Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dilekçe verme süresinden sonra verilen dilekçeler

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2016, 12:10   #1
Konuk

Karar Dilekçe verme süresinden sonra verilen dilekçeler

Selamlar,

Boşanma davamda 1. dilekçe hakkımı kullandım. Karşı taraf karşı boşanma davası ile dilekçelerini sundu. Bizde 2. dilekçe hakkımızı kullandık. Daha sonra karşı taraf 2. dilekçe hakkını kullanmadı ve süresi geçti.
Ön inceleme duruşmasına yakın bir süre karşı taraf yeni bir dilekçe ve deliller sundu.
Biz buna hem itiraz ettik hem de cevap verdik.
Bu arada ön inceleme duruşması oldu. hiç bir tarafta iddialarının genişletilmesini talep etmedi.
Ancak bu duruşmadan sonra avukatıma UYAP üzerinden itiraz dilekçemize cevap olarak yeni bir takım iddialar ile bir dilekçe daha gelmiş.

Avukatım biz bu iddialara cevap vermeyeceğiz dedi. Çünkü karşı tarafın dilekçesi ve iddiaları mahkemenin verdiği sürenin dışında kalıyor dedi.

Benim anlamadığım, hakim bey bu karşı tarafın yeni dilekçelerini (iddialarını) süresi dışında sunulmuş dahi olsa inceler mi? Benim avukatım cevap vermeyeceğiz diyor, bir hak kaybı yaşar mıyım?
Eğer hakim bey bu dilekçeleri dikkate almayacak ise karşı taraf niçin yeni iddialar ortaya sunuyor?

Teşekkür ederim.
Old 19-06-2016, 19:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ön inceleme duruşmasından sonra ileri sürülen hususlar zaten iddianın genişletilmesi kapsamındadır ve hakim gerekli usul kurallarını gözetecektir.

Davanızı avukat ile takip etmeye devam ediniz.

Saygılarımla
Old 20-06-2016, 06:39   #3
Konuk

Avukat bey bilgi için teşekkür ederim.

Avukatım ile takip ediyorum ama cevapları kısa ve bazen açıklasa da tam anlamıyorum.

Peki şunu sorayım, ön inceleme duruşmasından önce sunulmuş ancak normal dilekçe verme tarihler içinde sunulmamış dilekçeler mahkeme tarafınca kabul edilir mi?
Old 20-06-2016, 10:54   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Hukuk EĞİTİMİ almadan ve profesyonel olarak usul hukuku okumadan doğru soru sormanız ve tam eksiksiz bilgi vermeniz de mümkün değildir.

Bu sebeple dosyanıza tamamen hakim olan meslektaşımızın bilgi ve deneyimlerine itibar etmeniz en sağlıklısı olacaktır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder esenlikler dileriz.

Saygılarımla
Old 20-06-2016, 13:33   #5
Konuk

peki
Old 20-06-2016, 15:40   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

İddialara cevap vermeye takılmaktan çok davada dinleteceğiniz tanıkların niteliğine önem veriniz. Sizin ve eşinizin iddiaları VE EVLİLİKTEKİ geçimsizliğin sebebi hakkında bilgi ve görgü sahibi kişileri dinletin.

En yakın akrabalarınız dahi tanık olabilir.

Boşanma davalarında dikkat edilmesi gereken husus karşı yanın KUSURLU olduğunu mahkemeye delillerle yansıtabilmektir. Her türlü delilden de yararlanabilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi