Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İpotek Belgesinde Müteselsil Kefalet

Old 23-05-2003, 13:24   #1
Soyyuksel

Soru İpotek Belgesinde Müteselsil Kefalet

Yaklaşık 3 yıl öncesinde bir tanıdığımın bankadan aldığı borca karşılık bir mülkümü ipotekledim. Bunun sebebi bankaların üzerlerine gelmeleri üzerine bir miktar konuyu erteleyebileceklerini düşünmüşlerdi benden yardım istediler. Fakat ipotekleme anında banka benim haberim olmadan belgeye müteselsil kefil ibaresi düşmüş. Bundan sonra banka ipotekli mülkün satışını gerçekleştirdi. Fakat satış bedeli ipotek bedelinin oldukça altında gerçekleşti. Beni bulamamalarından mı ya da hukuken bir şey yapamadıklarında mı bilmiyorum daha sonra banka bana karşı bir harekette bulunmadı. Fakat konuyla alakalı benim tedirginliğim sürmekte. Bana yapılan ihbarnemede müteselsil kefaletim ve ilerdeki tüm masraflardan sorumlu olacağım ve temerrüt faizi uygulayacaklarını belirtmiştiler.

Bu çerçevede ana kredi sözleşmesiyle alakam olmadığı halde onların borçlarının bir kısmına karşılık mülkümü ipotek ettirmem ve satış bedelinin bu ipotek bedelinin altında kalmasından dolayı bankanın benim maaşım, başka evim veya arabam gibi varlıklarımdan hak iddia etmesi mümkün müdür?
Old 14-06-2003, 08:43   #2
esra kayabınar

banka bir kredi müessesi ve bankayla yapılan kredi işlemlerinde ticari işlerde teselsül karinesi sözkonusu olduğu için müteselsil borçluluk esas. bu nedenle adi işlerden farklı olarak ticari işlerde müteselsil borçluluğu kabul etmediğinizi sözleşme kurulurken beyan etmediğiniz için müteselsil kefalet esas alınmış. bu durumda öncelikle asıl borçluya başvurulması defiini kullanamazsınız bundan zımnen vazgeçmiş oldunuz, banka öncelikle size başvurma hakkına sahip. dilerseniz bankaya belli bir ödeme yaparak tatmin etmeye çalışın. temerrüt faizi ve diğer mahkeme masraflarından da soruımlu olabilirsiniz, ancak sorumluluğunuz kefalet senedinde yazılı miktarı aşamaz, bu nedenle bu miktarın üzeri için dert etmeyin. ancak kefalet senedindeki miktar kadar tümmalvarlığınızla sorumlu olduğunuzu söylemeliyim.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi