Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Işverenin Haklı Feshi? (işcinin üstüne ben senin gibi uyumuyorum demesi)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2007, 09:42   #1
avangardea

Varsayılan Işverenin Haklı Feshi? (işcinin üstüne ben senin gibi uyumuyorum demesi)

işcinin işverenine "ben senin gibi uyumuyorum" demesi iş kanunu madde 25'e göre işverenin haklı feshi sebebimidir?

Müvekkilimin bu sözü söylemesi yüzünden iş akti tazminatsız ve bildirimsiz fesh edilmiştir. Bu durumda ben hemen tazminat davasını açmalımıyım yoksa öncelikle bir ihtar mı çekmeliyim? Birde işe iade davası açmayı düşünüyorum. İşe iadesi davasını açıp diğer tazminat istemimizi bekletiyormuyuz? şimdididen bütün meslektaşlarıma çok teşekkürler.
Old 19-11-2007, 10:31   #2
ali ekmekçi

değerli meslektaşım işe iadenin şartları var ise ve açarsanız ve kazanırsanız işe başlama başvurunuz reddedildiği anda kıdem vs.alacaklarınız muaccel olur başka bir deyişle şu anda işe iade açıp ayrıca kıdem ihbar isteğinde bulunmanız anlamsız...ama bilindiği üzere işe iade ıslahla kıdem ihbar davasına çevrilebiliyor.İşe iadelerin uzun sürmesi vs.sebeplerle Müvekkilinizin faiz alacakları işlemeye başlamadığından kıdem ihbar davasını açmanız çoğu kere daha mantıklı olabiliyor.
25.maddeye göre fesih ise burada tartışılabilir..Mesela işveren haksız bir sataşmada bulunmuşsa tazminat hakkını elde edersiniz elimizde bu konuda örnek davalar çok oldu kazanma ihtimaliniz yüksek
Old 19-11-2007, 13:05   #3
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan avangardea
işcinin işverenine "ben senin gibi uyumuyorum" demesi iş kanunu madde 25'e göre işverenin haklı feshi sebebimidir?

Benim bir müvekkilim, üstlerinden birini sarsarak 'çok üstüme geliyorsun benim ' demiş ve aynı sizin müvekkiliniz gibi işten çıkarılmıştı. Derhal işe iade davası açtım. Dava sonucunda mahkeme haklı değil geçerli nedenle fesih yapıldığına karar verdi ve bu nede işe iade talebimizi reddetti. yargıtayda da bu karar onandı. Ve biz bu sefer haklıo değil geçerli nedenle fesih yapılmış olduğundan tazminatlarımızın tarafımıza ödenmesi amacıyla bu sefer tazminat davası açtık.. Henüz karar verilmedi. fakat İş kanunumuz açık. Geçerli nedenle iş akdinin feshi halinde işçiye tazminatları ödenir. Bu sebeple bu davayı kazanacağımızı umuyorum.

Şimdi sizin davanız da mahkeme haklı neden mi geçerli neden mi ya da ikisi de mi değil... nasıl bir karar verecek bilemiyorum.. fakat sadece bu sözü söylemiş bir işçiye uyarı ya da kınama verilmesi daha uygun olurdu diye düşünüyorum..Yani bence haklı fesihe girmez. fakat geçerli fesih sayabilir belki mahkeme. Bu sebeple en azından geçerli neden olduğuna karar verip tazminatları isteyebilme yolunuzu açacaktır diye düşünüyorum.. Bence öncelikle işe iade davası açmalısınız. Kolaylıklar diliyorum.
Old 19-11-2007, 19:31   #4
ekinheval

Öncelikle işe iade davası açmanızın (koşulları varsa.. işyerinde çalışan kişi sayısı vs açısından ) bu davaların tazminat davalarından hem daha kısa sürmesi hem masrafının az olması açısından daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. .Böylelikle iş akdinin feshinin haklı/haksız olduğu hususu bu davada ortaya çıkacaktır. Buradan alacağınız sonuca göre kıdem ve ihbar tazminatı talebinde bulunmanız daha doğru olacaktır. Biliyorsunuz mahkemenin işe iade kararından sonra işverenin bu karara uymayarak işçiyi işe başlatmaması halinde ilk fesih geçersiz olacak işe iade kararına rağmen yasal sürede işe başlatmama tarihinde iş akdi feshedilmiş sayılacak ve bu tarihte alması gereken ücrete göre tazminatları hesaplanacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi