Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

icralık nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2016, 13:21   #1
sevgii

Varsayılan icralık nafaka

İyi günler şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...
eşimin açtığı boşanma davasının ilk duruşması 19. 01. 2016tarihinde 500tl tedbir nafakası bağlanarak reddedildi. Şimdi sorum; 28. 06. 2016 da e-devlete icralık dava açılmış olduğunu farkettim. Eşim ssklı çalışan biri değil ve ben nafakayı nasıl alabilirim eşim ödemeyi asla kabul etmiyor bu kadar zaman geçti adliyeler tatilden çıkınca nasıl ödetebilirim nafakayı 2kızımız var.
Old 14-08-2016, 19:09   #2
Av. Hatun Olguner

sayın konuk ;

İcra takibinin açıldığını e devletten öğrendiğinize göre icra takibini sizden habersiz avukatınız açmış olmalı. Eşiniz resmi çalışmıyorsa adına kayıtlı ev otomobil vs mallarını haczedebilirsiniz. Haczedilecek malı da yoksa icra ceza mahkemesine başvurup cezalandırılmasını isteyebilirsiniz. Bunun için adli tatilin bitmesini beklemenize gerek yok. Hemen başvuru yapabilirsiniz.Avukatınız varsa bu bilgileri ondan da alabilirsiniz. Eşiniz hapis yatmamak için nafaka borcunu (üç aylık kısmını yatırıp hapisten kurtulabilir) ödeyecektir. Tedbir nafakası boşanma kararının kesinleşmesiyle sona ereceğinden size ve çocuklarınıza bakmayan eşiniz aleyhine yeni bir tedbir nafakası davası açmanız da gerekebilir.
Old 16-08-2016, 08:46   #3
sevgii

Cevabınız için teşekkürler. Evet barodan atanan bir avukatım var bende adli tatil olduğu için açıkçası bu konuyu arayıp konuşmak istemiyorum eylül ayını bekliyorum. Eşimin üzerine hiçbir mal varlığı yok ben tedbir nafakasının dava reddedildi diye ortadan kalktığını sanıyordum. bundan yeni haberim oldu ayrıca ben dava reddedildi diye kendi bulunduğum yerden davanın reddedilme tarihinden 3ay sonra tekrar dava açtım ama henüz duruşma günü verilmedi. Sorum;

》Açtığım davada da nafaka isteyeceğim ama duruşma günü belli olunca, diğer reddedilen davadaki icralık olan tedbir nafakası kalkacak ve eşim onu ödemeyecek mi?

》Eşim beni başkası için 3, 5 sene önce terketti şuan bir çocuğu var nufüsa kayıtlı hertürlü ıspatım var baya uzun süredir ayrı yaşıyoruz bunlar göz önündeve boşanmamız çok uzun sürer mi ben açtığım davada kusurlu değilim ve herşeyiyle aldatılmamız delillerimiz ortada...şimdiden çok teşekkürler
Old 16-08-2016, 19:42   #4
Av. Hatun Olguner

Reddedilen davada bağlanan tedbir nafakası karar kesinleşinceye kadar sürer. Karar kesinleşince kesilir. Ama yeni açtığınız davada da biran önce tedbir nafakası isteyin. Eşinizin sizi aldatması dolayısıyla maddi manevi tazminat ta isteyebilirsiniz. Karar kesinleştikten sonra tedbir nafakasının yoksulluk/iştirak nafakası olarak devamını istemeyi unutmayın.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi