Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlunun, bono metnindeki soyadını farklı göstermesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-04-2011, 17:25   #1
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan Borçlunun, bono metnindeki soyadını farklı göstermesi

Sayın Meslektaşlarım;

Bono üzerindeki soyadı ile gerçekteki soyadı birbirini tutmayan borçluya çıkarılan ödeme emri, borçlu adreste mevcut olmasına rağmen bila tebliğ iade edilmiştir.

Bunun üzerine resmi belgede sahtecilik suçundan (kambiyo senetlerindeki usulsüzlükler özel değil resmi belgede sahtecilik kapsamında olduğu için) savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur fakat soruşturma oldukça yavaş ilerlemektedir.

Bu aşamada icra takibi ile ilgili olarak izlenebilecek yol ve yöntemler hakkında değerli bilgi, görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşmanızdan memnuniyet duyacağım.

Saygılarımla..
Old 07-04-2011, 17:39   #2
harkan

önemli olan imzanın borçluya ait olmasıdır, tebligat bila geldiyse mernis adresine çıkartabilirsiniz..
Old 07-04-2011, 17:53   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan harkan
önemli olan imzanın borçluya ait olmasıdır, tebligat bila geldiyse mernis adresine çıkartabilirsiniz..
Sayın harkan, kimin mernis adresine çıkartacağız, sorun orada Zira bono üzerine xy yazıyorken gerçek isminin xz olduğunu öğrendiğimiz şahsın gerçekte xz olduğunun bir kanıtı yok elimizde. Almış olduğumuz duyum üzerine de suç duyurusunda bulunmuştuk. İcra sürecine devam edebilmek için ne yapılması gerektiği konusunda tereddütteyim.
Old 07-04-2011, 18:02   #4
serkan karaoğlu

Alacaklının borçlunun ismini bilmiyo olması çok garip geldi bana da açıkçası.. Siz borçlunun kim olduğunu bilmeden nasıl ve ne şekilde o kişi hakkında takip açıp yürütebilirsiniz büyük muamma.. Şimdiki halde soruşturmanın sonuçlanmasını beklemekten başka bir çare olmadığını düşünüyorum. Bir şekilde borçlunun kim olduğunun saptanması gerekmektedir, dolayısıyla da adresinin
Old 07-04-2011, 19:18   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın harkan, kimin mernis adresine çıkartacağız, sorun orada Zira bono üzerine xy yazıyorken gerçek isminin xz olduğunu öğrendiğimiz şahsın gerçekte xz olduğunun bir kanıtı yok elimizde. Almış olduğumuz duyum üzerine de suç duyurusunda bulunmuştuk. İcra sürecine devam edebilmek için ne yapılması gerektiği konusunda tereddütteyim.

Sayın meslektaşım,
- İlk mesajınızda "borçlu adreste mevcut olmasına rağmen" dediğinize göre, iade edilen tebligatın iade nedeninden ya da bir başka şekilde, adı aynı ama soyadı farklı borçlunun varlığından haberdarsınız.
- Ayrıca Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturması sırasında da borçlunun (bonoyu tanzim edenin) adının xy olduğu (ya da olmadığı) ortaya çıkmış olmalı.
- Bildiğiniz gibi TTK 688'e göre bonoda tanzim edenin ad ve soyadı zorunlu unsur değildir.

O halde icra dosyasına beyan edeceğiniz borçlu adına göre tebligat çıkarılmasını talep edebilirsiniz.

"İcra sürecine devam edebilmek için ne yapılması gerektiği" konusunda yanıt verdim. Sorunuz "bonodaki imzanın xy'ye ait olduğundan nasıl emin olurum"u da içeriyorsa, soruşturma sonucunu beklemenizi öneririm.
Old 08-04-2011, 09:33   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Alacaklının borçlunun ismini bilmiyo olması çok garip geldi bana da açıkçası.. Siz borçlunun kim olduğunu bilmeden nasıl ve ne şekilde o kişi hakkında takip açıp yürütebilirsiniz büyük muamma.. Şimdiki halde soruşturmanın sonuçlanmasını beklemekten başka bir çare olmadığını düşünüyorum. Bir şekilde borçlunun kim olduğunun saptanması gerekmektedir, dolayısıyla da adresinin

Sayın Serkan Karaoğlu;

Alacaklının ihmali ve tecrübesizliğinden kaynaklanan bu durumla zaman zaman karşılaşılabilmektedir.

Alıntı:
...Bildiğiniz gibi TTK 688'e göre bonoda tanzim edenin ad ve soyadı zorunlu unsur değildir. O halde icra dosyasına beyan edeceğiniz borçlu adına göre tebligat çıkarılmasını talep edebilirsiniz.
Sayın Av.Cengiz Aladağ;

Savcılık soruşturmasının yavaş işliyor olması nedeniyle borçlunun "kim" olduğu tespit edilebilmiş değildir. Siz, ödeme emrini xy adına göndermiş olmamıza rağmen asıl adının xz olduğunu öğrenmiş olduğumuz şahsın gerçek adına ödeme emri gönderilmesi için talepte bulunulması durumunda bu talebimizin kabul edileceğini mi söylemek istediniz? Yanlış anladı isem kusuruma bakmayın lütfen..
Old 08-04-2011, 11:35   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

Sayın Av.Cengiz Aladağ;

Savcılık soruşturmasının yavaş işliyor olması nedeniyle borçlunun "kim" olduğu tespit edilebilmiş değildir. Siz, ödeme emrini xy adına göndermiş olmamıza rağmen asıl adının xz olduğunu öğrenmiş olduğumuz şahsın gerçek adına ödeme emri gönderilmesi için talepte bulunulması durumunda bu talebimizin kabul edileceğini mi söylemek istediniz? Yanlış anladı isem kusuruma bakmayın lütfen..

Evet, bu talebinizin kabul edilmesi gerekir. Zira bonoda tanzim edenin (açıkça yazmamışsınız ama mesajlarınızdan soruda geçen borçlunuzun "bonoyu tanzim eden" olduğunu anlıyorum) adı soyadı bononun zorunlu unsuru değildir. Bonoda borçlunun adı hiç olmayabilir, imzası yeterlidir.
Old 08-04-2011, 11:59   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Meslektaşlarım;

Bono üzerindeki soyadı ile gerçekteki soyadı birbirini tutmayan borçluya çıkarılan ödeme emri, borçlu adreste mevcut olmasına rağmen bila tebliğ iade edilmiştir.

Bunun üzerine resmi belgede sahtecilik suçundan (kambiyo senetlerindeki usulsüzlükler özel değil resmi belgede sahtecilik kapsamında olduğu için) savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur fakat soruşturma oldukça yavaş ilerlemektedir.

Bu aşamada icra takibi ile ilgili olarak izlenebilecek yol ve yöntemler hakkında değerli bilgi, görüş ve değerlendirmelerinizi paylaşmanızdan memnuniyet duyacağım.

Saygılarımla..
Sayın Aladağ'a ben ve Yargıtay katılmaktadır. Elimdeki kitapta 12. HD.nin 03.12.1997 Tarih 13077/13498 sayılı kararın özeti bulunmaktadır(Kazancı'dan bulamadım). Buna göre soyadı yanlış olsa bile doğru soyadını öğrendiğinizde yeniden ödeme emri gönderebilirsiniz. Memur talebi kabul etmezse, şikayet yoluna gidebilirsiniz.
Old 08-04-2011, 14:21   #9
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Evet, bu talebinizin kabul edilmesi gerekir. Zira bonoda tanzim edenin (açıkça yazmamışsınız ama mesajlarınızdan soruda geçen borçlunuzun "bonoyu tanzim eden" olduğunu anlıyorum) adı soyadı bononun zorunlu unsuru değildir. Bonoda borçlunun adı hiç olmayabilir, imzası yeterlidir.
Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Aladağ'a ben ve Yargıtay katılmaktadır. Elimdeki kitapta 12. HD.nin 03.12.1997 Tarih 13077/13498 sayılı kararın özeti bulunmaktadır(Kazancı'dan bulamadım). Buna göre soyadı yanlış olsa bile doğru soyadını öğrendiğinizde yeniden ödeme emri gönderebilirsiniz. Memur talebi kabul etmezse, şikayet yoluna gidebilirsiniz.
Av. Cengiz Bey, Av. Suat Bey ve Yargıtay'ın aynı görüşte olduğu bir hususta "tamin" oldum, katkınız için teşekkür ederim.(ÖSYM Başkanı'nın açıklamalarından tatmin olma hakkım saklıdır)
Old 08-04-2011, 21:23   #10
Av.MB

Sayın meslektaşım, yıllar önce bana gelen senette imzanın üstündeki isim ve soyisim tamamen hayaliydi. Ancak imza sahibinin ismini biliyorduk. Biz imza sahibi adına takip yapıp parayı tahsil etmiştik. Bonoda isim soyisim unsur değildir. Bu sebeple imza kiminse borç onundur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi