Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ziynet Eşyalarının İadesi/katkı payı-Değer artışı

Konuyu Kilitleyin
Old 17-12-2016, 11:37   #1
Konuk

Varsayılan Ziynet Eşyalarının İadesi/katkı payı-Değer artışı

Öncelikle merhaba

2003 yılında evlendim ve 2014 yılında ayrıldım. 2008 yılında bir konut aldık ama tapu eşimin üzerine yapıldı. Ben ev alınırken evin yarısını peşin olarak eşime verdim. Verirken hem çalışarak kazandığım parayı hem de düğünde bana takılan takıları verdim. Şimdi mal paylaşım davası var ve katkı payı şeklinde açılmış. Kafam çok karışmış durumda yardımcı olursanız çok sevinirim. Evlilik birliği sona erdikten sonra katkı payı davası açtım. Hakim benden, ev alınırken yapmış olduğum katkı miktarını istedi. Ben de banka dekontu ile ve şahitlerle yaptığım katkıyı beyan ettim. Sormak istediğim şu. Hakim neden benden yaptığım katkıyı beyan etmemi istedi. Yardımcı olursanız çok sevinirimBen bu takıların bana iade edilip edilmeyeceğini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 29-12-2016, 20:51   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Değer artış payı:Eşinizin mal edinmesine kişisel mallarınız ile katkıda bulunmuş iseniz bu mal rejimi alacağı davasında katkınız oranında verdiğinizi geri isteyebilirsiniz.

Örneğin takılarınız kişisel malınızdır.Takıların tutarı ile katkı yaptınız oranda alacak talep isteyebilirsiniz. Buna değer artş payı alacağı denir.

2-Diğer alacak ise katılım alacağıdır.

1 Ocak 2002 tarihinde yeni Medeni Kanun yürürlüğe girmiştir.
Bu kanunda yasal mal rejimi olarak "edinilmiş mallara katılma" rejimi kabul edilmiştir.

Bunun anlamı şudur: Eşlerden biri 2002 yılından itibaren işyerinden kazandığı para veya evlenmeden önce sahip olduğu malın kira geliri,evlenmeden önce sahip olduğu paranın faiz geliri gibi gelirlerle bir mal alır veya birikim yaparsa ,evliliğin sona ermesi halinde diğer eş bu değerlerin (borçlar çıktıktan sonra kalan miktar) yarı değerini katılma alacağı olarak isteyebilir.

Mal rejimi tasfiye alacağı hesabı yapılırken önce değer artış alacağı hesaplanır,bu miktar çıktıktan sonra katılım alacağı hesaplanır.

Bu durumda:
2008 yılında alınan ve eşinizin adına kayıtlı olan ev için düğünde size takılan takılarınızı verdiğiniz için bu değer artış payı alacağınız olarak hesaplanacaktır.İlk alacağınız budur.

Evlendikten sonra çalışarak kazandığınız para edinilmiş maldır.Ev alındıktan sonra ödenen paralar da çalışma karşılığı elde edilmiş ise bunlar da edinilmiş maldır.

Takıların katkı oranı çıkarıldıktan sonra kalan değerin yarısı(varsa borcu düşülerek) tarafınızca katılma alacağınız olarak hesaplanacaktır. İkinci alacağınız da budur.

Davanızın katkı payı olarak adlandırılması önemli değildir.Önemli olan isteklerin doğru ifade edilmesidir.

Hakimin yaptığınız katkıyı istemesi olağandır.Takılar konusu değer artış payı için katkınız tespit edilmelidir.

Takılar kişisel malınızdır.Takılarla ilgili iki defa istekte bulunamazsınız.
Eğer değer artış payı olarak istemiş iseniz takıların iadesini veya bedelini isteyemezsiniz..

Eğer takıların iadesini istiyorsanız bu defa da somut katkı sebebi ile istekte bulunamazsınız.

Aile hukuk konusunda çalışan bir avukattan doğrudan destek alarak dosyanızı takip etmeniz yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi