Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İdari Kanun İdareyi Baglamıyor

Yanıt
Old 27-05-2008, 00:03   #1
topraakk

Soru İdari Kanun İdareyi Baglamıyor

Arkadaşlar sizlere iki kanundan bahsdeceğim birincisi Türk Silahlı Kuvvetlerinde halen uygulanan 926 Sayılı TSK Personel Kanunu 2. ise Askeri Ceza Kanunu şimdi bu iki kanunun birbirine parallel olması ve birbirini tamamlaması gerekir ama ben bir maddede takıldım :
1632 Sayılı Askeri Ceza Kanununda madde 131 de sayılan suç çeşitlerinden birinden hüküm giyenler aynı kanunun 30.maddesine göre TSK çıkartılıyor...

926 sayılı TSK personel kanununda ise daha sonraki tarihte bir değişiklik yapılarak 131.maddenin 1.fıkrasının az vahim halinden hüküm giyenlere TSK dan çıkartma işlemi yapılmayacagı açık ve net bir şekilde hüküm altına alınmış.

Mahkeme İdari kanun bizi baglamaz diyerek Ceza Kanuna hükmediyor ve çıkartmayı onuyor.İdarede ben Bağlı yetkiye tabiyim diyor ve TSK DAN çıkartma işlemini yapıyor gerekce olarakta Anayasanın 138 nci maddesinin son bendinde yazan idare hiç bir suretle mahkeme kararlarını değiştiremez ve geçiktiremez maddesini gösteriyor .Ama!Anayasamızın 38 . maddesinde de Kimse işlediği zaman yürürlükte bulunan kanun un suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılmaz kimseye suç işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez suç ve ceza zaman aşımı ile ceza mahkumiyetinin sonuçları konusundada yukarıdaki fıkra uygulanır denilmekte .926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunuda halen yürürlükte olan bir kanun olmasına rağmen uygulamadam muaf tutuluyor yine Personel kanunun 6. maddesinde TSK lerinde çalışan Tüm subay Astsubay bu kanuna ve bu kanuna dayanılarak çıkartlan tüzük ve yönetmeliklerin kendileri hakkında aynen uygulanmasını isteme hakkına sahiptir deniliyor velhasıl bunların hiçbiri ne ceza mahkemesi nce nede İdare tarafından önemsenmiyor benim takıldığım nokta aynı Kanun Koyucular tarafından çıkartılan İdari Kanun uygulanmıyacaksa neden çıkartılıyor İdari kanunun Anayasadaki ve Türk hukuk sistemindeki yeri nedir benim gibi düşünen arkadaşlarım varsa kendileri nasıl bir yol takip ederlerdi vereceginiz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

MEZARLIKLAR VAZGEÇİLMEZ İNSANLARLA DOLUDUR
Old 31-05-2008, 09:55   #2
halit pamuk

Yapılan 2000 ve 2001 değişiklerini bir bütün olarak yorumlayıp Kanaatimce, Askeri Mahkeme, mahkumiyet kararıyla yetinmeli çıkartma cezası vermemeliydi, diye düşünüyorum.

Ancak mahkemenin verdiği karar yanlış dahi olsa uygulanması gerekir, diye düşünüyorum. İdare, mahkeme sen yanlış karar verdin uygulamıyorum diyemez. Burada idari mevzuatın uygulanmasının ötesinde, mahkeme kararının yerine getirilmesi var.

Size çarpıcı olsun diye ilginç bir örnek vereyim. Eğer Askeri Mahkeme evli olan kişinin boşanmasına karar verseydi, buna da nüfus idaresi uygulamak zorundaydı.

Tabi bunlar benim görüşüm. Aksini düşünüyorsunuz,TSK ile ilişiğini kesme işleminin iptalini, Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde açılacak bir davayla istenebilir.

Hatta şöyle bir içtihatt faydalı olabilir:

"As.C.K.nun 131/1 nci maddesinin ‘’az vahim hal’’ cümlesi uyarınca mahkum olduğu görülen davacı J.Uzm.Erb. hakkında idare tarafından As.C.K.’nun 30 uncu maddesi uyarınca tesis edilen ayırma işleminde hukuki isabet bulunmamaktadır.
Dergi No:20
Karar Dairesi:AYİM.1.D.
Karar Tarihi:14.09.2004
Karar No: E.2003/1469
Karar No: K.2004/894"
Old 02-06-2008, 10:43   #3
topraakk

Sayın Adnan bey verdiğiniz cevaba teşekkür ederim ancak;vermiş olduğunuz örnek içtihatta mahkeme 131.maddenin birinci fıkrasının az vahim halini uygulamış ama kararda TSK dan çıkarılma istemini belirtmemiş AYİM de burada belirtilmediği için uzm.çvş un geri iadesine karar vermiş yanlız As.Ceza Kanunun 30.maddesinde şöyle diyor bu maddelerden hüküm giyen kişiler mahkeme kararında belirtilmese dahi TSK dan çıkartılır.örneğin benim elimdeki kararda aynen şöyle der yasal zorunluluk gereği TSK dan çıkartılmasına yani mahkeme bunu yasal zorunluluk olarak değerlendiriyor örnek içtihatta da böyle olmasına rağmen yerel mahkeme bunu muhtemelen unutmuş AYİM de bunu savunarak işlemi iptal etmiş burda bir çelişki var AYİM tarafından personel kanunu göz önüne alınarak As.Ceza Kanunun tamamı yada bir kısmı uygulanamaz hale getirilmiş oluyor ve bence karar da isabetli çünkü bu kanunlar aynı kanun koyucular tarafından çıkartılıyor ve uygulanıyor bunun için mahkeme kararında yazssada yazmasada en son çıkan kanunu göz önüne almaları gerekir diye düşünüyorum ama emsal kararda sadece çıkartmanın yazılmadığı ve işlemin tamamen buna dayandırılarak tesis edildiği izlenimi var saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi