Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Delilleri ne zaman sunabilirim

Konuyu Kilitleyin
Old 11-01-2021, 22:48   #1
Konuk

Varsayılan Delilleri ne zaman sunabilirim

Daha önce eşimin aynı evde iken çocukla kişisel ilişki kurulması davası açtığını yazıp sizlerden yardim istemiştim. Ben şu an hergun eşimin eve girip çıkarken apartman güvenlik kamerasi görüntülerini almaktayım. Ancak dava dilekçesi bana ulastiginda iki haftalık cevap süresince görüntüleri almak aklıma gelmediği için cevap dilekçemde bunu belirtmedim. Eşim de cevaba cevap dilekçesi vermezse bir daha dilekçe hakkım olamayacak sanırım. Şu an yaklaşık 2 aydır görüntüleri alıyor ve eşimin evde ev hali ile fotoğrafını cekiyorum. Amacım evde kaldığını ispatlamak. Bu delilleri mahkemeye ne zaman sunabilirim? Duruşma günü geldiğinde delilleri yanımda mi götürmeliyim?
Old 12-01-2021, 12:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Kural olarak deliller dava dilekçesinde ve cevap/ cevaba cevap dilekçelerinde bildirilir. Bu dilekçelerde bildirilmeyen deliller değerlendirilmez. Bu düzenlemenin amacı karşı tarafın savunma hakkını korumaktır.

Bunun istisnası da vardır.

Alıntı:
HMK MADDE 145- (1) Taraflar, Kanunda belirtilen süreden sonra delil gösteremezler. Ancak bir delilin sonradan ileri sürülmesi yargılamayı geciktirme amacı taşımıyorsa veya süresinde ileri sürülememesi ilgili tarafın kusurundan kaynaklanmıyorsa, mahkeme o delilin sonradan gösterilmesine izin verebilir.

Bir dilekçe ile delilinizi bu maddeye dayanarak sunabilirsiniz. Kararı hakim değerlendirecektir.
Old 13-01-2021, 01:09   #3
Konuk

Cevap dilekçemde eşimin evde kaldığına komsularimizin şahit olduğunu yazmış ancak isim belirtmemiştim. Komşularımı şahit olarak dinletebilir miyim?
Old 13-01-2021, 09:34   #4
Av. Can DOĞANEL

Şu an topladığınız deliller zaten dava açıldıktan sonraki dönemle ilgili olduğundan davanın açılmasından sonra görüşme sağladığınız karşı iddia olarak ileri sürülebilir. Davada davanın açıldığı tarihe kadar olan olaylar tartışılır.
Tensip kararı ile delillerinizi bildirmeni istenmiş olmalı, şu an anladığım kadarı ile dilekçe safhasındasınız ve hiç duruşma olmamış, eğer böyle ise ön inceleme aşamasına kadar delil bildirilebilir.
Zaten cevap dilekçenizde bildirdiğiniz tanık isim ve adreslerini bildirebilirsiniz ancak dava tarihinden önceki olaylara odaklanın.
Old 14-01-2021, 09:29   #5
Av. Can DOĞANEL

Bir düzeltme ve ek yapmak istiyorum. Davanız çocukla kişisel ilişki davası ise dava kamu düzenine ilişkin olup, dava açıldıktan sonraki olayların dahi araştırılması gerektiği gibi her aşamada delil bildirilmesi mümkündür.
Ancak bu mutlak bir kuralsızlık anlamına gelmez. Yine dilekçeler safhasında elde bulunan deliller sunulmalı ve her bir delil sunulabilir halde olduğu zamanda mahkemeye sunulmalı, evvelce bildirilmemiş delilin neden bildirilmediği açıklanarak sunulmalıdır.
Old 19-01-2021, 21:41   #6
Konuk

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Apartman güvenlik kamerası görüntülerini alarak eşimin evde kaldığını ispatlamak istiyorum. Bu görüntüleri kullanmam özel hayatın gizliliğini ihlal olmaz değil mi? Her gün eve giriş ve çıkışlarını videoya çektim.
Old 21-01-2021, 16:53   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Güvenlik kamera kayıtlarının delil olarak gösterilmesi halinde mahkemeden bu kayıtların getirtilmesini isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi