Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırmanın satın alma usulüyle yapılması

Yanıt
Old 13-02-2010, 12:38   #1
Hukuka Saygı

Varsayılan Kamulaştırmanın satın alma usulüyle yapılması

Merhaba değerli meslektaşlarım
Belediye, müvekkilime ait 12 dönümlük bir araziyi satın alma usulüyle kamulaştırmak istiyor.
Yapılan görüşmelerde belediye yetkilileri şunları söylemişler. Buranın % 40 civarında kısmı bedelsiz olarak belediyeye kalır, yaklaşık 8 dönümlük yer için kamulaştırma bedeli ödenir, o da belediye emlak vergisi rayiç değerlerine göre X lira eder, sen bu meblağı kabul edersen edersin, etmezsen dava açarsın 5 sene sürer.
Söylediklerinin tamamen yanlış olduğunu biliyorum ve arazinin değeri, teklif edilen rakamın 2.000 misli.
Şunu öğrenmek istiyorum, belediyenin kamulaştırmak istediği yerde % 40 civarında bir bölümü bedelsiz alma yetkisi var mıdır?
Yoksa belediye yetkilileri İmar Kanunu m. 18 deki %40 a kadar olan DOP u mu, kastediyorlar?
Old 13-02-2010, 17:28   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Hukuka Saygı
Şunu öğrenmek istiyorum, belediyenin kamulaştırmak istediği yerde % 40 civarında bir bölümü bedelsiz alma yetkisi var mıdır?
Yoktur
Alıntı:

Yoksa belediye yetkilileri İmar Kanunu m. 18 deki %40 a kadar olan DOP u mu, kastediyorlar?
Daha önce DOP alınmadıysa bunu kastediyorlardır.
Old 15-02-2010, 18:59   #3
Hukuka Saygı

Yani kamulaştırma yapılırken de DOP alınabiliyor mu?
Old 16-02-2010, 08:40   #4
Armağan Konyalı

Kamulaştırmada DOP alınmaz. Ama kamulaştırmada taşınmazın rayiç değerinin belirlenmesi esastır. Rayiç değer hesaplanırken DOP önem kazanır.

Sizin olayınızda anlaşılıyor ki belediye yetkilileri taşınmazın değerini arsa olarak düşünüyorlar ve henüz DOP kesintisi yapılmadığı için taşınmazın değerini hesaplarken yüzde 40 daha az hesaplıyorlar. Eğer tarla değerini hesaplıyor olsalardı DOP söz konusu olmayacaktı.
Old 16-02-2010, 17:27   #5
Hukuka Saygı

Üstadım muallakta kaldım.
Şimdi satın alma usulüyle kamulaştırmada biz taşınmazın tamamının bedelini talep edeceğiz değil mi
Anlaşma sağlanamazsa belediye taşınmazın değerinin tespiti için dava açacak ve o davada da taşınmazın tamamına göre kamulaştırma bedeli tespit edilecek doğru mu?
Old 16-02-2010, 20:47   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Hukuka Saygı
Üstadım muallakta kaldım.
Şimdi satın alma usulüyle kamulaştırmada biz taşınmazın tamamının bedelini talep edeceğiz değil mi
Anlaşma sağlanamazsa belediye taşınmazın değerinin tespiti için dava açacak ve o davada da taşınmazın tamamına göre kamulaştırma bedeli tespit edilecek doğru mu?
Doğru. Taşınmazın tamamının değerini talep edeceksiniz.

Anlaşma sağlanamazsa belediye taşınmazın değerinin tespiti için dava açacak ve o davada da taşınmazın tamamına göre kamulaştırma bedeli tespit edilecek.

Bir tarlanın rayiç bedeli belirlenirken tarla olarak satılan diğer taşınmazların bedeli emsal alınır. Eğer emsal alınan taşınmaz tarla değil de, arsa ise ancak bu durumda o emsal arsanın değerinden DOP kadar düşülür ve tarlanın rayiç değeri bulunur. Bu aklınızı karıştırmasın: Asıl olan rayiç bedeldir. Siz tarlanızı piyasada başkasına kaça satabilecekseniz belediye kamulaştırdığında o bedeli ödeyecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi