Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bekar ve çocukluyum, çocuğun babası Alman uyruklu ve ortada yok! Ne yapmalıyım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2011, 11:23   #1
Konuk

Varsayılan bekar ve çocukluyum, çocuğun babası Alman uyruklu ve ortada yok! Ne yapmalıyım

Merhabalar, hukuki olarak çıkmazda olduğum konudaki önerilerinizden memnuniyet duyacağım. Türkiye'de ikamet ediyorum, erkek arkadaşım Alman ve Azerbaycan'da ikamet ediyor, önümüzdeki aylarda Almanya veya 3. bir ülkeye gitmesi sözkonusu. Birlikte büyütmek ve sorumlulukları paylaşmak üzere çocuk yapmaya karar verdik ve halihazırda hamileyim. Hamileliğin ilk dönemlerinde Türkiye'ye gelip gitmekte idi, ancak bir süredir, tabiri caizse "tüydü". Yani beni naçar durumda ortada bıraktı. Her ne kadar memuriyet maaşım olsa da, hem şimdi hem ileride maddi-manevi sıkışmış bir vaziyete düşürdü. Hal böyle iken, gerek çocuk doğmadan gerek çocuk doğduktan sonraki başvurabileceğim hukuki yolları bilmek istiyorum. Babalık davasını hangi ülke mahkemesinde açmalıyım, bebek doğmadan tedbir nafakası ve/veya maddi ve manavi tazminat davaları açabilir miyim, babalık davası sonuçlanınca bakıcı ve çocuğun masrafları için açacağım nafaka davasını hangi ülke mahkemesinde açmalıyım? Böyle davaların masrafları çok fazla olur ve benim karşılamam imkansız, baro avukat talebimi karşılar mı, yargılama giderlerini öder mi? Babalık davası olumlu sonuçlanırsa, Alman hükümeti Türkiye'de ikamet etmeme rağmen bana çocuk yardımda bulunabilir mi, Türkiye'deki temsilciliklerine bu çerçevede başvurma imkanım var mı?

Son bir husus da: Mevcut aylığım bakıcı veya kreş ücretini vermeme müsaade etmiyor. Ankara'da, müracaatım üzerine mesai saatlerinde çocuğuma ücretsiz bakabilecek bir kamu kreşi/koruma evi, bebek eşyası konusunda bana yardım edebilecek bir platform v.s var mı? Ne tür bir yol izlemem gerekir?

Peşin teşekkürlerimle.
Old 28-05-2011, 15:17   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türkiye'de yaşıyorsanız davayı Türkiye'de açmanızın uygun olacağı kanaatindeyim.

Çocuğunuzun babası için babalık davası maddi ve manevi tazminat davası açmanız mümkündür.

Babalık ve maddi tazminat Aile Mahkemesinde,Manevi tazminat miktara göre Ssliye veya Sulh hukuk mahkemesinde açılmalıdır.

Davayı kendi adınıza açacaksanız çocuğun doğumundan itibaren bir yıl içinde dava açılmalıdır.

Bu süre geçtikten sonra çocuğunuza kayyım atanmasından itibaren bir yıl içinde kayyım tarafından dava açılmalıdır.

Tüm davaların mutlaka davalıya tebliği gerekir.

Çocuk bakımı için destek verecek kurumlar hakkında bilgimiz bulunmamaktadır.

Alman hükümetinin çocuk yardımına ilişkin bilgileri Almanya yetkili makamlarından öğrenmeniz uygun olacaktır.

Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi