Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka Haczİ ???

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-06-2011, 12:18   #1
BİLGİ

Soru Nafaka Haczİ ???

SELAM BİRİKMİŞ 7.000 TL civarındaki nafaka alacağımız için eski eşimin oturduğu eve haciz göndermek istiyorum,fakat eski eşim 2. kez evlenmiş ve tüm mal varlığını(araba,motor vs)baldızının üstüne yapmış ve 3 kişi birarada yaşıyorlar evdeki eşyalar 2. eşinin ve baldızına ait büyük ihtimal.Bu durumda hacizde mal kaldırılırken itiraz edebilirlermi,yada mal kaldırılırsa icradan geri alabilirlermi? fatur ilemi ispat etmeleri lazım? ben bu alacaklarımı başka nasıl alabilirim yol gösterirmisiniz!!RİCA EDİYORUM,çaresizim maddi olarak çok çok sıkıntıdayız oğlum için üzülüğyorum ve bir şey yapamıyorum,beni yönlendirirseniz sevinirim,iyiki varsınız gerçekten,aklıma gelmişken ben emekliyim adli yardımdan faydalanma şansım olurmu başvurursam .iyi çalışmalar
Old 02-06-2011, 15:23   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BİLGİ
SELAM BİRİKMİŞ 7.000 TL civarındaki nafaka alacağımız için eski eşimin oturduğu eve haciz göndermek istiyorum,fakat eski eşim 2. kez evlenmiş ve tüm mal varlığını(araba,motor vs)baldızının üstüne yapmış ve 3 kişi birarada yaşıyorlar evdeki eşyalar 2. eşinin ve baldızına ait büyük ihtimal.Bu durumda hacizde mal kaldırılırken itiraz edebilirlermi,yada mal kaldırılırsa icradan geri alabilirlermi? fatur ilemi ispat etmeleri lazım? ben bu alacaklarımı başka nasıl alabilirim yol gösterirmisiniz!!RİCA EDİYORUM,çaresizim maddi olarak çok çok sıkıntıdayız oğlum için üzülüğyorum ve bir şey yapamıyorum,beni yönlendirirseniz sevinirim,iyiki varsınız gerçekten,aklıma gelmişken ben emekliyim adli yardımdan faydalanma şansım olurmu başvurursam .iyi çalışmalar

Fatura tek başına mülkiyeti belirlemez. Ancak yine de hacze gittiğinizde, istihkak iddiası ile karşılaşabilirsiniz. Çok zorlu bir süreç olduğu için, mutlaka avukat vasıtasıyla yapın. Emekli maaşınız olduğu için adli yardımdan faydalanamazsınız.
Old 02-06-2011, 15:50   #3
Levent Cirit

Sayın Suat Bey'in dediklerine ek olarak şunu belirtmek isterim;
Baro, Adli yardım taleplerini kişiye özel olarak değerlendirmektedir. Örneğin Bursa Barosu'nda 1.200 TL maaş alan bir kişiye adli yardım verilmiştir zira çocuğu özürlü idi ve özel bir eğitim alması gerekiyordu. Bu eğitimin de aileye maliyeti aylık 800-900 TL civarı idi. Dolayısıyla sadece emekli maaşı belirleyici olmayıp gelir ve gider durumunuz da değerlendirilmektedir.
Old 03-06-2011, 06:16   #4
bilgi

Soru nafaka haczi

teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

ben haczi göndereceğim,muhtardan öğrendiğim kadar ile aile beyanı eski eşimin adına yapılmış bu durumda istihkak için itiraz edilse bile zor ispatlar borçlu taraf bence istihkak nedir bilmiyorum ama uğraşacağım,gerçekten çok faydalı oldunuz,sadece şunu merak ediyorum hacize gidildiğinde eşyaları kaldırırken engel olma olasılıkları varmı??
Old 03-06-2011, 15:14   #5
Av.Suna SOYDAŞ

Aynı evde birlikte yaşamaları sebebi ile eşya muhafazında bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Menkul malı aynı evde birlikte kullananlar müşterek malik kabul edilir. Ayrıca nafaka ödememek suç olup bu konuda ceza davası da açabilirsiniz. Bir avukattan doğrudan hukuki yardım talep edin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi