Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Denetimli serbestliği olan ve tekrar bir davada sanık olan kadın boşanırken ne yapmalıdır

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2016, 04:24   #1
Konuk

Varsayılan Denetimli serbestliği olan ve tekrar bir davada sanık olan kadın boşanırken ne yapmalıdır

Merhaba.Ben küçük bir yerleşim yerinde yaşıyorum. Bir avukata danisma gibi bir Imkanim yok.tek çarem sizsiniz. Benim sorunum 2008de büyük şehirden küçük köye gelin gelip kültür çatışması,iletisimsizlik, hasta ve hamileyken bile yanlız bırakılma, sartlari cok kotu evde oturmak zorunda birakilma (kapısı tam kapanmayan, güvensiz, rutubetli ve büyük örümcek ve sümüklü böceklerin oldugu tuvaleti dışarıda bir ev) ekonomik, fiziksel ve psikolojik şiddet, evlendiğim insanin amcasını,n bana yakinlasmaya çalışması şeklinde taciz şeklinde daha birçok seye maruz kaldım. Evlenirken, önceden bilseydim evlenmeyecegim gerçekler de benden saklandi. Zorluklara siper olarak büyüttügüm Bir kızım var. Sorum; boşanmak için bu sebepler gecerli olur mu? Bir de benim denetimli serbestliğim var. Üst kat komsumla tartışmam yüzünden. Denetimli serbestliğim sürerken birde beni elle taciz eden adamı cantamla uzaklaştırmak amacıyla yaptığım ittirme hareketi yüzünden devam eden bir davam daha var. Bunlar evladımın velayetinin bana verilmesi konusunda olumsuz etki eder mi. Ben Nasıl bir yol izlemeliyim. ne sosyal bir güvencem ne birikimim ne de yardım isteyebilecegim biri var. Sahibim olan Allah'a sığınıyor, değerli cevaplarınızi bekliyorum.
Old 13-07-2016, 22:28   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eğer aşağıdaki koşullar varsa evliliğin iptali düşünülebilir.

TMK MADDE 148.
Evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olan eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.

TMK MADDE 149.
Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:

1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,

2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse.

TMK MADDE 150.
Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:

1. Eşinin namus ve onuru hakkında doğrudan doğruya onun tarafından veya onun bilgisi altında bir başkası tarafından aldatılarak evlenmeye razı olmuşsa,

2. Davacının veya altsoyunun sağlığı için ağır tehlike oluşturan bir hastalık kendisinden gizlenmişse.

TMK MADDE 151
. Kendisinin veya yakınlarından birinin hayatı, sağlığı veya namus ve onuruna yönelik pek yakın ve ağır bir tehlike ile korkutularak evlenmeye razı edilmiş eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.

TMK MADDE 152
. İptal davası açma hakkı, iptal sebebinin öğrenildiği veya korkunun etkisinin ortadan kalktığı tarihten başlayarak altı ay ve her halde evlenmenin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

Boşanmayı düşünüyorsanız evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını ve eşinizin kusurlu olduğunu tanık dahil yasal delillerle kanıtlamanız gerekir.

Eğer daha önce bir eylem sebebi ile mahkum olmuş ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş ise denetim süresi içinde yeniden bir suç işlenmesi ve mahkumiyet kararı verilmesi halinde bu kez hüküm açıklanır ve yasa yollarına başvuru süreciniz başlar.

Bu nedenle bir yandan yasal başvuru hakkınızı kullanmanız-(temyiz veya gelecek tarihlerde istinaf) bir yandan da yargılandığınız davanızda koşulları varsa cezayı ortadan kaldıran sebepleri kanıtlamanız yararınıza olacaktır.

Zira hükümlü olmanız halinde halinde velayet hakkınız kaldırılabilecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.Mevcut ceza dosyanız için Mahkemeden tarafınıza avukat atanması için Baroya yazı yazılmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi