Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

isim değişikliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-12-2009, 11:12   #1
ilayda

Varsayılan isim değişikliği

Müvekkilim ismini değiştirmek istiyor duruşmaya gelmeden dava görülür mü?
Davaya onsuz bakılır mı?
Herkese iyi çalışmalar...
Old 02-12-2009, 14:58   #2
av.şale kuyumcu uslu

bu davalarda tanık önemlidir.İsmin değiştirme sebepleri mkaul olarak açıklanmış ve bu iddiayı ispata yeterli tanıklar dinletilmiş ise,davada asilin de bizzat bulunma zorunluluğu olmadığı kanısındayım.
Old 02-12-2009, 16:03   #3
ORHAN BOZDERE

söz konusu dava hukuk davası olduğundan tarafın/tarfların takibi gerekir
Old 03-12-2009, 09:23   #4
JACELYN

İsim değişikliği davalarında davacının bizzat hazır olması gerekir. Yokluğunda vekil ile karar verilmez.
Old 03-12-2009, 20:46   #5
av.şale kuyumcu uslu

kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğu için genel vekaletname ile değil de özel yetkili vekaletname ile vekil aracılığı ile açılabilir.18.H.D..2006-5835 E.
Eğer özel yetkili vekaletname yok ise asilin duruşmada icazeti aranır.18.H.D.2005-4021 E.2005-5175 K.Aksi yönde yargıtay kararına rastlamadım
Old 31-03-2010, 00:51   #6
avharung

buna benzer bir konuyla şu sıra bende karşılaştım. Bir yakınımızın oğlu Macaristan'da üniversite okuması nedeniyle Türkiye'ye bir müddet gelemeyecek. Ancak adını değiştirmek istediğini söyledi. Benim takip edip edemeyeceğimi sordu. Ancak Hakimin kendisini dinlemek isteyebileceğini ki özel yekiyle vekalet verildiyse bile bu kanıda olduğumu belirttim. Haklı sebeple değiştirme gerektiğinden ispat açısından kişinin kendisini de dinleyecektir. Yanılıyor muyum acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05482292 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.