Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlar Tacizi "Davet" Mi Ediyor ?...

Yanıt
Old 18-11-2006, 21:03   #31
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Romantik avukat

Konu tartışılınca tacizden korunma listesi de artmakta.

Başlangıçta giyimleri için dikkatli olmalarını söylerken ,şimdi de erkek doktora gitmenin de bir risk oluşturduğunu söylemektesiniz.

Liste uzayabilir,bu listeye erkek kasiyerler,erkek manavlar,erkek konfeksiyoncular ,erkek cerrahlar,erkek avukatlar vs vs vs.

Böyle söylemek çevremizde gördüğümüz bütün erkekleri potansiyel tacizci adayı olarak suçlamak demektir.Bütün erkekler için söylenen bu sözü ve anlayışı siddetle reddediyorum.

Anlatmış olduğunuz olaydaki doktor sadece tacizle yetinmemiş,ahlak kurallarını ihlal ettiği gibi ve meslek ilkelerini , hastanın gizlilik hakkını,özel hayatın korunması hakkını vs . ilkel bir biçimde ihlal etmiştir.Suç işlemiştir.

Emsal olamayacak kadar kötü bir örnek:!!!

Saygılar
Old 18-11-2006, 21:48   #32
Merhaba

Sayın Av. Habibe Yılmaz Kayar,

Alıntı:
Liste uzayabilir, bu listeye erkek kasiyerler, erkek manavlar, erkek konfeksiyoncular , erkek cerrahlar, erkek avukatlar vs vs vs.

Böyle söylemek, çevremizde gördüğümüz bütün erkekleri potansiyel tacizci adayı olarak suçlamak demektir. Bütün erkekler için söylenen bu sözü ve anlayışı siddetle reddediyorum.

Sayın Romantik Avukat’ ın savunusuyla geldiği noktada bu saptamanız, bu konudaki tüm tartışmalar sonunda ulaşılabilecek tek ve yalın gerçek:

Erkekler=potansiyel tacizci adayları

Sizler erkeklerle aynı iş yerlerinde yan yana çalışmasanız da,

Sizler erkeklerle aynı ulaşım araçlarında seyahat etmeseniz de,

Sizler erkeklerle aynı cadde ve sokaklarda yürümeseniz de,

Sizler…..sizler……

Sizler kara çarşaflar içinde gizlenseniz de,

Tacize uğrama riskiniz asla ortadan kalkmayacak….

Onları ya sizler, siz kadınlar “adam” edeceksiniz,

Ya da ayrı bir “Kadınlar cumhuriyeti” kurarak, onları kendinizden tümden izole edeceksiniz ve bırakacaksınız orada ;

“birbirlerini yesinler”…..

Saygılar.

Merhaba.
Old 20-11-2006, 18:45   #33
ISIL YILMAZ

Bu başlığı yeni fark ettim. Erkekler kadına yönelik tacizi tartışmışlar, başlığı da kadın tacizi davet mi ediyor olmuş. İbrahimbey'in ilk yazısını okuyamadım ( bulamadım ) ama okuyabildiğim yazıları ( tıpkı romantik avukatınkiler gibi ) yeterince çarpıcıydı zaten. İşin içine ( tartışmaya ) kadınlar girince "feminist boyut" diye, kendisini rahatsız ettiği belli olan bir boyut bile keşfetmiş.

Ve sanki kadının cinsel bir nesne olarak gösterilmesine kadınlar karşı çıkmıyormuş gibi ; sanki bu, bu forumda sadece kendisinin aklına gelmiş gibi sorular sormuş. Sanki bir kadın ortada çıplak gezse birilerinin onu taciz etmeye hakkı varmış gibi düşünülmesi ne akla hizmettir, anlayamadım. İyi o zaman, bir kurul oluşturun da taciz edilmesi erkeklerce düşünülmeyen kadın gardobu listesi de çıkarın ! Bu arada biz de çarşaflı kadınlar da tacize uğruyor deyip giyimimizi aklayalım. Yok canım!

Kadın nüfusunun %100ü erkeklerin "beni taciz et tarzı" dediği şekilde giyinse erkekler veya kadınların bunları taciz etmeye hakkı mı var, yani? Erkek cinselliği, etrafa saçılası , istenmediği halde birinin üzerine boca edilesi birşey de tetikleyici mi bekliyor yani? İstiyor , bak göstergesi de kıyafeti işte diyebilir miyiz? Bu giysinin bi amacı var ve ben de kadının bu amaca ulaşmasına hemen yardımcı olayım mı denecek? Bu bir neden-sonuç ilişkisi midir? Kimin nedeni, kimin sonucudur ? Kadının dekolte giyinmesi tacizde hafifletici neden mi ya da ?

Kadın, tacizi önlemek için "Kurul Gardrobu"na uygun mu giyinmeli ; yoksa bedenim benimdir mi demeli ?

Old 09-08-2007, 00:45   #34
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Bu başlığı yeni fark ettim. Erkekler kadına yönelik tacizi tartışmışlar, başlığı da kadın tacizi davet mi ediyor olmuş. İbrahimbey'in ilk yazısını okuyamadım ( bulamadım ) ama okuyabildiğim yazıları ( tıpkı romantik avukatınkiler gibi ) yeterince çarpıcıydı zaten. İşin içine ( tartışmaya ) kadınlar girince "feminist boyut" diye, kendisini rahatsız ettiği belli olan bir boyut bile keşfetmiş.

Ve sanki kadının cinsel bir nesne olarak gösterilmesine kadınlar karşı çıkmıyormuş gibi ; sanki bu, bu forumda sadece kendisinin aklına gelmiş gibi sorular sormuş. Sanki bir kadın ortada çıplak gezse birilerinin onu taciz etmeye hakkı varmış gibi düşünülmesi ne akla hizmettir, anlayamadım. İyi o zaman, bir kurul oluşturun da taciz edilmesi erkeklerce düşünülmeyen kadın gardobu listesi de çıkarın ! Bu arada biz de çarşaflı kadınlar da tacize uğruyor deyip giyimimizi aklayalım. Yok canım!

Kadın nüfusunun %100ü erkeklerin "beni taciz et tarzı" dediği şekilde giyinse erkekler veya kadınların bunları taciz etmeye hakkı mı var, yani? Erkek cinselliği, etrafa saçılası , istenmediği halde birinin üzerine boca edilesi birşey de tetikleyici mi bekliyor yani? İstiyor , bak göstergesi de kıyafeti işte diyebilir miyiz? Bu giysinin bi amacı var ve ben de kadının bu amaca ulaşmasına hemen yardımcı olayım mı denecek? Bu bir neden-sonuç ilişkisi midir? Kimin nedeni, kimin sonucudur ? Kadının dekolte giyinmesi tacizde hafifletici neden mi ya da ?

Kadın, tacizi önlemek için "Kurul Gardrobu"na uygun mu giyinmeli ; yoksa bedenim benimdir mi demeli ?

Anladım, beden dili kavramını kaldırmak lazımdır.
Artık varsa istek gerçek dil konuşmada özgür olmalıdır.

SAYGILARIMLA...ama niye gerçek dil özgür olamıyor ki bu ülkede.
Old 13-08-2007, 16:57   #35
üye18337

Kadınların kendilerini cömertçe sergiledikten sonra alt kültür grubuna mensup insanlarca güzelliklerinin hakkı sözlü ifadelerle iade edildiğinde(!) veya açıkta bıraktıkları alanlar izlendiğinde rahatsız olmalarını anlayamıyorum.

Yani erkekler kendilerine baktıklarında hiçbir şey hissetmesin mi istiyorlar? Peki doğala yakın bu görünüşlerine ilgisiz kalındığında kendilerine güvenleri sarsılmayacak mı? Bir kadına baktığında hiçbir şey hissetmeyen, erkekliğinden bıkmış erkeklerle dolu bir toplumda evlenebilecekleri sağlıklı erkeği yurtdışından mı ithal edecekler?

"Kadınlar kendileri için giyinir kendilerini mutlu olmak için teşhir ederler, erkekler cömertçe sergilenen vücutları görmezden gelmelidir, tepkisini dile getirmemelidir!" şeklindeki görüş biz kadınların düştüğü en büyük yanılgı.

Toplum vücudunu sergilemekten kaçınmayan ve onu özgürce ileri süren kadının vücuduyla ilgilenir elbette. Kadın güzel bulduğu, herkese göstermek istediği, takdir beklediği yerlerini sunar. Erkeğin bunu anlamak için zeki olmasına gerek yok, içgüdüsel olarak kadının ihtiyacına cevap verir.

Kadınlar aslında seçici davranıyorlar, kendilerinin de beğendiği bir erkekten duydukları sözler veya onların davranışları taciz gibi gelmiyor. Keşke bu seçiciliklerini eş seçmekte kullansalar ve sahip olduklarını ait oldukları erkeğe saklasalar.

Böyle davranan kadınlar elbette tacizi davet ediyor.
Old 19-08-2007, 23:21   #36
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

sn.zeynepcnk

Mesajınıza yanıt vermeye niyetlendiğimde ,doğru olan bir satırınızı bulmaya çalıştım.Bulamadım.

Ama yanlışlar çok görünebilir durumda:Taciz konusunda yaygın olan yanlışları yeniden konuşma fırsatı yarattığınız iöin teşekkür size teşekkür borçluyum.

Yanlışlar:

Alıntı:
Kadınların kendilerini cömertçe sergiledikten

Alıntı:
alt kültür grubuna mensup insanlarca

Alıntı:
açıkta bıraktıkları alanlar izlendiğinde rahatsız olmalarını .

Alıntı:
Yani erkekler kendilerine baktıklarında hiçbir şey hissetmesin mi istiyorlar

Alıntı:
Peki doğala yakın bu görünüşlerine ilgisiz kalındığında kendilerine güvenleri sarsılmayacak mı?

Alıntı:
Bir kadına baktığında hiçbir şey hissetmeyen, erkekliğinden bıkmış erkeklerle dolu bir toplumda evlenebilecekleri sağlıklı erkeği yurtdışından mı ithal edecekler?

Alıntı:
Toplum vücudunu sergilemekten kaçınmayan ve onu özgürce ileri süren kadının vücuduyla ilgilenir elbette.

Alıntı:
Kadın güzel bulduğu, herkese göstermek istediği, takdir beklediği yerlerini sunar. Erkeğin bunu anlamak için zeki olmasına gerek yok, içgüdüsel olarak kadının ihtiyacına cevap verir.

Alıntı:
Keşke bu seçiciliklerini eş seçmekte kullansalar ve sahip olduklarını ait oldukları erkeğe saklasalar.

Alıntı:
Böyle davranan kadınlar elbette tacizi davet ediyor.

Not:Tacizin istenmeyen bir davranış olduğu unutulmamalıdır.Giyimlerine göre kadınların taciz istediklerini varsaymak büyük yanılgıdır.Kaldı ki TCK da da belirtildiği gibi:TACİZ SUCTUR.
Old 19-08-2007, 23:27   #37
Av.Turan

sayın Kayar, taciz suçtur.taciz eden suçlu olduğu kadar tacize azmettiren de suçludur. o nedenle de önce azmettiren yargılanmalı bence.kadınlar azmettirdiği konusunda sayın Zeynepcnk ya katılıyorum.
Old 19-08-2007, 23:40   #38
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
sayın Kayar, taciz suçtur.taciz eden suçlu olduğu kadar tacize azmettiren de suçludur. o nedenle de önce azmettiren yargılanmalı bence.kadınlar azmettirdiği konusunda sayın Zeynepcnk ya katılıyorum.

Sn.Turan
Kişi hem mağdur,hem azmettiren olabilir mi?
Old 19-08-2007, 23:45   #39
Av.Turan

malesef uygulamada durum bu. sokağa süper mini eteğiyle ve partiye gidecekmişcesine kiyafetiyle çıkanlar bunun birer örneğidir. herşeyde denge gerek bence.denge kaçınca azmettiren kendisi de mağdur olmaktadır. bilindiği üzere hukukda herşey olabilmektedir.kişi hem mağdur hemde sanık olabildiği gibi hem azmettiren hemde mağdur da olabilir.
Old 20-08-2007, 00:01   #40
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
malesef uygulamada durum bu. sokağa ve partiye gidecekmişcesine kiyafetiyle çıkanlar bunun birer örneğidir. herşeyde denge gerek bence.denge kaçınca azmettiren kendisi de mağdur olmaktadır. bilindiği üzere hukukda herşey olabilmektedir.kişi hem mağdur hemde sanık olabildiği gibi hem azmettiren hemde mağdur da olabilir
.

Sn.Turan

Kadınların" davete gider gibi,süper mini etek"giyerek kendisine karşı suç işlenmesini azmettirmeleri gibi bir kavram hiç bir biçimde kabul edilemez. Hukuksal karşılığı yoktur.

Ceza Hukuku "kanunsuz suç olmaz "ilkesini herhalde yeniden konuşmaya gerek bulunmamaktadır.
Old 20-08-2007, 00:05   #41
Av.Turan

sanırım tacize azmettirme açısından azmettirmenin şekilleri kanunda açık şekilde düzenlenmediğinden azmettirmenin mevcut duruma göre değerlendirilmesi gerektiğini unutmuş bulunmaktasınız. azmettirme kanunda bulunan bir suçtur.
Old 20-08-2007, 00:24   #42
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Turan

Yapmış olduğunuz hukuksal açıklama için cevap vermeye benim hukuki bilgim yetmemektedir.

Ceza teorisyenleri ise bu görüşlerinizi mutlaka değerlendirecektir.

O zamana kadar ise taciz suç olmaya devam edecek ve süper mini etek giymek diye bir suç olmadığı sürece mağdurlar suçlanamayacaktır.
Old 20-08-2007, 00:57   #43
Gemici

Alman Etnolog ve Yazar Prof. Dr. Werner Schiffauer 1976 dan 1977 ye kadar Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde öğrenim görmüş. Diploma Çalışmasını ‘Türk Gençleri’nin Kültürel Durumu ve Suçlu Duruma düşmüş Gençler konusunda, Doktora Tezini 1987 yılında Subay Köylüleri konusunda yapmış.

Schiffauer’in, aklımda kaldığı kadarı ile 80li yıllarda olacak, kadınlara sarkıntılıktan dolayı haklarında dava açılan Almanya’daki Türk Gençleri hakkında yazdığı bir rapor var. Türkye’yi tanıyan bazı kişilerin, Türkiye'yi ve Türkler'i kötülüyor diye tenkid ettiği bu raporun ana teması ‘Türk gençlerinin başka bir kültür çevresinden geldikleri ve bu kültür çevresinde kadının yalnız başına sokakta dolaşmadığı ve yalnız başına sokağa çıkan kadının erkekleri cinsel tacize davet ettiği ve hafif kadın olarak göründüğü’ idi. Aynı türden bir tartışmayı İstanbul’da öğrenci iken arkadaşlarla sürdürdüğümü hatırlıyorum. Arkadaşlardan birisi halen aklımda olan şöyle bir tesbitte bulunmuştu: ‘Kadın geceleri yalnız başına sokağa çıkamaz, yalnız başına sokağa çıkan kadın cinsel tacizi göze almış demektir’.

Cinsel tacizde bulunan saldırganın değilde, tacize uğrayan kadınların tacize zemin hazırlıyor gerekçesi ile suçlandığını ve daha da ileri giderek azmettirici sıfatınının takıldığını okuyunca ister istemez, kadınlarla erkeklerin toplumsal eşitliği konusunda, 70li ve 80li yıllardan şimdiye kadar ne kadar yol aldık diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 20-08-2007, 11:28   #45
avseher

Yavuz hırsız evsahibini bastırır misali erkek yine haklı görülüyor.
Diyelim ki kadın davet ediyor ,hadi bunu kabul ettik kıyafetinin dekoltesiyle teşhir ediyor, peki bu tacizcinin tacizini haklımı gösteriyor. Kişi ev eşyalarını dışarıya koysa hırsız haklıdır açıktaydı çalabilirmi demeliyiz. Hırsız yine hırsızdır yine başkasının malını izinsiz almıştır. Suç vasfı değişmiş midir??? Arkadaşlar lütfen bir kadına yapılan tacizin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Kişi kıyafetini özgürce seçebilmeli, ister kapalı ister açık. Bunun sonucu taciz olmamalı. veya erkek kötü niyetli ve düşük karakterli,baisit ahlaklı ise her kadını taciz etmekten çekinmez. Hatta yaşlı acuze bir kadını bile taciz edebilir. Bu zaten kendisinin ne kadar basit olduğunun göstergesidir.
Teşekkürler.
Old 20-08-2007, 11:55   #46
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Turan
Bence buradaki sorun neyin azmettirme ve haksız tahrik olduğuna neye, kime ve hangi kritere göre karar vereceğimiz.

Mesele sizin bu mesajınız da bu alanı takip eden üyelerimizi "tahrik" edebilir ve bir tanesi gelip size müessir fiil uygulasa, sizin de azmettiren sıfatıyla yargılanmanız gerektiği ileri sürülebilir. Ya da sizin mesela Galatasaray'ı tutmanız, sokaktaki bir vatandaşı da tahrik edebilir ve çıkarıp silahı sizi sırf Galatasaray'ı tuttuğunuz için bacağınızdan vurursa, o vatandaş da sizin azmettirdiğinizi, Galatasaray'lı olduğunuzu öğrenmenin kendisini galeyana getirdiğini ve sizin yargılanmanız gerektiğini ileri sürebilir.

Sizin iç dünyanızdaki tahrik kriterleri sizin sorununuzdur, yasaların ya da hukukun değil. Sizi bir suça yönelten eylemin hukuki anlamda tahrik sayılabilmesi ve yargılamanın ögesi olabilmesi için yasal bir dayanağı olması gerekir, yoksa sizin duygu veya cinsel dünyanızı etkilemiş olması bir kriter olamaz.
Old 20-08-2007, 12:47   #47
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Admin

Konuyu ; bilebildiğimiz hukuk kuralları zeminine yeniden getirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Israrla azmettirme diye belirtilen konu nitelik itibarıyla haksız tahrik olarak nitelendirildiğinde; hukuk düzeninin buna ilişkin yeteri kadar açıklaması bulunmaktadır.

Bir suçta ,en basit hali ile haksız tahrikten bahsedebilmek için ;tahrik edenin "hukuk düzenince onaylanmayan "HAKSIZ BİR EYLEMİ"olmalıdır.

Kadınların giyimi ceza kanununda suç olarak belirtilmediği sürece haksız tahrike konu olması da düşünülemez.

Ama tacizin yasak bir eylem olmasına ve TCK da suç olarak belirtilmesine rağmen meşru olduğu yönündeki açıklamaların Suç işlemeye tahrik olarak değerlendirilme ihtimali tartışmamizda yer bulabilir.

Devam edelim.

Alıntı:
TCK
Suç işlemeye tahrik

MADDE 214 - (1) Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Tahrik konusu suçların işlenmesi halinde, tahrik eden kişi, bu suçlara azmettiren sıfatıyla cezalandırılır.

Suçu ve suçluyu övme

MADDE 215 - (1) İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Old 20-08-2007, 13:58   #48
üye18337

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
sn.zeynepcnk
Mesajınıza yanıt vermeye niyetlendiğimde ,doğru olan bir satırınızı bulmaya çalıştım.Bulamadım.
Ama yanlışlar çok görünebilir durumda:Taciz konusunda yaygın olan yanlışları yeniden konuşma fırsatı yarattığınız iöin teşekkür size teşekkür borçluyum.
Yanlışlar:

Sayın Habibe Yılmaz Kayar,

Forumdaki mesajlarınızdan ne kadar aydın bir insan olduğunuz rahatça anlaşılıyor ancak bir meslektaşınızın görüşlerini DOĞRU ve YANLIŞ olarak değerlendirmenizi şaşkınlıkla karşıladım. Tartışılan konunun doğru ve yanlışları olsaydı tartışmaya açılmazdı sanırım.

Bunlar sizin doğrularınızdır, "Ben böyle düşünüyorum..." şeklinde belirtseydiniz daha yapıcı olurdu. Değerli görüşleriniz için teşekkürler.
Old 20-08-2007, 14:12   #49
üye18337

Alıntı:
Yazan Gemici
Türk gençlerinin başka bir kültür çevresinden geldikleri ve bu kültür çevresinde kadının yalnız başına sokakta dolaşmadığı ve yalnız başına sokağa çıkan kadının erkekleri cinsel tacize davet ettiği ve hafif kadın olarak göründüğü’. ‘Kadın geceleri yalnız başına sokağa çıkamaz, yalnız başına sokağa çıkan kadın cinsel tacizi göze almış demektir’.

Sayın Gemici,

Rapor Türkiye gerçeğini gözler önüne sermektedir. Bu gerçek bizlerin de bütün Türk kadınlarının da malumudur. Elimizden gelirse değiştirelim, en büyük katkıyı yapmaya hazırım ancak mevcut düzende hal böyleyken neyle karşılaşacağını da bilen kadın neden tutumunda ısrarlı? Bu ısrarın neticesinde olacakları göze almış olduğu düşüncesi çok mu saçma?

Geceleri sokaklar yalnızca kadınlar için değil erkekler ve çocuklar için de tehlikeli. Ahlak kavramı belki bu şekilde bir forumda tartışma konusu olamaz ama belirtmeden edemeyeceğim;

İnsanların ahlak kurallarına riayet ettiği bir ülkede kimse kimseye zarar vermez, kimse bir diğerinin namus ve onurunu zedelemez. Giyinmek, örtünmek de bir ahlak kuralıdır. İnsan davranışlarının ıslahı için gerekenleri Avrupa raporlarında aramayın, mevcut ahlakınıza sahip çıkın yeter...
Old 20-08-2007, 14:22   #50
üye8180

Ben de izninizle bir ekleme yapmak istiyorum. Şu 18 aylıkken tecavüze uğrayan bebek olayında, bebek hangi eylemiyle faili tahrik etmiş olabilir acaba? Yoksa bebek açık saçık mı giyinmişti ?
Old 20-08-2007, 14:24   #51
üye18337

Alıntı:
Yazan avseher
Yavuz hırsız evsahibini bastırır misali erkek yine haklı görülüyor. Arkadaşlar lütfen bir kadına yapılan tacizin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Kişi kıyafetini özgürce seçebilmeli, ister kapalı ister açık. Bunun sonucu taciz olmamalı.

Biz görüşlerimizde asla tacizi haklı bulmadık, sadece nedenlerini ortaya çıkarmak istedik. Kriminoloji de bunu yapar, nedeni bulduğumuzda suç da ortadan kaldırılabilir!

Özgürlük asla sınırsız değildir, sizin özgürlüğünüz başkasının özgürlüğüne zarar verdiği yerde biter. Ben bir bayan olarak sokakta yürürken, hemcinslerimin bedenlerini kaygısızca teşhir ettiklerini gördüğümde çok rahatsız oluyorum. Feminist eğilimli bir bayan olarak kadın bedeninin değerini düşürüp ayaklar altına sermelerinden dolayı suçluyorum ve potansiyel bir anne adayı olarak kızımı asla öyle görmek istemezdim diyorum. İşte bu sebeplerden o görüntü kirliliği benim özgürlük anlayışıma sığmıyor.
Old 20-08-2007, 14:36   #52
üye18337

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Ben de izninizle bir ekleme yapmak istiyorum. Şu 18 aylıkken tecavüze uğrayan bebek olayında, bebek hangi eylemiyle faili tahrik etmiş olabilir acaba? Yoksa bebek açık saçık mı giyinmişti ?

Sayın Av. Neslihan forum başlığına bakmanızı öneriyorum, tartıştığımız konu KADIN ve TACİZ; bebek ve tecavüz değil... Konuyu asla gitmesini istemeyeceğimiz yönlere çekmenizin doğru olmadığını, tacizi onaylar bir tavır içinde olduğumuzu düşünmenizin sizin algıda hataya düşmenizin bir neticesi olduğunu da belirtmek isterim. Bence siz görüşlerimizi tekrar okuyun.

Bu forumda forum başlığında sorulan soruya müspet cevap veren katılımcılar "taciz destekçileri" olarak algılanmaya devam ederse forum amacına ulaşmaz. Bu rencide edici tavrın son bulmasını diliyorum...
Old 20-08-2007, 15:58   #53
Ayşegül Kanat

Sayın Zeynepcnk, bu yaşlı kadın tecavüzü hak etti diyebilir miyiz? Türkiye şartlarında yalnız yaşamaya cesaret etmiş çünkü!

95 yaşındaki kadına tecavüz 20 Ağustos 2007

Ali Ümit ÜLKER/KIRKLARELİ, (DHA)

Kırlareli’de evinde yalnız yaşayan 95 yaşındaki H.L.’yi önce dövüp ardından tecavüz eden kişi, komşuların haber vermesi üzerine polis ekipleri tarafından yakalandı.

Kırklareli Söğüt Çeşme Sokak üzerindeki iki göz odasında tek başına yaşayan ve eşinden kalan 450 YTL emekli maaşı ile geçinen 95 yaşındaki H.L.’nin evine giren 21 yaşındaki A.Ş. para istedi. Yaşlı kadının parasının olmadığını söylemesi üzerine sinirlenen A.Ş., önce H.L.'nin üzerindeki elbiseleri yırttı ve dövdü. Ardından yaşlı kadına tecavüz eden A.Ş. kaçtı. Sürünerek kapının önüne çıkan H.L.'nin yardım istemesi üzerine komşuları ambulans çağırdı. Kırklareli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ve muayene edilen H.L.’ye tecavüz edildiği belirlendi.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin olay yerinde yaptığı araştırmada, saldırganın daha sonra mahallede 3 kadını daha taciz ettiği belirlendi. Asayiş Şube ekipleri komşuların verdiği bilgiler ışığında şüpheli A.Ş.’yi yakalayarak gözaltına aldı. Doktor muayenesi için Devlet Hastanesi’ne getirilen zanlı, polislerin elinden kurtulmaya çalışarak çevresindekilere tehditler yağdırdı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor
Old 20-08-2007, 19:55   #54
Av.Turan

bence zeynepcnk yi günah keçisi yaptınız. gerçekleri ve bazılarının düşüncesine uymayanarı söylediği için. o nedenle de konuyla alakasız şeyler örnek veriliyor.bence suçlayacağınıza dediklerindeki haklılık payını da düşünün.
Old 20-08-2007, 20:23   #55
Gemici

Alıntı:
İnsan davranışlarının ıslahı için gerekenleri Avrupa raporlarında aramayın, mevcut ahlakınıza sahip çıkın yeter...

Sayın zeynepcnk,

doğru bildiğim sürece fikrin nerden ve kimden geldiği önemli değil. İster bir fikir olsun, ister bir davranış tarzı, ister bir örf ve adet isterse de ahlak kuralı olsun hiç fark etmez. Eğer doğru buluyorsam sonuna kadar desteklerim. Doğru değilse eleştiririm.

Ben THS'de öne sürülen herhangi bir fikrin bastırılmasından yana değilim ve olmadım da; Tek ölçüt yazılan şeyin fir fikir ve inanç oluşu o fikri öne süren kişiye kişisel bir saldırı olmayışı.

Yazdıklarım çerçevesinde yukarıya alıntıladığım cümlenizi de sonuna kadar savunurum. O cümleyle hangi fikrimi çürütmeye çalıştığınızı veya hangi fikrinizi açıklamaya çalıştığınızı bildirmeniz koşulu ile.

Saygılarımla
Old 20-08-2007, 20:34   #56
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Tacizin daha başka gerekçeleri de var

Merhaba

Bu gün tanık olduğum bir olay nedeni ile tacizin sadece giyimle de azmettirilmediği ,kadınların başka azmettiriciliklerinin de bulunduğuna tanık oldum.

Tramvayda yolcuyum.Öğle sonrası bir saat.Yolcu yoğunluğu ortalama düzeyde.

Bir duraktan bir kaç kişi bindi.Oturacak yer yoktu , kadın kapının yanında bir yer bularak tutundu.

Bu sırada başka bir erkek yolcu da kadına çok yakın mesafede yerini aldı.Tramvayın her duruşunda rahatsız edici bir duruş ve biçimde kadına yaslanıyordu.

Kadın muhtemelen yanlış anlamayı önlemek için bir kaç kez olduğu yerde daha uygun bir yer edinmeye çalıştı.Değişen bir şey yok.Erkek hiç istifini bozmuyordu ve gayet sakin bir biçimde hep aynı biçimde yaslanıyordu.

Kadın yüksek bir sesle durumdan rahatsız olduğunu söyledi.

Erkek cevap verdi:

Rahatsız edilmek istemiyorsanız tramvaya binmeyin.
Old 20-08-2007, 21:16   #57
Av.Turan

yukarıda yazılanlara genel bir cevap vermek istiyorum. sanırım herkes kendi düşüncesiyle baktığı için örf ve adetlerimiz, gelenek ve göreneklerimiz açısından bakan zeynepcnk gibiler suçlanmaktadır düşüncelerinden dolayı. eğer kişi eşyasını dışarıya korsa hırısızn cezasında indirim yapılır. adminin düşüncesine katılmak imkansızdır. sanırım yorumlamaya çalıştığı gerçek cevap vermeye yetecek ölçütler değildi. sadece hakız çıkarma ölçütüydü. azmettirmeyle tahrik arasındakı farkı gözetmeden yazılmış bir yazı. neyse bence boşa tartışıyoruz. değirmen bildiğini yapacak nasıl olsa. bizim düşüncemiz baş ağrıtan şak şuktur galiba.
Old 20-08-2007, 21:41   #58
Seyda

Konu 'Kadına cinsel taciz'..Elbette yetişme tarzımız, ahlak anlayışımız farklı..Her konuda olduğu gibi, hele hele ki böyle bir konuda kimse kimsenin düşüncesini değiştiremez.Ama gelin görün ki 'Taciz' olması için mutlaka bazı üyelerimizin belirttiği gibi 'Kadının tahrik etmesine,davetkar olmasına' lüzum yok. Basına yansıyan birçok haberden de anlaşılacağı gibi 'Taciz etmek', 'tecavüz' vb. suçlar insanın ruh halinde olan bir bozukluğun göstergesidir. Çünkü bu suçların altında mutlaka mini etek giyen bir kadın veya bikinisi ile güneşlenen bir genç kız yatmaz..Hatta ve hatta hayat kadınına taciz de suç olarak değerlendirilmiştir.Mağduru kadın olan olaylarda ise dikkat çekici olan failin statüsü.. 'Kadın tacizi davet etmez, taciz etmek isteyen insan (kadın veya erkek) bunu mutlaka yapar.' Kadının tacizi davet ettiğini söylemek hergün sözlü tacize uğrayan birçok kadına yapılmış haksızlıktır, faildeki bozukluğu kabul etmemektir. Bu görüş kabul edilirse 'kadın tecavüzü de davet eder' denilebilir herhalde..

Gelin basında yer alan haberlere kısaca göz atalım :

*21 kız öğrenciye elle ve sözle cinsel tacizde bulunmak suçundan yargılanan ilköğretim okulu müdürü 63 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme, müdüre verilebilecek en yüksek cezayı uyguladı.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=228269

*Hakim, kasabadaki bazı hayat kadınlarına tacizde bulunan 3 kişiyi önce 30 gün hapis cezasına çarptırdı.

Ardından da 3 saat boyunca üstünde "Painesville'de tavuk çiftliği yok" yazılı dövizi taşımaları karşılığında hapis cezasını dondurdu.

http://www.cnnturk.com/DUNYA/haber_d...haberID=380657

*Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, hastasını taciz ettiği gizli kamera çekimleri ile kesinlik kazanan doktorun açtığı tazminat davasında emsal bir karar verdi.

http://www.trforum.net/showthread.php?t=12763

*ANKARA'NIN ünlü buluşma mekanı Kızılay Meydanı'nda bir kişi, kot pantolonlu genç kıza 'Bu mal senin mi?' diye laf attı. Ardından elle taciz etti. Kızın şikayeti üzerine, devreye giren polis tanıkların da beyanı ile tutanak tuttu... Ankara'da yargılanan sanığı yerel mahkeme, 'söz atma ve
sarkıntılıktan' eski TCK'ya göre 6 ay hapse mahkum etti.

*ABD’de Fred Everts (36) adlı sanık 3, 9 ve 11 yaşlarındaki üç küçük erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmak suçundan 800 yıl hapse mahkum oldu. Everts’in suçu, 2 yıl önce ABD’nin en tanınmış cinsel tacizcisi Dean Arthur Schwartzmiller’in suçları incelenirken ortaya çıktı. Eski taciz suçları nedeniyle bulundukları hapishanede tanışan Everts ve Schwartzmiller’in, serbest kalınca aynı evde yaşadıkları da belirlendi. Savcı Steve Fein, geçmişte biri kendi öz oğlu olmak üzere 40 çocuğa tacizde bulunan Everts için 1.175 yıl hapis cezası istemişti.

*Federasyon başkanı Adrian Stoica, yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun bugün yaptığı toplantının ardından antrenör Anton'un genç sporcuya sözlü ve fiili olarak tacizde bulunduğunun tespit edildiğini ve antrenörün 1 yıl spordan men edildiğini duyurdu.

http://sporcusunu-taciz-etti-1-yil-ceza-aldi.1spor.com/

*Yargıtay, yanında çalışan avukata sarkıntılık eden avukatın sekiz aylık hapis cezasını onaylarken, yeni kriter getirdi: Tanık şart değil.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3852

Old 21-08-2007, 21:44   #59
Gemici

Türk Ceza Kanunu:

Azmettirme
MADDE 38. - (1) Başkasını suç işlemeye azmettiren kişi, işlenen suçun cezası ile cezalandırılır.

Cinsel saldırı
MADDE 102. - (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Cinsel taciz
MADDE 105. - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.
(2) Bu fiiller, hiyerarşi veya hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur işi terk etmek mecburiyetinde kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz.

Azmettirme:
Azmettirme bir suçtur.
Tarifi: Azmettiren bir kimseyi kasıtlı olarak hukuka aykırı bir eylemi yapmaya teşvik eden kişidir.
Azmettirmenin gerçekleşmesi için gereken öğeler:
1. Asıl suçlunun hukuka aykırı bir eylemi gerçekleştirmesi veya gerçekleştirmeye teşebbüsü.
2. bu eylemin azmettiren tarafından belirlenmesi. Azmettirenin burada hem asıl suçlunun suçu işleme kastı hem de azmettirme kastı var.

Alıntı:
Yazan Av. Turan

malesef uygulamada durum bu. sokağa süper mini eteğiyle ve partiye gidecekmişcesine kiyafetiyle çıkanlar bunun birer örneğidir. herşeyde denge gerek bence.denge kaçınca azmettiren kendisi de mağdur olmaktadır. bilindiği üzere hukukda herşey olabilmektedir.kişi hem mağdur hemde sanık olabildiği gibi hem azmettiren hemde mağdur da olabilir.
...............
adminin düşüncesine katılmak imkansızdır. sanırım yorumlamaya çalıştığı gerçek cevap vermeye yetecek ölçütler değildi. sadece hakız çıkarma ölçütüydü. azmettirmeyle tahrik arasındakı farkı gözetmeden yazılmış bir yazı. neyse bence boşa tartışıyoruz. değirmen bildiğini yapacak nasıl olsa. bizim düşüncemiz baş ağrıtan şak şuktur galiba.

Sayın Av.Turan,
Ceza Kanunu’na göre azmettiren işlenen suçun cezası ile cezalandırılır. Cinsel saldırı ve cinsel tacizi ceza kanunu şikayete bağlı suçlar olarak belirlemiş. Azmettirmenin ne olduğunu bilmeyenler konu hakkında biraz fikir sahibi olsun düşüncesiyle bir de ‘Azmettirmenin’ tarifini ve öğelerini yazdım. Bir de sizin yazdıklarınızdan yaptığım alıntılar var. ‘sokağa süper mini eteğiyle ve partiye gidecekmişcesine kiyafetiyle çıkanlar bunun birer örneğidir’, diyerek bu türde davranananları ‘Azmettiren’ olarak nitelendiriyorsunuz.

Çıkardığım sonuç: Cinsel saldırıya veya tacize uğrayan kişi kıyafetinden dolayı ‘Azmettiricidir’ . Böyle olunca suçludur ve cinsel saldırı veya cinsel taciz suçunun cezasına çarptırılır. Türkiye’de işlenen cinsel saldırı ve cinsel taciz suçlarına en iyi çözümü buldunuz; Cezalandırılacağından korkan mağdurlar şikayet etmez. Bu türden suçlar da önlenmiş olur; kimse çikayet etmeyince bir suç işlendiği ortaya çıkmaz nasıl olsa! Saldırıya uğradım ama saldırganı tanıyamadım diyen mağdurlar azmettirmeden dolayı cezalandırılırken, saldırgan ve tacizciler yeni 'Azmettirici' arar.

Saygılarımla
Old 22-08-2007, 01:18   #60
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bir suçu işlemeyi kolaylaştıran unsurların varlığı "kabul edilse dahi" , bu eylemi suç olmaktan çıkarmaz.

Öyleyse, "sanıkların" suçu kolaylaştırdığını yahut suç işlemeye davet olarak algıladıklarını iddia ettikleri her türlü söz yahut fiil yahut görüntü, beraat hükmünün tesisine yetmeyecektir.

Öyleyse, suç işlemekte ısrar neden?

Yahut, herhangi bir suçu "doğa gereği" olarak niteleyip, "işlenmemesi olanaksız suç" kabul etmek, olanaklı mı? İnsan dediğimiz yaratık, bu kadar basiretsiz olabilir mi?

Sanmıyorum.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi