Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hukuk Sitelerinde Hukuk Bilgilerimizi Paylaşmak

Yanıt
Old 15-10-2007, 18:13   #1
salimengin

Varsayılan Hukuk Sitelerinde Hukuk Bilgilerimizi Paylaşmak

Bugun Avukat bir arkadaşımla THS hakkında sohbet ederken kendisinin THS ve benzeri hukuk sitelerinie karşı olduğunu söylemesi dikkatimi çekti.Arkadaş özetle'Ben bilgimi satarak para kazanıyorum dolayısıyla bilgimi herkesle paylaşmam bana doğru gelmiyor.' diyordu.Sizce bu şekilde düşünmek doğru mudur?
Old 16-10-2007, 12:18   #2
Av.Bulut

Önemli

Arkadaşınız büyük bir ihtimalle üniversitedeyken de notlarını saklayıp arkadaşlarına vermeyen öğrencilerdendi. Burada paylaşılan bilgiler kanunlarla ve kararlarla sabit olup bulunamayacak bilgi değil tüm meslektaşlarım gerekli araştırmayı yaptığında isteği konuya vakıf olabilir.Amaç kısa sürede bilgi sahibi olmak ve beyin jimlastiği yaparak diğer meslektaşların fikrini almaktır.
Hepimiz hizmet olarak hukuki bilgi satıyoruz ama meslektaşlarımıza değil.Meslektaşlararası yardımlaşma bu gibi konularda olmayacakta hangi konuda olacak?
Old 16-10-2007, 12:20   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Arkadaş özetle'Ben bilgimi satarak para kazanıyorum dolayısıyla bilgimi herkesle paylaşmam bana doğru gelmiyor.' diyordu
Eğer meslektaşlar "herkes" diye kabul edilirse söylenen doğrudur. Ama meslektaşların herkesten ayrı ve özel bir yeri olmalı.

Kendi kısır bilgisini kıskançlıkla kendine saklayarak diğer avukatlardan üstün olmaya kalkanlar hüsrana uğramaya mahkumdur: Bilgiçlik taslayan avukatların o kadar eksikleri olur ki onlar da sık sık meslektaşlarına danışma gereği duyar. İşte o anda THS'nin varlık nedeni ve değeri anlaşılır.

Şimdilik 15 bin üyemiz bu değeri takdir etmekte ama bir kaç yıl içinde 60 bin avukatın hepsi ve hakim savcılarımızın hepsi de meslektaşlar arasındaki bilgi alışverişinin yararını kabul edecektir.

Hukukun ağır sorumluluğuna iki omuz yetmez; omuz omuza olmak gerekir.

Saygılarımla
Old 16-10-2007, 14:39   #4
Av.Cengiz Aladağ

Baromuzun internet sitesine Yargı Kararları bölümü ekleyip, meslektaşlarımıdan bu bölüme karar eklemeleri rica ettiğimde bir meslektaşım "Bende olan güzel bir Yargıtay kararını niye başkasına vereyim ki?" demişti.

Arada çıkıyor böyle "meslektaş dayanışmasının" anlamını bilmeyen "meslektaşlar; siz aldırmayın onlara sayın salimengin.

Bu arada Sayın Konyalı'nın yazdıkları çok net ve altına imza atılası bir metin. Saygılarımla.
Old 16-10-2007, 17:08   #5
SNOW

Ben THS'yi yalnızca bilgi paylaşılan bir site olarak düşünmüyorum. Aynı zamanda, beyin fırtınası oluşturan, farklı bakış açılarını harmanlama fırsatı veren, muhakeme gücünün gelişmesine yardım eden, yazım gücünün gelişmesine yardım eden, ötekine tahammül etme sabrı kazandıran, tartışabilme yeteğini geliştiren,his, bilgi ve düşüncelerin aktarımına aracılık eden... vs. daha sayamadığım birçok faydalar elde edilmesine yararlı olan bir alan olarak düşünüyorum.
Bazen fikirlerimiz uyuşmadığı, tamamen zıt düşüncelerde olduğumuzu gördüğümüzde birbirimize kızabilir, ekran başında sinirlenebiliriz. Moralimiz bozulabilir, kafamıza takılabilir, belki bazen yazdığımız birşeyden dolayı çok da üzülebilir veya bozulabiliriz ama inanın bizi zorlayan bu tartışmalar bizi geliştirir.
Tabi tartıştıktan sonra o konu üzerine yeniden düşünüp gelişmek kaydıyla. Hayat böyle. Ama,
Unutmamalı yazısına yazıyla karşılık verdiğin, Ekran başındaki kişi de seninki gibi pıt pıt atan bir kalbe ve acaba bana ne yazmış diye bakan bir çift göze sahip... nekadar senden farklı ve değişik düşünse de...
Saygılarımla...
Old 16-10-2007, 17:25   #6
halit pamuk

Sayın Snow,

Harika bir yazı. Aynen katılıyorum.
Old 16-10-2007, 18:30   #7
salimengin

'Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.'Ben de sizlere katılıyorum.THS'nin bizlere katkısı büyüktür.
Old 16-10-2007, 18:46   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Bilgilerini paylaşmak istemeyen meslektaş, bu durumda KAHDEM gibi hukuki yardım verilen yerleri de anlamsız buluyor olmalı. Hukuk bilgilerinin uygulanmasıyla geçim sağlarken insan olmanın gereklerini, yardım etmenin ve dayanışmanın gerekliliğini unutmamak gerekir.
Old 18-10-2007, 23:52   #9
Hak Hukuk

Varsayılan Hukuk ve Açıklık(Glastnost)

Kapalılık hukukun(gelişmenin) önündeki en büyük engeldir.
Geçende bu sitede Hukuk Haberleri bölümünde şöyle bir haber (06.08.2007) vardı:Yarsav:"Yargıtay ve Danıştay içtihat gizliliğine son verilsin" dedi.
Varlık sebebi ülkede içtihat birliği sağlamak olan bir yüksek mahkemenin kararları için gizlilikten sözetmek!...Bunu söyleyen ülkenin Yargıç ve Savcılar Birliği ise, sözün bittiği yerdeyiz demektir.
İçtihat birliği nasıl sağlanır?Herkesin her sözünü söyleyebildiği, eteğindeki bütün taşları döktüğü, kimsenin dışarda kalmadığı yerde içtihat oluşturulabilir.Gizliliğin olduğu yerde oluşturulan karara içtihat denmez;çünkü sabah kalktığımızda hükmü hakkında yeni bir tartışma başlamıştır bile!
"Elimde güzel bir yargıtay kararı varken..." Gerçekten yargı dünyamızda olup bitenleri gözlemlediğimizde, "en güzel yargıtay kararı"nın, en gizli, en son
farkedilen karar olduğuna hak vermek kaçınılmaz oluyor.
Bu sitede paylaşılan hukuk dünyasıdır, hukuk fakültelerinde öğretilenlerdir.Gizli kalması lazım gelenler ise, mahremiyete giren sır teşkil edenlerdir.Hukuk kitaplarında yazılanların hukukçular arasında paylaşılmasından daha doğal ne olabilir!
Varlık sebebi,içtihat birliğini sağlamak olan bir yüksek mahkemenin kararları kamu malıdır.Kamu malları üzerinde milletin denetim hakkı vardır.Açık toplum ilkesi ve günümüzdeki bu iletişim imkanları karşısında, "Uçan halının üstündekiler"in önümüzdeki bir kaç sene içerisinde aşağı inmeleri kaçınılmazdır diye düşünüyorum.
Old 19-10-2007, 11:32   #10
Av.Bepi

Akıl akıldan üstündür diye düşünüyorum.Sabit ve ben biliyorum fikrine karşıyım.Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyorum.Dar düşüncelere ve düşünenlere denecek söz bamıyorum.
Old 19-10-2007, 11:57   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Hukuk sitelerinde hukuki bilginin meslektaşlar, hukukçular arasında paylaşılması, yargının tekliği (ütopik görünen) ilkesine ulaşmak için en kuvvetli aracı olsa gerek.

Hukuk sitelerinde paylaşılan hukuki bilginin okunabilir oluşu nedeniyle okuyucu sayısının artması ise, yargının iş yükünün azalması, yargı önüne getirilen çekişmelerin sayısında azalma anlamına gelebilir. Hukuktan hiç anlamayan X, "Yargıtay'ın böyle bir kararı varmış, olmaz benim iş" diyerek Mahkeme kapısı arşınlamaktan vaz geçebilir.

Belki bizlerin yapacağı iş azalır, uzun vadede giderek. Varsın azalsın. Hukuk bilgisinin egemen olduğu ve kişilerin hak, hukuk, adalet, nasafet çerçevesinde davranmayı kişilik özelliği haline getirdikleri gün sağlanacak fayda, yaşanacak ortamın farklılığı, bizlere "bir zamanlar" yaptığımız mesleği özletmeyecektir bile.

Saygılarımla...
Old 19-10-2007, 12:26   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Bilgimi paylaşmam diyen arkadaşımız varsın paylaşmasın. Paylaşılan tek şey bilgi değildir. Esasen paylaşılan yegane şeyin "bilgi" olabileceğini düşünen zihniyet, (Hiç kimse kusura bakmasın)kısırdır, sığdır ve daha acısı yetersizdir...

Paylaşılan şeylerden bazıları; birikimdir, tarz ve üsluptur, yaklaşımdır, farklı bakış açısıdır, yorum gücüdür, yorumlama yeteneğidir... Sabır ve Tahammüldür (Mesala bende bu mizaç bariz biçimde eksiktir ve diğer tahammülkar meslektaşlarımızı örnek alıp, gidermeye çalışmaktayım... ) vs. vs..

Özetle,

1. Bilgi kitaplarda ziyadesiyle mevcuttur, değerli meslektaşımızın bilgisine hiç bir hukukçunun ihtiyacı yoktur,

2. THS, salt bilginin aktarıldığı bir alan değil, tam aksine bilginin yoğrulup, şekillendirildiği bir atölye, bir imalathane, bir okuldur...

3. THS, insanı terbiye ve rehabilite edebilen bir tedavi merkezidir...

4. THS, moral danışmanlık hizmeti veren, ruh sağlığına katkı sunabilen, güldürebilen ender sitelerden birisidir...

5. Kısaca THS, çook iyidir...

Saygılarımla...
Old 19-10-2007, 14:15   #13
salimengin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
...Hukuk sitelerinde paylaşılan hukuki bilginin okunabilir oluşu nedeniyle okuyucu sayısının artması ise, yargının iş yükünün azalması, yargı önüne getirilen çekişmelerin sayısında azalma anlamına gelebilir...
Şahper hanım çok önemli bir tespitte bulunmuş.
Old 19-10-2007, 14:26   #14
av_sibelll

Varsayılan her zaman her yerde hukuki dayanışmaya EVET!!!!!!!

Gerçekten de hukuki konuların tartışıldığı alanlara karşı olan kişi gerçekten de dayanışma ruhundan tümüyle uzak birisi sanırım. hukuk yoruma açık olan bir alandır. Bu ne demektir kural vardır ama önemli olan o kuralın nasıl yorumlandığıdır. Bu yüzden de hukukta olmazsa olmaz unsurlardan biride mesleki dayanışmadır. Biz okulda prarik çalışması yaparken hocamız bütün arkadaşlara o konudaki görüşlerini sorardı. Ve herkes fikrini söylediğinde gerçekten ortaya çok farklı ve çok değişik yorumlar ve çözümler çıkardı.Buda hukukun yorumlara açık bir alan olduğunu ortaya koymaktadır. Herşeyi ticari olarak düşünmemek lazım. Yeri gelir ki o karşı olan arkadaş, bir konuda aradığını bulamazsa o zaman mesleki dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu anlar... ha bilgimiz avukat bir arkadaşla paylaşmışız ha burada ki üye meslektaşlaşlarımızla. hepimiz aynı meslek içinde değilmiyiz...
Old 19-10-2007, 16:58   #15
salimengin

Rahatsiz Yorumlar Ağır Olmadı mı?

Sayın üyeler bir insan bizim gibi düşünmüyor diye neredeyse linç edeceğiz onu.Bizler onun o şekilde düşünmesinin kendisini ilgilendirdiğini,fakat aksi şekilde düşünenlerin çoğunlukta olduğunu belirtmeliyiz.Aksi şekilde düşünmenin daha faydalı olduğunu sebepleri ile beraber izah etmeliyiz.Arkadaşımızın görüşünden dolayı neredeyse lanetlenmesi gereken biri olduğunu ima eden yazılar görünce şaşırdım doğrusu...Saygılar
Old 19-10-2007, 18:03   #16
M P

Selamlar sn. arkadaslar;
Kendi adima konusuyorumki ben mukemmel degilim her konuda dogruyum diyemem bazen dogru zannettigim konularda dahi yanlis oldugumu diger arkadaslarin soylemlerinden cikariyorum; Sonuc olarak eger bilgimizi kimseyle paylasmasak yanlislarimizi goremez kendimizi gelistiremeyiz.( bu arada ingilizce karakter sorunundan dolayi ozur dilerim )
Saygilarimla
Old 20-10-2007, 20:49   #17
Av.Mehmet Aydın

arkadaşınızda sanırım diger sevgili arkadaşım av.bulutunda ifade ettigi gibi ünv.notlarını saklayıpta kimseye vermeyen cinsten.arkadaşınızın bu sözlerine kesinlikle katılmıyorum.THS yeni bir üyesi olarak sayın hocalarım ve benim gibi halen hukukçu adayı olanlar arkadaşların bu engin ve güzel görüşlerinden şimdiden faydalanıyorum.paylaşmak kadar güzel bir olgu varmıdır acaba yeryüzünde???
Old 20-10-2007, 21:57   #18
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Erkek kardeşim bu yıl hukuk fakültesine başladı. İlk işi, beni bilgisayar başında gördükçe "hangi site o?" diye sorduğu THS'ye üye olmak oldu. THS, baroların, hatta baroları birbirine bağlayan birliğin dahi başaramadığı aidiyet duygusunu pekiştiren (ki yalnızca avukatlık bazında, devamını varın siz düşünün), hukuk mezunlarını "hukukçu" şemsiyesi altında buluşturmayı başaran, paylaşımda bulundukça birbirine gönül bağıyla bağlayan, İzmir'le Ağrı'yı, Sinop'la Antalya'yı yan yana kılan, bireysel olarak, çiçeği burnunda hukukçu adayı erkek kardeşimin, koşar adım üye olmak isterken, kendisi dile getirmese de, yakasına bir rozet taktığı duygulanımını yaşadığını hissettiğim bir paylaşım alanı.

Tüm bunları görmezden gelmek isteyen gelsin, ne çıkar?

Saygılarımla...
Old 21-10-2007, 07:19   #19
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Hukuk Sitelerinde Hukuk Bilgilerimizi Paylaşmak

Bilgiyi paylaşmak nasıl bir kavramdır?

İnsanların şunu düşünmesi gerekir: İnsanlar tomrukların üzerinde yük taşımayı öğrenmese idi veya tekerlek icat edilmese idi otomobil yapılamazdı.

Bizim aldığımız eğitim de bir toplumsal bilgi aktarımıdır. Her şeye yeniden başlamıyoruz. Yaşanmış olan deneyimleri öğrenip onun üzerine davranış geliştiriyoruz.

Ben bilgimi başka insanlarla paylaşıp tartışmalıyım ki benim veya onların yanlı/doğru/farklı bakış açıları ortaya çıksın. Kimse birbirine bir şey söylemez ise (bilgiyi aktarmaz ise) gelişme nasıl sağlanır? Herkes tek başına gelişerek mi?

İnsan tek başına gelişemez. Toplumsal varlık olan insan toplumsal bilginin aktasrımı ile gelişir (Yukarıdaki tekerlek,otomobil örneğindeki gibi) Bu çerçevede bilgisini saklayan insan geçici bir üstünlük (başarı değil) sağlayabilir. Bu da geçici olamk zorundadır. Arkadan başka gelenler var. Bilgi ve birikimin aktarılması ile toplumsal bir yarar sağlar. Hem çevremizdekilerin gelişimine yardımcı olur, hem de çevremizdekilerin kültürel düzeyinin yükselmesi nedeni ile bizim kişisel gelişmemize yardımcı olur.

Saygılar.
Old 21-10-2007, 11:38   #20
üye18721

Sevgi gibi bilgi de paylaştıkça çoğalır. Bilgi değişime tabi tutulmadığı ve paylaşılmadığı sürece çoğalamaz.Bilginin yararını arttırabilmek için sürekli olarak tartışılması gerekir.Kimi insanlar ellerindeki tek güç olan bilgiyi paylaşmak istemezler; çünkü paylaştıkları takdirde kendilerinin yerine başkalarının geçeceğini düşünürler.Kendilerinin yerine başkalarının geçmesini engelleyen sahip oldukları bilginin gücüdür onlara göre...
Hangi mesleği yaparsak yapalım; eğitim ve öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.Bilimdeki ve teknolojideki gelişmeler,ilerlemeler her konuda bilgiye daha çabuk ulaşabilme olanağını da beraberinde getiriyor. Paylaşılarak geliştirilmesi gereken bilgi bazılarınca önemli bir "güç", "ayrıcalıklı bir durum"
olarak algılanıyor. Bu nedenle de paylaşımı oldukça zorlaşıyor.
THS'yi sevmemin en önemli nedenlerinden biri; Siteye katılan üyelerin; paylaşmaya ve dayanışmaya yürekten inanmış, deneyimlerini, bilgi birikimlerini, karşılık beklemeksizin aktarabilecek güzel hasletlere sahip kişiler olması, sitenin kuruluş amacının da "Bilgi paylaştıkça çoğalır,verimli olur" düşüncesi olması...
Öğrencilik yıllarım;bakmak zorunda olduğum küçük bir çocuğum olduğu için oldukça zor geçmişti.Kimi zaman oğlumu bırakacak kimse bulamadığımdan bazı derslerin finallerine giremediğim bile oldu. O zamanlar en yakın -olduğunu sandığım- arkadaşımdan benim giremediğim onun girdiği bir dersin final sınavı sorularını istemiştim. Kağıdı attığını söyledi. Bu sırada onun evindeydik. Onun mutfakta olduğu sırada ders notlarına bakarken attığını söylediği sınav soru kağıdı gözüme ilişti. Oysa ben bu arkadaşımla tüm ders notlarımı kitablarımı paylaşmıştım...
Old 12-11-2007, 13:51   #21
lawyer_721

meslektaşlarıma katılmamak mümkün değildir.
1-mesleki dayanışma her zaman olur. bilgi, ilgi, anlayış ve gerekirse (özellikle mesleğe yeni başlayanlara)para veya bir cübbe-çanta hediye etmekten daha güzel ne olabilir.
2-müvekkilere sunduğumuz hizmet karşılığıda para alsak da, meslektaşlarımızla bilgi alışverişinde danışma ücreti aklımıza geliyorsa; bizler avukat değil tüccarız (tüccarlara hakaret kastım yok)
3-THS gibi sitelerin en önemli işlevlerinden biri yanlışlarımızı bize göstermesidir. birçok konuda doğru cevap verdiğimiz halde maalesef!!! bizden daha doğru cevap verenler de çıkabiliyor.
4-hukuçunun en bariz özelliği insani niteliklerinin gelişkin olmasıdır. diğer meslek gruplarının odalar ve sendikalar vasıtasıyla gösterdikleri dayanışma bize örnek olmalı; ötesi bizi örnek almaları gerekir.
söylenecek çok şey benden önce söylendi ve bu da mesajımı kısa kesmem gerektiğini bana hatırlattı. işte mesleki dayanışmanın bir diğer faydası:ZAMANDAN TASARRUF!
Old 12-11-2007, 14:03   #22
halit pamuk

Alıntı:
Erkek kardeşim bu yıl hukuk fakültesine başladı. İlk işi, beni bilgisayar başında gördükçe "hangi site o?" diye sorduğu THS'ye üye olmak oldu. THS, baroların, hatta baroları birbirine bağlayan birliğin dahi başaramadığı aidiyet duygusunu pekiştiren (ki yalnızca avukatlık bazında, devamını varın siz düşünün), hukuk mezunlarını "hukukçu" şemsiyesi altında buluşturmayı başaran, paylaşımda bulundukça birbirine gönül bağıyla bağlayan, İzmir'le Ağrı'yı, Sinop'la Antalya'yı yan yana kılan, bireysel olarak, çiçeği burnunda hukukçu adayı erkek kardeşimin, koşar adım üye olmak isterken, kendisi dile getirmese de, yakasına bir rozet taktığı duygulanımını yaşadığını hissettiğim bir paylaşım alanı.

Şehper Hanım çok önemli tespitler de bulunmuş
Old 14-11-2007, 12:20   #23
Muhsin KOÇAK

Bilgininin paylaşılması kadar güzel bir şey olamaz, tıpkı iki fakir küçük kardeşten birisnin dışarıdan en sevdiği yemeği ya da oyuncağı hiç bir kıskançlık ve egoistlik duygusu taşımadan bir diğer kardeşi ile paylaşmak istemesine benzer. konunun özü gereği bilginin hele hukuk ile ilgili bilginin hukukçular arasında paylaşılması kadar güzel hiç bir şey olamaz diye düşünüyorum, burada bilgi paylaşan hek kişi ya hukukçudur ya da hukukla içiçe yaşamayı başarmış kişidir, istedikleri de hukuk bilgisinin tamlaması ta da tamamlanmasıdır, her insanın mutlaka unuttuğu ya da bilmediği kıyıda köşede sıkışmış bilgileri vardır bu bilginin bir an önce ediniilmesi karşılaştığı sorunu ya da konuyu daha çabukl sonuca götürecek bir tazr bilgi olabilir ya da hiç sorun yoksa da şayet bilmesinde bir sakınca da görmemektedir. Toplum olarak " ben" duygusundan sıyrılmadıkça insanlığa ya da kendimize yararlarımızı tartışmamız gerek diye düşünürüm.
Olan hukuk ya da olması gereken Hukuk ? bilgi olması gereken hukuk normlarını tamamlayan ya da koruyan ya da sürekli ilerlemesine ve amacına hizmet eden bir düşünce ve davranış biçimidir. Ben şahsım olarak avukatlık yapmıyorum ancak bildiğim her şeyi paylaşmakla gurur duyuyorum, hiç bir konuda da kaygı sahibi değilim , burada paylaştığım bilgi kimseler tarafından bilinmeyecek ya da bilinmeyen bilgi de değildir, öğrendiğim ya da edindiğim gibi her kişi çaba sarfederek ararştırarak biraz zamanından feragat ederek belki de daha mükemmelini de edninebilir ya da öğrenebilir.
Ancak; Bilgi paylaşılmalı hem de hiç bir sınır ve kaygı taşımadan.... THS ailesi içinde bulunduumdan dolayı kendimi şanslı hissediyor ve gurur duyuyorum, meslektaşlarımın burada bildiklerini paylaşmaları da beni çok mutlu ediyor. konuyu genelleme yapmaktansa kendimi örnek alışımdan dolayı rahatsız olacak kişilere de özür...
saygılarımla
Muhsin KOÇAK
İZMİR
Old 15-11-2007, 00:00   #24
agah

Hukukçuların ve hukukseverlerin üye olduğu bir sitede bir avukatın bilgisini paylaşmasından rahatsız olmasını anlayabilmek mümkün değil.Bilgi paylaşıldıkça azalmaz yada burda verilen bilgilerden dolayı bilgiyi veren avukatın işi de azalmaz.Bu tarz siteler sadece onun bilgisinden faydalanmak için kurulmuyor ki.Burada herkes birbirine yardımcı olmaya çalışıyor.Kaldı ki bilgisini paylaşmak istemiyorsa üye olsun diğer üyelerin bilgisinden faydalansın.
Old 15-11-2007, 09:15   #25
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Hukuki Mütalaa ile Hukuki Bilgi Paylaşımı Karıştırılmamalıdır

Değerli üyeler geçmiş kuşaklar sanayii devrimini yaşadı bizde iletişim ve teknoloji devrimini yaşıyoruz. Bu çağda bilginin saklanması diye bir şey mümkün değildir. Ancak bizim mesleğimiz açısından dikkat edilmesi gereken husus somut bir hukuki soruna ilişkin verilecek hukuki mütalaa ile hukuki bilgi veya fikir kavramlarının karıştırılmamasıdır.
Birisi somut bir sorunu çözümleyen yol gösteren tavsiyede bulunan, bir hakkın doğumuna veya sona ermesine neden olan açıklamalar içeren bir mesleki faaliyettir. Bu husus avukatlık kanunu gereğince avukatların yetkisindedir.
Diğer husus yani hukuki bilgi ve fikirlerin paylaşımında ise herhangi bir sınırlama yoktur. Yani bir mevzuat veya içtihat bilgisi veya doktriner görüşler, uygulamadaki bilgiler vb. daha da ekleyebilirsiniz. Bunların hiç biri bu yasak kapsamına girmez.
Örneğimizi Tıp açısından verirsek belki hukukçu olmayan üyelerimizde konuyu daha iyi anlayabilir.
Bir hastanın hastalığını teşhis ve tedavisi doktorların yetkisindedir. Bir çıkıkçı veya üfürükçünün bu bilim alanına müdahalesine çok şiddetle karşı çıkılmalıdır. Bel çekenlerin, uyduruk karı koca ilaçları satanların kol gezdiği bir ülkede tıp nasıl bir sıkıntı içinde ise aynı şekilde avukatlar da, hakim ve savcılarda başka meslek mensupları veya vatandaşların kulaktan dolma hukuki bilgiler ile yaptıkları hatalardan dolayı sıkıntı çekmektedir. Bu sorunu hep birlikte yaşamaktayız. Eczacılık mesleğinde de mimarlıkta da aynı durum vardır.
Ancak tüm bunlar insanların hangi vitaminin, hangi meyvenin sağlık açısından yararlı olduğunu, kanseri nasıl önleyebilecekleri, aspirinin neye yarayıp yaramadığı, laparaskopik amaeliyat nedir vb. tüm diğer tıbbi bilgileri öğrenme araştırma tartışma fikir alma vb. haklarını engellememektedir tıpkı hukuki bilgiler gibi.
Ancak bu bilgilerin hastaya veya hukuki somut olaya uygulanmasında bir doktor veya avukatın varlığı zorunludur. Yoksa durum bir facia ile sonuçlanacaktır yani hastayı veya davayı kaybedeceksiniz demektir.
Bilginin önüne negel konulamaz ancak bu bilginin doğru ellerde ve doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.
Bu nedenle de avukat olarak yargının her aşamasında zorunlu avukatlık uygulaması getirilmesini talep etmekteyim.
Saygılarımla
Old 22-11-2007, 10:39   #26
hakanils

Alıntı:
Yazan salimengin
Bugun Avukat bir arkadaşımla THS hakkında sohbet ederken kendisinin THS ve benzeri hukuk sitelerinie karşı olduğunu söylemesi dikkatimi çekti.Arkadaş özetle'Ben bilgimi satarak para kazanıyorum dolayısıyla bilgimi herkesle paylaşmam bana doğru gelmiyor.' diyordu.Sizce bu şekilde düşünmek doğru mudur?

Ne yazık ki arkadaşınız bilginin paylaşıldıkça büyüyen bir hazine topu olduğunu kavrayamamış
Hele de bu çağımızda yaşayıp da teknolojiden ziyadesiyle istifade edemeyen arkadaşların bizim hukuksever arkadaşlarımız ile irtibatlı olup bu arkadaşlarımızı bu konuları tartışmaya sevk etmesi düşündürücü
Ama hukuki açıdan baktığımızda arkadaşımızın düşüncesini söylemesi gayet normal
Ülkemizde halen düşünce özgürlüğü var ve etkisi buralara kadar sürüyor
Old 20-09-2008, 21:20   #27
üye8892

Varsayılan Dürüst paylaşım olmalı...

Hukuk bilgilerimizi paylaşırken dürüst olmalıyız.Aslında yaşamın her alanında dürüst olmalıyız ve dürüstlüğü kendimize ilke edinmeliyiz.Elbette hukuki bilgilerimizi paylaşmak çok güzel.Ancak şunu önemle belirteyim ki bir hukuki soruna cevap yazarken soruyu doğru okuyup kavramalı ,anlamalı ve bilgimizin doğru olduğundan eminsek cevap yazmalıyız.Mesela ben geçen gün bir soruya doğruluğundan emin olduğum bir cevap yazdım.ardından başka bir mesaj aksini yazıyor sonra da yanlış anladığını belirtiyor ;ancak cevabında yine tahminleriyle hareket ediyor.Ben de doğru olduğundan emin olduğum mesajımı kaldırıyorum ve diyorum ki bırak kendisini doğru bildiğini zannetsinHalbuki bir yanıt yazarken biliyorsak yazalım en azından kitabı açıp teyit edelim ,sonra yazalım.Ben doğru olduğundan eminsem ve tabii fırsat bulursam cevap yazarım.hukuk tahminlerle yürümez çünkü hukuk birdir.
Netice olarak doğru bilgi paylaşımına özen gösterelim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi