Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

UYAP Vatandaş Portal - Kişisel Verilerin Kaydedilmesi

Yanıt
Old 24-09-2008, 00:51   #31
Nur Deniz

Tc kimlik numaram eğer sadece bu devlet tarafından bana verilmişse, ve bu numaradan başka hiç kimse de yoksa bu benim en özel bilgimdir.

Bununla birlikte bu numara ile ulaşılabilen tüm bilgileri de tarafımın haberi olmadan kullanılmasını özel hayatıma müdahale sayarım.

Kemik iliği için bile örnekler uyumlar bulunabiliyorken, sadece bana ait bir numaranın ne amaçla olursa olsun kullanılmasını uygun bulmuyorum.

Mecburiyetler başka, bu durumlarda ise bu bilgileri tarafımdan sağlayan her kurumun bunu korumakla mükellef olmasını bekliyorum.

Konu uyap, bu programı oluşturanlar, kullananların, aslında hiç bir kuruma iznim olmadan bu numarayı vermemesi kanaatimdir.

Tam otomasyon sistemi oluşturulsun , hangi vatandaşın hangi adliye de işi varsa o adliye tarafından bir vatandaş numarası verilsin, ve vatandaşlar bu numara ile adli işlerini halledebilsin. Vergi numarası gibi.

Komik olamadığım için üzgünüm, kan grubumun, kemik iliğimin bir çok benzeri olabilir ama tc numaram sadece bana özel.

Hukukçu olmadığım için bu kadarını düşünebiliyorum.

Ama biliyorum ki muhakkak bir şeyler yapılması gerekli bu konuda.

Saygılarımla.
Old 23-10-2008, 23:03   #32
funda.0633

kaldı ki vatandaşın TC kimlik numarası olmadan iddianame bile düzenlenemiyor...Bu da aslında bir nevi mantıklı..düşünün ki X hakkında hırsızlıktan dolayı kamu davası açılacak...bu X şahsının ana adı baba adı ve hatta doğum tarihleri bile aynı olan binlerce insan var...TC numarası bu durumuyla kargaşalığı da ortadan kaldırıyo...selamlar...
Old 24-10-2008, 09:37   #33
Nur Deniz

Bu konu ile ilgili olarak bu site de diğer tartışılan bir konuyu hatırlatmak istiyorum.

E- imzaya sahip olan kişilerin ülke genelinde bütün dosyalara ulaşabildiği , hukuk davalarını açabildiği, beyan verebildiği yazılmış.

Yine bana muhtemelen hukukçu değilsin denilebilir ama burda bir yanlışlık var ve düşünmeyi bilen biri bunu görebilir.

E-imza olsun, uyap a girelim ve çok uzakta olan bir ilden bir vatandaşa sms ile yapılmış hakareti görelim ve bunu da iyi bir şeymiş gibi algılayalım.(sadece örnek)

Bu durumun kabul edilmesi mümkün değil.

Bazı mahrem konular da insanların hak arama mücadelesine engel olacaktır diye düşünüyorum.

Konu T.C no ya gelince, bu numaraların da bizim ülkemiz de amacına uygun kullanılmadığını düşünüyorum.

Ve bir vatandaş olarak bu durumun hukukçular tarafından tartışılmasını özellikle rica ediyorum.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi