Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası açmak istiyorum. Maddi durumum iyi değil.

Konuyu Kilitleyin
Old 26-05-2011, 23:19   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davası açmak istiyorum. Maddi durumum iyi değil.

üç yıldır eşimden ve 2 çocugumdan ayrı yaşıyorum iki bucuk yıl kadar önce eşim boşanma davası açtı.fakat benim ziynet eşyalarımı kayınpederime borç olarak vermiştim ziynet eşyalarımı nafakayı ve ev eşyalarımı vermeyi kabul etmedigi için dava reddedildi.daha sonra hiçbir şekilde boşanma konusu açılmadı.benim de maddi durumum iyi olmadıgından ve hiçbir bilgiye sahip olmadıgımdan masrafları karşılayamam diye dava açmaya korktum daha sonra barodan avukat talep edip dava açabilirsin dediler bana bu konuda bilgi verirsenir çok sevinirim davayı ben açarsam masrafım olurmu ve talep ettiklerimi alabilirmiyim ayrıca geçen 3.yıl için ne yapabilirim lütfen beni bilgilendirin teşekkürler...
Old 27-05-2011, 12:27   #2
Av.İrem OKUR

Bulunduğunuz ilin barosuna maddi imkansızlığınızı içeren belgeyi bağlı olduğunuz muhtarlıktan (fakirlik belgesini)temin edin,vukuatlı nüfus kayıt örneğini ve nüfus cüzdanı fotokopinizi de ekleyip başvurabilirsiniz.Değerlendirme sonucunda tarafınıza vekil tayin edilecektir.Bu yardımdan yararlanmaya hak kazandığınızda avukatınıza vekalet ücreti ödemeyeceksiniz..
eşinizin açtığı ve red edilen davayı da delil olarak gösterip davanızı açabilirsiniz.Bu davanız içerisinde nafaka ve diğer alacaklarınızı talep edebilirsiniz.İlgili mahkeme öncelikli olarak talebiniz doğrultusunda size dava süresince tedbir nafakası takdir edecektir.Dava sonunda da bunun yoksulluk nafaksı şeklinde devamını da talep edebilirsiniz.Takdir edilen nafaka miktarını icra takibi yolu ile tahsil edebilirsiniz.Eşiniz çalışıyor ise maaşına nafaka oranında haciz koydurabilirsiniz.Nafaka alacakları önceliği olan alacaklardır.Nafaka ödememenin de cezai yaptırımları mevcuttur.Boşanma ve beraberindeki talepler dikkat ve uzman bilgisi gerektiren konulardır.Bu sebeple hak kaybına uğramamanız için mutlaka avukat yardımı alınız.
Old 27-05-2011, 17:32   #3
Konuk

Varsayılan çocuklarım için ne yapabilirim

verdiginiz bilgiler için teşekkür ediyorum size bir sorum daha olacak 2 kız çocugumun velayeti babada eşim annesi babası bekar kızkardeşi ve boşanmış olan ablasıyla ablasının iki çocuguyla birlikte aynı evde kalıyorlar çocuklarım bana geldikleri zaman gitmek istemiyorlar ablasının çocugu dövüyormuş kücük kızımı her seferinde farklı yerlerinde yara bere izleri görüyorum ve buna dayanamıyorum büyük kızım okula gidiyo onunda kitap defterlerini yırtıp ders çalışmasına izin vermiyormuş davada çocuklarımın velayetini istesem eşimin ev tutmasını bakıcı ve diger masrafrarı karşılamasını talep etsem olumlu sonuç alabilirmiyim çocuklarımın o ortamda yaşamalarını istemiyorum
Old 28-05-2011, 15:09   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası henüz gerçekleşip sonuçlanmadığından velayet hakı hem sizde hem de eşinizdedir.

Boşanma davası açıldığında hakim dava süresince çocukların kimin yanında kalacağı ve diğer tarafın çocuklar için yapacağı nafaka ödeme miktarına ilişkin karar verecektir.

Çocukların yaşamış olduğu olumsuz durumları dava dilekçesinde açıklıkla belirtiniz ve nafaka da isteyiniz.

Hakim sizin ev çocuklar için tarafların mali durumlarını dikkate alarak dava süresince ödenmesi gereken bir miktar tayin edecektir.Kira bakıcı parası vb gibi giderlerin de nafaka tayininde dikkate alınması için bilgi veriniz.

Dava sonucunda boşanmaya karar verildiğinde çocukların ve uzmanın görüşü dikkate alınarak velayet konusu değerlendirilecektir.

Meslektaşımın da belirttiği gibi baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Olumlu karar verildiğinde avukatınıza vekalet ücreti ödemeyeceksiniz.

Dava ile ilgili masraflar yine sizin yükümlülüğünüzdedir.Bunlar karşılayacak olanağınız yoksa avukatınız davayı adli yardım talepli olarak açmalı ve dayaka olarak fakirlik belgesi dosyaya sunulmalıdır.

Hakim yargılama giderlerini karsılayamayacagınıza karar verdiğinde ilgili masraflar suçüstü ödeneğinden karşılanacaktır.

Boşanmaya ilişkin diğer bir çok konuda daha ayrıntılı bilgiyi doğrudan bir avukattan almanız yararınızadır.
Old 28-05-2011, 19:09   #5
Konuk

peki davadan sonra geçen üç yıl için ne yapabilrim bu kadar zaman hiçbir şekilde nasıl oldugumu halen nikahında oldugum halde nasıl geçindigimi sormadı bile geçen bu zaman için hukuki olarak birşey yapabilirmiyim
Old 30-05-2011, 12:24   #6
Av.İrem OKUR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açmayı düşünürseniz,maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açmayı düşünmesseniz genel yetkili mahkemelerde koşulları varsa maddi manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Ayrı yaşadığınızdan geçmişe yönelik nafaka talep edilemez.Ancak dava tarihi itibarıyla istenebilir.

Bu sebeple tavsiyem bir an önce kendi imkanlarınızla veyahut baraoların adli yardım bürolarıyla irtibata geçmeniz ve kendinize bir avukat tayin etmeniz veya ettirmeniz haklarınızın en iyi şekilde kazanılması için sağlıklı olacaktır.Bu platformda bizlere danıştığınız konuları yaşadığınız olaylarla birlikte ayrıntılı bir şekilde ilgili avukatınıza izah ettiğiniz de size en iyi şekilde yardımcı olacaklardır.saygılarımla
Old 30-05-2011, 17:10   #7
Konuk

çok teşekkür ederim sagolun iyi ki varsınız emek veren herkese teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi