Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Acil Yardım (Boşanmaya Izin Vermeyen Aile)

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2008, 04:06   #1
Nursah

Önemli Acil Yardım (Boşanmaya Izin Vermeyen Aile)

Ben daha 18 yasındayım ve 1bucuk senelik evliyim.Esm benden tam 13 yas buyuk.Ben ailem tarafindan zorla evlendirildim ve hic istemedigim bir evlilikti bu.Suan esimle anlasamıyoruz Herseyimiz sorun oluyor.yeri geldi dayakta yedim.Ben simdi bosanamıyorum.Ailem izin vermiyor.Ben cok zor durumdayım.Saglik durumum kötüye gidiyor üzüntüden .Nolur yardım edin.Bosanmak istiyorum
Old 19-07-2008, 09:43   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açmak için kimsenin iznini almak zorunda değilsiniz.

Mutsuz olduğunuz ve şiddet görmeye devam ettiğiniz halde bu evliliğe devam etmeye kimse sizi zorlayamaz.

Boşanma konusunda kararlı iseniz hem ailenizden hem eşinizden gelen/gelebilecek olan şiddeti önlemek için öncelikle bir koruma kararına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.Hak ve özgürlüklerin kullanılmasını engellemek hem suç hem de bir şiddettir.

Bu koruma kararı için en yakın Aile Mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.Karar kısa sürede verilecektir.

Bu kararda aile bireylerinin korku ve şiddete yönelik söz ve eylemleri yasaklanacaktır.Bu karara uymayan aile bireyi hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası isteği ile ceza mahkemesinde dava açılacaktır.

Yine bu kararda konutun size tahsisi ve nafaka isteyebilir eşinizin evin rutin giderlerini eşinizin ödemeye devam etmesi yönünde karar verilmesini de isteyebilirsiniz.

Koruma kararı ile güvenliğiniz sağlandıktan sonra boşanma davası açmanız daha uygun olacaktır.

Bulunduğunuz evde can güvenliğinizin olmayacağını düşünüyorsanız bir sığınmaevi ile irtibata geçmeniz gerekebilir.

Sığınmaevinde korunacak ve yeni bir hayata başlamak için gerekli desteği alacaksınız.

Yine boşanma davası sırasında da bazı tedbir kararları dava süresince hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

Aşağıdaki linkte yardım alabileceğiniz telefon numaraları bulunmaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14489
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi