Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşden boşanma.

Konuyu Kilitleyin
Old 07-11-2018, 19:49   #1
Konuk

Varsayılan Eşden boşanma.

Öncelikle iyi günler ben 25 yıllık evliyim eşimden şiddet görüyorum küfür vve hakaretler duyuyorum bunlarda yetmezmiş gibi beni aldatiyor başka bi kadinla birliktelik yaşiyor 3 yıldır böyle 3 oglumla birlikte yaşiyorum 1 reşit deil sadece diğer 2si reşit oturdugumuz ve tapusu bana ait ama boşanma gerçekleşirse eşim bu evden hak talep edermi aninda bizi evden çıkarma yetkisi veya evi satma yetkisi olur mu veya paramı verin bana düşen hakkımı verin öyle gidim dermi maddi durumum iyi deil avukat desteği alamıyorum baro avukat destegi verir mi üzerimde sadece birtane oturdugumuz ev var başka bişey yoktur bu evimize sıkıntı olmadan nasil boşanabilirim çoçuklarimla kalacak başka bi yerim yok bide tazminat alabilirmiyim nafakat alabilirmiyim teşekkür ederim bilgileriniz içinde iyi çalişmalar.
Old 10-11-2018, 13:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Katılımcı,

1-Eşinizi hem size şiddet uygulayıp hem de,başka bir kadınla evlilik dışı ilişki yaşadığı halde size karşı boşanma davası açarsa , (eğer boşanmak istemiyorsanız )kendinizin kusursuz eşinizin ise kusurlu olduğunu kanıtladığınız takdirde davası reddedilecektir.

2-Boşanmak istiyorsanız size karşı dava ile veya cevap dilekçesi ile maddi manevi tazminat talep edebilirsiniz.

3- Her durumda boşanma davası yargılama süresince de konutun size ve çocuğunuza tahsisini ve tedbir nafakası ödenmesini isteyebilirsiniz.

4-Şiddetin önlenmesi için boşanma davası olmasına gerek olmaksızın Aile Mahkemesinden ( acil hallerde karakol/savcılıktan) önleyici karar verilmesini isteyebilirsiniz.

5-Boşanma davası olmaksızın eşinizin giderlere katılması için nafaka davası açabilirsiniz.

6-Konut sizin adınıza.Bu nedenle eşiniz bu konuta ilişkin satış veya sizi evden çıkarma gibi bir işlem yapamaz.

7- Sizin adınıza olan konut için -koşulları varsa -eşiniz boşanma davasıyla beraber veya daha sonra mal rejimi tasfiye davası açabilir.

Bu taşınmaz 1 Ocak 2002 den önce edinilmiş ve eşinizin geliri ile ödenmiş ise eşiniz katkısı oranında alacak hakkı talep edebilir.
Bu taşınmaz 1 Ocak 2002 den sonra edinilmiş ve eşiniz bu taşınmaz için kişisel malından katkı yapmış ise değer artış payı isteyebilir.

Bu taşınmazın bedeli 1 Ocak 2002 den sonra sizin veya eşinizin çalışması karşılığı elde edilen gelir ile ödenmiş ise eşiniz ödenen miktarın yarısı oranında katılma alacağı isteyebilir.

8- Eşinizin eğer mal rejimi tasfiye alacağı hesaplanacak olur ise siz borcunuzu dilediğiniz kaynaktan ödeyebilirsiniz. Mahkeme evin satışına karar vermez.Sadece borcunuzu belirler.

Ama eğer borcunuzu ödemez iseniz elbette eşinizin icra takibi hakkı vardır. Takip sonrası haciz ve satış isteyebilir.

9- Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.Adınıza kayıtlı bir taşınmaz olduğu için barodan adli yardım talebiniz kabul edilmeyebilir. Bu karara itiraz hakkınız var.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi