Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eve Dön ihtarı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-06-2016, 16:04   #1
Konuk

Varsayılan Eve Dön ihtarı

Merhaba
Eşimin iftiraları ve baskıları sonucu evi terk ettim.3aydır ayrıyım,fakat bu süre içinde 4-5 görüşüp uzlaşamadık.Evliliğimiz süresince beni devamlı kısıtladığına,bana eziyet derecesine varan davranışlarına dair çok sayıda şahidim var.Şimdi bana "eve dön ihtarı" göndermiş.
1)Ben evden 3 ay önce ayrıldım,bu ihtidardan fayda sağlayabilir mi?

2)Şu anda 1993 yılında alınmış tapusu ona ait bir evde ikamet ediyorum,birlikteyken kiralık evde oturuyorduk.Bu yüzden tapulu ev aile konutu sayılamıyormuş doğru mu?Eve aile konutu şerhi konulamıyorsa,dava açmadan ihtiyati tedbir koydurabilirmiyim

3)3 aydır eşim bana"evimden çık"diyip hiçbir maddi yardımda bulunmazken,eve dön ihtarını çektiğinden günden beri davrını değiştirdi.Şimdi bana maddi yardımda bulunmak için hesap No ya tc no mu istiyor,farklı şehirlerde yaşamıyoruz elden yardım etmeyip böyle bir yol izlemesi beni şüphelendirdi,bu parayı kabul etmeli miyim?

4) Evliliğimde çok zor günler yaşadım fakat boşandığım zaman da artık çalışamaz yaştayım ve maaşım yok,bana dava açarsa şahitlerle yaptıklarını kanıtlayıp,ayrı bir dava açmadan maddi manevi tazminat ,ihtiyati tedbir,uzaklaştırma gibi kararlar talep edebilir miyim?

Değerli cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 24-06-2016, 14:19   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

1- Terk süreniz 4 ayı doldurmadığı için eşinizin ihtarı geçersizdir. Sonuç doğurmaz. Ancak evi terketmeniz haklı bir nedene dayanmıyorsa eşiniz evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayanarak boşanma davası açabilir.
2- Birlikte oturmadığınız ev aile konutu sayılmaz. 1993 te alınmış evin alımına bir katkınız olduysa bu katkıyı isteyebilirsiniz.Dava açmadan eve ihtiyati tedbir konulmasını isteyemezsiniz.
3. Eşinizin size yapmak istediği maddi katkıyı kabul etmenizin hiçbir sakıncası yoktur.
4- Eşiniz size boşanma davası açarsa cevap süresi içinde maddi manevi tazminat ve aylık nafaka da talep edebilirsiniz. Uzaklaştırma da isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi