Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vefat halinde kalan kredi tutarı ve sigorta tazminatı davalı taraf

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2017, 11:18   #1
Av.Ramazan VEFA

Varsayılan vefat halinde kalan kredi tutarı ve sigorta tazminatı davalı taraf

müvekkillerin murisi aynı bankadan 3 farklı tüketici kredisi çekiyor küçük meblağlarda.hepsinde hayat sigortası da yapılıyor kredi tutarı kadar.3 kredi toplamı 45.000 TL.

Müvekiller teminat tazminatının ödenmesi için sigortaya başvuruyor.Sigorta klasik söylemle beyan yükümlüğüne aykırılıktan kalp rahatsızlığını gizlemekten ödemeyeceğini söylüyor.Banka gelen taksit tutarları için müvekkilleri sıkıştırıyor.Ben icraya vermemesi ve dava açmak için birer taksit yatırın dedim.Şimdi asıl sorum şu :
sigorta şirketi zaten davalı taraf olarak yer alacak ancak teminat tutarının tamamını mı talep edeceğim tazminat davası şeklinde.
Yoksa bankanın kalan kredi borcundan müvekkillerin sorumlu olmadığının tespiti ile kalan bakiye tazminat tutarının müvekkillere ödenmesini mi talep edeceğim.ayrıca müvekkiller tarafından dava sonuçlanıncaya kadar ödenen taksitlerin de bankadan iadesini mi talep etmeliyim.bankayı da davalı olarak gösterip tabi ki.Bu hususta dava türü menfi tespit ve istirdat mı olur.Menfi tespit ve alacak davası mı olur.
Old 28-02-2017, 14:43   #2
GÜLSÜM ÖNAL

''..Dava, hayat sigorta sözleşmesine dayalı tazminat istemine ilişkindir. Genel olarak hayat sigortalarında bir kimsenin hastalığı,nihai olarak sigortacının taşıdığı rizikoyu arttıran bir husustur. Sigortacı bu durumda ya hiç sigorta sözleşmesi yapmamakta ya da daha ağır şartlarla sigorta sözleşmesi yapmaktadır. Davaya konu kredi hayat sigorta sözleşmelerinde asıl amaç sigorta ettirenin bir ihtiyacının karşılanması olmayıp, bankanın kredi verdiği kişinin ölüm nedeniyle krediyi geri ödeyememesi nedeniyle maruz kalacağı riskin teminat altına alınmasıdır. Somut olayda Tüketici kredi sözleşmesinde müteveffanın hayat sigorta yaptıracağının düzenlenmiş olması ve kredi sözleşmesinin yapıldığı banka şubesi tarafından düzenlenen kredi hayat sigortaları başvuru formunun matbu olarak düzenlenerek müteveffanın kimlik bilgileri dışında diğer kısımların doldurulmamış olması da değerlendirildiğinde sigorta ettirenin ihtiyaçlarından ziyade kredi veren kurumun, bankanın ihtiyaçları ve zorlaması ile ortaya çıkan bir sözleşme söz konusu olduğundan sözleşmelerde görülen irade özgürlüğü bulunmadığı, ayrıca eksik beyanda bulunulması halinde sigortalının hangi yaptırımlara maruz kalacağının kendisine bildirilmemesinin bilgilendirme yükümlülüğüne aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmeksizin davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir. ..''T.C.
YARGITAY 17. HUKUK DAİRESİ E. 2013/7007 K. 2014/6591
T. 29.4.2014
Old 19-07-2018, 11:15   #3
av.ogk

Alıntı:
Yazan Av.Ramazan VEFA
müvekkillerin murisi aynı bankadan 3 farklı tüketici kredisi çekiyor küçük meblağlarda.hepsinde hayat sigortası da yapılıyor kredi tutarı kadar.3 kredi toplamı 45.000 TL.

Müvekiller teminat tazminatının ödenmesi için sigortaya başvuruyor.Sigorta klasik söylemle beyan yükümlüğüne aykırılıktan kalp rahatsızlığını gizlemekten ödemeyeceğini söylüyor.Banka gelen taksit tutarları için müvekkilleri sıkıştırıyor.Ben icraya vermemesi ve dava açmak için birer taksit yatırın dedim.Şimdi asıl sorum şu :
sigorta şirketi zaten davalı taraf olarak yer alacak ancak teminat tutarının tamamını mı talep edeceğim tazminat davası şeklinde.
Yoksa bankanın kalan kredi borcundan müvekkillerin sorumlu olmadığının tespiti ile kalan bakiye tazminat tutarının müvekkillere ödenmesini mi talep edeceğim.ayrıca müvekkiller tarafından dava sonuçlanıncaya kadar ödenen taksitlerin de bankadan iadesini mi talep etmeliyim.bankayı da davalı olarak gösterip tabi ki.Bu hususta dava türü menfi tespit ve istirdat mı olur.Menfi tespit ve alacak davası mı olur.

ben de bu şekilde bir dava açacağım. Talep konusunu belirlemekte çok zorlanıyorum. menfi tespit ve istirdat mı yoksa hayat sigortası teminatından kaynaklanan alacak davası mı açmalıyım ? Üstat siz bu davayı geçen sene açtıysanız yardımcı olur musunuz ?
Old 19-07-2018, 15:28   #4
Av.Ramazan VEFA

menfi tespit ve istirdat olarak açtım.Dosya kapsamında bilirkişi raporu alındı hastalık kredi öncesi mevcut diye.Ben de banka da müteferrik kusurlu diye yeni rapor aldırlmasını talep ettim.mahkeme yeni rapor için ankaraya gönderdi.Bakalım ne çıkacak.Davalı olarak banka ve sigorta şirketini gösterin
Old 03-01-2020, 11:25   #5
AV.YSİ

Aynı dava bende de mevcut. Mirasçılar icra takibi korkusundan geri kalan taksitleri ödemişler.

Aşağı da yazdığınız mı talep ettiniz? Tüketici mahkemesinde ? Menfi ve istirdat davası olarak aynı davada( icra takibi olmadan nasıl istirdat açacağız)? Banka ve sigorta şirketini davalı olarak gösterek?

bankanın kalan kredi borcundan müvekkillerin sorumlu olmadığının tespiti ile kalan bakiye tazminat tutarının müvekkillere ödenmesini mi talep edeceğim.ayrıca müvekkiller tarafından dava sonuçlanıncaya kadar ödenen taksitlerin de bankadan iadesini mi talep etmeliyim.bankayı da davalı olarak gösterip tabi ki.

Alıntı:
Yazan Av.Ramazan VEFA
menfi tespit ve istirdat olarak açtım.Dosya kapsamında bilirkişi raporu alındı hastalık kredi öncesi mevcut diye.Ben de banka da müteferrik kusurlu diye yeni rapor aldırlmasını talep ettim.mahkeme yeni rapor için ankaraya gönderdi.Bakalım ne çıkacak.Davalı olarak banka ve sigorta şirketini gösterin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi