Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

25 Yıl Önceki Emekli İkramiyesinin Alınabilmesi Mümkün Müdür?

Yanıt
Old 06-07-2020, 07:39   #1
av.karakus

Mutsuz 25 Yıl Önceki Emekli İkramiyesinin Alınabilmesi Mümkün Müdür?

Herkese Merhabalar,
Konu hakkında tecrübeli meslektaşlarımın ve en ufak fikri dahi olan arkadaşlarımın mesajlarını bekliyorum.

95 yılında emekli olmuş bir imam var. Herhangi bir emekli ikramiyesi veya başkaca ücret almamış. Yaştan dolayı emekli oluyor başkaca bir sebep yok. Emekli olduktan sonra emekli ikramiyesini talep ettiği bir dilekçe var (ek1) fakat kurum herhangi bir dönüş yapmamış, adam da o dönemde dava hakkını kullanmamış. Biz bu ay yine bir başvuru yaptık fakat doğal olarak zamanaşımıyla karşılaştık.
Müvekkilin 95 yılında gönderdiği dilekçeyi ileri sürerek iptal ve tam yargı davası açmak suretiyle bu ikramiyeyi almamız mümkün müdür?
Yahut o dilekçeyi hiç mi karıştırmamak gerekir? Siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

https://hizliresim.com/pXTQYg
https://hizliresim.com/WDD1MA
Old 06-07-2020, 07:55   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan av.karakus
Herkese Merhabalar,
Konu hakkında tecrübeli meslektaşlarımın ve en ufak fikri dahi olan arkadaşlarımın mesajlarını bekliyorum.

95 yılında emekli olmuş bir imam var. Herhangi bir emekli ikramiyesi veya başkaca ücret almamış. Yaştan dolayı emekli oluyor başkaca bir sebep yok. Emekli olduktan sonra emekli ikramiyesini talep ettiği bir dilekçe var (ek1) fakat kurum herhangi bir dönüş yapmamış, adam da o dönemde dava hakkını kullanmamış. Biz bu ay yine bir başvuru yaptık fakat doğal olarak zamanaşımıyla karşılaştık.
Müvekkilin 95 yılında gönderdiği dilekçeyi ileri sürerek iptal ve tam yargı davası açmak suretiyle bu ikramiyeyi almamız mümkün müdür?
Yahut o dilekçeyi hiç mi karıştırmamak gerekir? Siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

https://hizliresim.com/pXTQYg
https://hizliresim.com/WDD1MA

Merhaba

Kamu denetçiliği kurumu; Ombdusman'a masrafsız olarak başvuru yapabilirsiniz. Büyük ihtimal sonuç alamazsınız ama denemekte fayda var diye düşünüyorum.

İdare mahkemesine açacağınız davanın zaman aşımı yönünden ret olacağını düşünüyorum.
Old 06-07-2020, 19:53   #3
av.karakus

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Merhaba

Kamu denetçiliği kurumu; Ombdusman'a masrafsız olarak başvuru yapabilirsiniz. Büyük ihtimal sonuç alamazsınız ama denemekte fayda var diye düşünüyorum.

İdare mahkemesine açacağınız davanın zaman aşımı yönünden ret olacağını düşünüyorum.

Avukat Bey çok teşekkür ederim. İptal davası denemeyi düşünüyorum tam yargı davasına oranla daha uygun olduğundan.
Old 07-07-2020, 23:06   #4
Av. HakanG

Dava açma isteğinizi anlayamadım. Kazansanız bile (ki öyle bir ihtimal görmüyorum) 1994 katsayılarından bir ödeme yapılacak. Kasım 1994 yılı kıdem tazminatı tavanının 14 lira olduğunu düşünerek karar verin. Emekli ikramiyesi katsayısı haliyle daha düşük olacaktır
Old 08-07-2020, 09:42   #5
av.karakus

Muhakkak ki haklısınız, ilk defa bu alandaki bir konuyla ilgili iş alıyorum, yeterince bilgi sahibi değilim. Müvekkil de "bir sürü insan bu davaları kazandı hakkını aldı biz de alalım" şeklinde illa hakkını aramak istediğini belirtince en ucuz yolu sunmak durumunda kaldım. Fakat verdiğiniz yanıtlar üzerine de olanaksızlığından söz ettim. Teşekkür ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi