Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi Tespit ve ödemeden men talimatı

Yanıt
Old 23-12-2011, 11:50   #1
üye7160

Varsayılan Menfi Tespit ve ödemeden men talimatı

Selamlar,

Müvekkil şirket yakın ilişkide olduğu başka bir firmaya protokol yaparak hatır çekleri veriyor.protokolde söz konusu çeklerin vadesi gelmeden önce müşteri çekleri ile değiştirileceği ve hatır çeklerini iade edeceğini kabul ve taahhüt ediyor.Ancak bugüne kadar çekler iade edilmiyor.

henüz vadesi gelmemiş bu çeklerle ilgili olarak menfi tespit davası açtık ve teminat karşılığı tedbir ve ödemeden men talimatı verilmesini talep ettik.

Ancak mahkeme çekleri alan firmanın müvekkil şirket adına icra takibi yapamayacağı ve çekleri alan firmanın bankadan tahsil edemeyeceği yönünde ödemeden men talimatı verilsin diye tedbir verdi.
yani çeklerin ciro yolu ile 3.kişiye geçmesi ihtimaline karşı icra takibine ilişkin tedbir vermediği gibi 3.kişi bankaya başvurduğunda çeki de tahsil edebilecek.sadece davalı taraf aleyhine verilen tedbir kararı ve ödemeden men talimatı ise müvekkilimizin ciddi şekilde maddi zararına yol açacak.mahkemeyi nasıl ikna edebilirim? en azından çeke ilişkin herkese karşı ödemeden men talimatı verilmesini nasıl sağlarım.zaten 3.kişinin çeki bankadan tahsil edememesi takip yada alacak hakkını engellemeyecektir.bu hususu mahkemeye anlatmak için konuya ilişkin yargıtay kararı arıyorum..ilgilenen arkadaşlara teşekkürler...
Old 23-12-2011, 13:35   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Selamlar,

Müvekkil şirket yakın ilişkide olduğu başka bir firmaya protokol yaparak hatır çekleri veriyor.protokolde söz konusu çeklerin vadesi gelmeden önce müşteri çekleri ile değiştirileceği ve hatır çeklerini iade edeceğini kabul ve taahhüt ediyor.Ancak bugüne kadar çekler iade edilmiyor.

henüz vadesi gelmemiş bu çeklerle ilgili olarak menfi tespit davası açtık ve teminat karşılığı tedbir ve ödemeden men talimatı verilmesini talep ettik.

Ancak mahkeme çekleri alan firmanın müvekkil şirket adına icra takibi yapamayacağı ve çekleri alan firmanın bankadan tahsil edemeyeceği yönünde ödemeden men talimatı verilsin diye tedbir verdi.
yani çeklerin ciro yolu ile 3.kişiye geçmesi ihtimaline karşı icra takibine ilişkin tedbir vermediği gibi 3.kişi bankaya başvurduğunda çeki de tahsil edebilecek.sadece davalı taraf aleyhine verilen tedbir kararı ve ödemeden men talimatı ise müvekkilimizin ciddi şekilde maddi zararına yol açacak.mahkemeyi nasıl ikna edebilirim? en azından çeke ilişkin herkese karşı ödemeden men talimatı verilmesini nasıl sağlarım.zaten 3.kişinin çeki bankadan tahsil edememesi takip yada alacak hakkını engellemeyecektir.bu hususu mahkemeye anlatmak için konuya ilişkin yargıtay kararı arıyorum..ilgilenen arkadaşlara teşekkürler...

Bu gibi durumlarda genellikle benzer şekilde(taraflar arasında geçerli olmak üzere) ihtiyati tedbir kararı verilmektedir. Gerekçesi ise, 3.kişinin kötüniyetli olup olmayacğının bilinememesidir. Mahkemeyi ikna etmeniz zor.

Ödemeden men talimatında da durum aynıdır. Sadece "kayıp çek" davalarında herkes için geçerli olacak şekilde, "men talimatı" verilmektedir. Ancak bunun pratikte de faydası bulunmamaktadır. Çünkü ne icra takibi yapmaya , ne de ihtiyati haciz kararı almaya engeldir. Şu anda benzer durumda iki dava üzerine dilekçe yazıyoruz. Çalınan çeklerle ilgili "ödemeden men talimatı" aldık. Ancak bir tanesi dün ihtiyati haciz kararı ile hacze geldi, diğerinde ise yapılan icra takibine imza inkarında bulunduk.
Old 23-12-2011, 13:48   #3
kezzy

Sevgili üstadım Sayın Ergin'e katılıyorum
Sayın Yıldız,
Açtığınız menfi tespit davasını çekleri teslim ettiğiniz lehdar şirkete karşı yöneltiğinizden mahkeme bu yönde karar veriyor.
Ancak sizin de belirttiğiniz gibi olurda bu şirket çekleri başkasına ciro ederse ne olacak. Ortada kambiyo senetleri var ve siz aranızdaki ilişkiden kaynaklanan ve belirttiğiniz yukarıdaki itirazlarınızı istisnai haller dışında yeni hamile karşı ileri süremeyeceksiniz. Bu durumda açtığınız menfi tespit davasının bir anlamı kalmayacak. Yeni alacaklı/hamil için bir daha açmanız gerekecek.
Bu da sizin fazladan bir dava masrafı yapmanıza neden olacak.
Old 23-12-2011, 13:50   #4
üye7160

Üstat,
müvekkilin asıl sıkıntısı çekin bankaca karşılıksız olarak yazılması. yani mahkeme kararı ile men talimatı var yazılsın istiyor.Firma büyük bir firma ve ticari itibarı nedeni ile sıkıntı yaşıyor.ama ben ilk kez karşılaştım bununla.benim bildiğim davaya konu çekin ödenmesi engellenir talimatla.ona öde buna ödeme gibi bir tedbir mantıksız geliyor.yani ödemeden men talimatı müvekkilin söz konusu çeki ödemek zorunda kalmaması için talep edilmez mi ? kime ödeneceğinin önemi olmaması gerekir diye düşünüyorum..
Old 23-12-2011, 13:53   #5
üye7160

Alıntı:
Yazan kezzy
Sayın Yıldız,
Açtığınız menfi tespit davasını çekleri teslim ettiğiniz lehdar şirkete karşı yöneltiğinizden mahkeme bu yönde karar veriyor.
Ancak sizin de belirttiğiniz gibi olurda bu şirket çekleri başkasına ciro ederse ne olacak. Ortada kambiyo senetleri var ve siz aranızdaki ilişkiden kaynaklanan ve belirttiğiniz yukarıdaki itirazlarınızı istisnai haller dışında yeni hamile karşı ileri süremeyeceksiniz. Bu durumda açtığınız menfi tespit davasının bir anlamı kalmayacak. Yeni alacaklı/hamil için bir daha açmanız gerekecek.
Bu da sizin fazladan bir dava masrafı yapmanıza neden olacak.

Sayın Kezzy;

henüz vadesi gelmemiş çekler söz konusu olduğu için dolayısı ile ciro yolu ile kimlere geçmiştir yada hala lehtarda mıdır bilemediğimiz için davayı lehtara karşı açtık.ama biz gerçekte borçlu olmadığımız bir çeki ödemek zorunda kalıyoruz bu kararla..bu durumda dediğiniz gibi takipten önce açılan menfi tespit bile anlamsız kalıyor
Old 23-12-2011, 14:11   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kezzy
Sayın Yıldız,
Bu da sizin fazladan bir dava masrafı yapmanıza neden
olacak.

Yeni hamilin kötüniyetli olduğu kanıtlanamazsa, bu dava da redde mahkumdur.
Old 23-12-2011, 14:11   #7
av.alper tunker

müvekkil şirketin kendisi bankaya ödemeden men talimatı niye vermiyor
Old 23-12-2011, 14:20   #8
üye7160

711. maddeyi kastediyorsanız o madde artık hükümsüz
Old 23-12-2011, 14:29   #9
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yeni hamilin kötüniyetli olduğu kanıtlanamazsa, bu dava da redde mahkumdur.

Malesef
Old 23-12-2011, 15:02   #10
üye7160

içimi aydınlattınız dostlar boşa açtık davayı diyosunuz yani...ne yapalım sağlık olsun.emeğinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Old 23-12-2011, 15:24   #11
üye7160

az önce hakim, yeniden istediğimiz 3.kişilere karşı ödeme yasağı yönünde ki talebimizi reddetmiştir
Old 23-12-2011, 15:34   #12
Av. Ali YILMAZKARA

3. kişinin kötü niyetli olması hali hariç; Çek imzalamakla Kambiyo taahhüdünde bulunmuş olmanızdan dolayı yasal hamile karşı lehdar ile aranızda olan bitenlerle ilgili iddialarda bulunamazsınız. Açtığınız menfi tespit davası onlar için yok gibidir.
Old 24-12-2011, 11:40   #13
GÜLSÜM ÖNAL

Çekin sahte olması,imzanın sahteliği,kambiyo vasfını taşımaması ( ki çek üzerinde anlaşılır olması kaydi ile ) vb.çek den sadır olan lar dışındaki defileri hukuki ilişkinin muhatapları dışında 3. kişilere karşı ileri süremezsiniz. 3.Kişi iyi niyet karinesi ile korunuz. Aksini ispat size düşer.Bu durumda mahkemenin verdiği karar isabetlidir. ..
Old 07-08-2012, 07:28   #14
Av.Ömeroğlu

Yukarıdaki olaya benzer şekilde,henüz vadesi gelmemiş ve lehdar elinde mi yoksa ciro yoluyla üçüncü kişilerde mi olduğu bilinmeyen senetlerle ilgili açılacak menfi tespit davasında,terditli olarak 'senedin dava devam ederken dava dışı 3.kişiye ödenmesi halinde,bedelin davalı lehdardan istirdadına' şeklinde talepte bulunmak olanaklı mıdır?Bu talep kabul görür mü?
Old 13-12-2018, 11:15   #15
Serdar EYİLER

Son sorunun cevabını ben de merak ediyorum...

Örneğin, 2 çekten 1 i ödenmiş, 1 sinin vadesi henüz gelmemiş olsun. Son çek ödenecek ama alacaklı ekonomik koşullardan dolayı fiyatı artırmış. Artmış fiyattan ödemezsen ben kabul etmem diyor. Şimdi çekin bedeli üzerinden ödeme yapsak, ciro etse, iyiniyetli 3.kişiye bir kez daha ödeme yapılacak.
Old 20-06-2019, 18:12   #16
Av. Meltem ERTÜRK

merhaba. yeni bir başlık açmadım zira konu birçok yönüyle benzer.. benimde önümde şuan acil işlem gerektiren bir dava var. Müvekkil şirket bayisi olduğu firmaya teminat çeki veriyor, totalde miktar epey yüksek..firma bu teminat çeklerinin fotokopisi üzerine teminat maksatlı alındığına dair imza atıyor ve ayrıca firma tarafından düzenlenen yazılı belgemiz de var.(teminat çeklerinin ne maksatla alındığı ve bu çeklerin detaylı bilgilerine dair..) Fakat asıl mesele şu ki firma şuan konkordatoda ve elindeki tüm çekleri bir süre önce kredi kullanabilmek için bankaya vermiş. 3.kişi konumunda şuan bankanın olduğunu haricen biliyoruz. Çekin yazılmasına da epey az bir süre kaldı, şimdi değerli üstatlara sormak istiyorum:
-Biz takipten önce teminat yatırarak menfi tespit ve ödemeden men istesek, 3.kişi bankaya karşı da yönlendirebilir miyiz? hem lehtar hem 3.kişi banka için ödemeden men alabilir miyiz?
-Ocak 2019 itibariyle bu tür davadan önce arabuluculuğa mı başvurmam gerekiyor?
Old 18-10-2022, 22:48   #17
av.jülide

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
merhaba. yeni bir başlık açmadım zira konu birçok yönüyle benzer.. benimde önümde şuan acil işlem gerektiren bir dava var. Müvekkil şirket bayisi olduğu firmaya teminat çeki veriyor, totalde miktar epey yüksek..firma bu teminat çeklerinin fotokopisi üzerine teminat maksatlı alındığına dair imza atıyor ve ayrıca firma tarafından düzenlenen yazılı belgemiz de var.(teminat çeklerinin ne maksatla alındığı ve bu çeklerin detaylı bilgilerine dair..) Fakat asıl mesele şu ki firma şuan konkordatoda ve elindeki tüm çekleri bir süre önce kredi kullanabilmek için bankaya vermiş. 3.kişi konumunda şuan bankanın olduğunu haricen biliyoruz. Çekin yazılmasına da epey az bir süre kaldı, şimdi değerli üstatlara sormak istiyorum:
-Biz takipten önce teminat yatırarak menfi tespit ve ödemeden men istesek, 3.kişi bankaya karşı da yönlendirebilir miyiz? hem lehtar hem 3.kişi banka için ödemeden men alabilir miyiz?
-Ocak 2019 itibariyle bu tür davadan önce arabuluculuğa mı başvurmam gerekiyor?

Merhaba benzer şekilde bir dava geldi, ne yaptığınızı merak ettim ödemeden men kararı alabildiniz mi ve öncelikle arabuluculuğa mı başvurdunuz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi