hukuku anlamak lazım üniversitede!

Ben Ank.Üniv.Hukuk Fak.uzatmalı öğrencisiyim. Bence iyi bir hukukçu olmak,üniversite öğrenciliğini nasıl geçirdiğinle çok alakalı. Bu meslek doktorluk ya da diğer disiplinler gibi bilim hakkında yeterli bilgiye sahip olmakla,yalnızca okumakla, bilmekle icra edilemez.iyi bir hukukçu,en başta ileri görüşlü olmalı,önceden tüm rizikoları hesaba katabilmelidir. bunun için de rizikoyu meydana getiren 'insan' olgusunu iyi tanımalıdır.
ne yazık ki daha bir nazım hikmet şiiri okumamış bir çok arkadaşım bugün hakim olma yolunda,nazım hikmeti anlamadan 302'yi tartışmaktalar.yine birçok arkadaşım kitaptan başlarını kaldıramadıklarından aşıklığı yaşayamadan bir kadınla bir erkeği boşama yolundalar. bana kalırsa merdivenlerden ağır ağır çıkmak lazım.
şiir okumak, dert dinlemek, eylemde yumruk yumruğa olmak lazım..öğrenciliğinde şiir okumayan bir hukukçu düşünce özgürlüğünden, ranzada dostunun derdini dinlemeyen hukukçu savunma hakkının kutsallığından, eylemde yumruk yumruğa olmayan hukukçu grev hakkından ne anlar?
o yüzden arkadaşım bence telaşlanma..merdivenleri ağır ağır çık ki yorulma..
bazen son gün bir sınava çalışıp o dersi vermekten daha güzeli yoktur. bunun hayattaki pratiği de şu: avukatken de her davamıza çok hazırlıklı olamayacağız, bir gece önce çalışıp dava kazanmamız istenebilir bizden?
bana kalırsa hayatı anlamak lazım üniversitede, arnesto ve albertonunkiler gibi dostluklar kurmak lazım..nietche'yi okumak lazım,hobbes'u ve insanı tanımak lazım. zor olan kısım bu zaten.
okul bitince zaten staj yapıcaz,bence soluk soluğa geçirmediğimiz, içimize sindirdiğimiz hukukla bu şekilde diğerlerinden farklı olabiliriz..
Old 12-12-2006, 14:40   #21
Av_Ece Altunay Önal

Ben bir avukat yanında çalışmaya başlamadan önce okuduğum okuldan nefret ediyordum..Sonra baktım ki okulla iş hayatı arasında 180 derecelik bir fark var..İlk iki yılımı boşu boşuna tekrar etmişim.Beni mesleğimle barıştıran o avukata şimdi minnettarım.Daha ne deyim!!
Old 12-12-2006, 17:23   #22
niles82

bence calısmalısın.. ben çalışmaya başlamadan önce bu mesleği yapmak istediğime cok emin değildim.şuan tek dersten beklemeliyim ve çalışmaya başladım.ilk faydası şuan bu işi yapıcam diyebiliyorum. ve bi bukadar daha önemli bir konu teori tamam çok önemli ama bu pratikle birleşmeden yeteri kadar kalıcı olduğunu düşünmüyorum.hele ögrenciysen bu dersleri gecmen ve daha kalıcı ögrenmen için cok daha yardımcı olur.
Old 22-01-2007, 23:42   #23
AV.SİNANKARA

ben de uzattım ve çalışıyorum cok memnunum herkese tavsiye ederım kesinlikle calışın
Old 23-01-2007, 14:30   #24
turbo

Varsayılan Tecrübe ve Sabır

Merhaba,
Fakültedeyken 1. sınıftan itibaren yaz tatillerinde avukat yanında çalışmaya başladım. Dayımın avukat olması sebebiyle ve sayesinde.
Açıkçası her ne kadar o zamanlar, çok faal bir çalışma ortamı içinde olmasam da, faydasını gördüğümü söyleyebilirim. En nihayetinde iş tecrübesi kazanıyor insan. Ayrıca ufaktan iş hayatına atılıyorsunuz ve küçük de olsa başardığınız işleri gördükçe insanın kendine güveni pekişiyor. Zaten o yıllar için fazla bir beklentisi olmaz insanın. Sonuçta hukukla uğraşacak ve bu işi yapacak olan insanda en çok olması gereken sabırdır ve tecrübedir.
Saygılarımla...
Old 24-01-2007, 15:03   #25
seda çobanoğlu

merhaba,
Yaygın fikir çalışmak gerektiği konusunda herhalde. Ben de adliye stajımın başlamasını bekleyen bi mezunum. 10 günden beri bi avukatın yanında çalışıyorum. Doğrudur, hemen hemen hiç bir şey bilmiyormuşum; halbuki iyi bir öğrenci olduğumu zannediyordum Okulda öğrendiklerimizi uygulacak alan bulamadığımız da doğru; ama zamanla uyum sağlayacağımı biliyorum. Yani koşuşturmanın anlamı yok bence. Henüz okuyan arkadaşlar için söylüyorum varsa boş zamanları, ben şahsen yabancı dil kurslarına gitmediğime çok pişmanım. Avukat yanında çalışmaya başladığım zaman acizliğimi görmeme rağmen, neden bi avukatın yanında çalışmadım, diye pişman değilim.
Old 07-08-2007, 09:42   #26
öğ.dilek

ben 1.sınıfı yeni bitirdim ve bir avukatın yanında çalışmaya başladım.yeni şeyler öğrenmek;bürokrasi...okulda öğrenilenlerden çok farklı bunu görmek ve tecrübe edinmek adına çok faydalı çalışmanızı tavsiye ederim.
Old 13-11-2007, 14:51   #27
Av. Necla

uzatmalı derslerimden biri İcra idi. O yıl İcra yoğunluklu bir büroda çalıştım ve finalde geçtim. Çünkü ilk kez ödeme emri denen şeyin ne olduğunu görmüştüm. Artık hayal kurmama gerek kalmamıştı. Bilmem anlatabildim mi???
Old 13-11-2007, 15:17   #28
avukatozgekartal

ne kadar geç başlanırsa o kadar keyifli devam edeceğine inanıyorum avukatlık mesleğinin .
ama hukuk okurken aynı zamanda çalışan ve çalışmayan iki insan arasında yadsınamayacak kadar da büyük fark vardır .
tercih meselesi kısacası .
Old 24-11-2007, 13:31   #29
fevziFIRAT

A.Ü.H.F. son sınıf öğrencisi olarak ben de bir süredir bir hukuk bürosunda çalışmaktayım.

Çalışmaya başlayalı çok da uzun bir süre olmamasına rağmen, adliyede bazı genç avukatların çeşitli konularda bana danıştığı bile oluyor. Belli ki öğrencilik yıllarında uygulama sahasından uzak kalmalarından kaynaklanıyor.

Ve genelde öğrencilerin sevmediği ve çok sıkıcı bulduğu İcra-İflas hukukunun aslında hiç de öyle olmadığını farkettim.

Ama şu da varki, bütün derlerine devam eden, düzenli ders çalışan ve not ortalaması maşaallah dedirtecek düzeyde olan arkadaşlarında bu düzenlerini bozmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Teorik konularda hiçbir sıkıntısı olmayan arkadaşlar, pratikteki eksikliklerini tamamlamakta çok da zorlanmayacaktır..

Ama ikisinden biri muhakkak çok iyi olmalı.
Old 03-05-2008, 11:51   #30
ibak

Mesleği icra etmek istiyorsan önerim öğrencilik yıllarında biraz adliye tozu yutman ama bir av.'ın yanında çalışarak. Bunun faydasını staja başladığında dahi görebilirsin. Ben öğrencilik yıllarımda çalışmadığıma pişmanım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi