Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kızlık yok suçlaması

Konuyu Kilitleyin
Old 12-10-2008, 18:57   #1
Konuk

Varsayılan kızlık yok suçlaması

ben yaklasık 5 ay önce evlenip almanyaya gittim ve eşim beni kızlığımın olmamasıyla suçladı.almanyadaki doktorlar da kızlığımın olmadığına dair rapor verdi.eşim benden soğudu ve birkaç ay sonra bana bir kağıt imzalattı.vergi kağıdı dedi.ben de almancam olmadığı için imzaladım.bir ay sonra da beni tatile gidiyoruz diyerek türkiyeye atıp gitti.benden habersiz almanyada bosanabilirmi?benden kimliğimi ve pasaportumu da alıp gitti.ne yapmalıyım...kendimi temize cıkartmak istiyorum...
Old 13-10-2008, 17:20   #2
üye18332

Önemli

Sayın Konuk;

İmzaladığınız kağıdın ne olduğunu bilmemeniz ve Almanya'da gıyabınızda bir boşanma olup olmayacağı Alman Hukukuna bağlıdır.Eğer imzaladığınız bir boşanma protokolü ise ve Alman Hukuku siz olmadan boşanmaya (protokole dayalı olarak) olanak vermişse boşanmış olabilirsiniz.Eşiniz ile görüşüyorsanız imzaladığınız belgenin örneğini isteyiniz.

Nüfus cüzdanınız ve pasaportunuzun eşiniz tarafından alındığını belirtmişsiniz.Lütfen hemen İlçe Nüfüs Müdürlüğü ve Pasaport Şube Müdürlüğüne başvuru yaparak pasaport ve nüfus cüzdanınızın rızanız dışında elinizden çıktığını bildirerek yenisini talep ediniz.

Zira sizin kimliğiniz ve pasaportunuzun ne için kullanılacağını bilemediğinizden hakkınızda sonradan oluşabilecek sorunları engellemiş olursunuz.

Kızlık konusunda ise ŞAHSİ FİKRİM;eşiniz dahi olsa bu tip bir durumu kimseye ispat etme zorunluluğunuz yoktur.Eğer önemli olduğunu düşünüyorsanız bir jinekologa başvurarak bu durumun anatomik olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımla,

Haklarınızı doğru kullanabilmeniz için bir avukattan hukuki yardım almanızı önemle tavsiye ederim,maddi imkanınız buna uygun değilse baroya başvurarak avukat talep ediniz.
Old 14-10-2008, 10:13   #3
Avukat Kamer Akgül

Sayın Konuk;
Anlatımlarınızdan tahmini sonuçlar çıkarmaktan öteye elden birşey gelmiyor. Benim düşünceme göre eşinizin size imzalattığı belge bir avukata vekaletname verdiğinize ilişkin bir belgedir. Almanya'da bir avukata vekaletname vermek isteyen kişi notere gitmek zorunda değildir. Avukatın bürosuna gider ve avukatta bulunan matbuu vekaletnameye imza atarak avukata yetki vermiş olur. Büyük ihtimal eşiniz sizi Türkiye'ye götürmeden önce bir avukata danıştı, vekalet formunu alarak size imzalattı. Vekalet vermiş olduğunuz avukat da ya sizin adınıza boşanma davası açacaktır veya eşinizin açacağı boşanma davasını kabul ederek evliliğinizin boşanma kararı ile son bulmasını sağlayacaktır. Sizin vekaletiniz olmadan ve siz Türkiye'deyken size karşı boşanma davası açılırsa mutlak şekilde Alman Aile Mahkemesinden size tebligat gelecektir. Ki bu yol eşiniz için çok masraflı ve yıllara mal olacak bir yol olacaktır. Dolayısıyla ben eşinizin size imzalattığı kağıdın bir vekaletnameden ibaret olduğunu düşünüyorum. Eşinizin kimlik ve pasaportunuzu Almanya'da kötü niyetli olarak kullanması ihtimaline karşılık size tavsiyem Almanya'dan bir avukat tutmanız ve bu durumu Alman Polisine ihbar etmeniz. Yine avukatınız burda sizin açmış olduğunuz veya size karşı açılmış bir boşanma davasının olup olmadığını da çok rahatlıkla ortaya çıkarabilecek ve usulsüz hak ihlallerine de engel olabilecektir. İmzalatılan belgenin zor durumunuzdan faydalanılarak imzalatıldığı ispatlanabilir.
Türkiye'deki ilgili birimlerden pasaport alarak Almanya'ya gelmeniz mümkün. Türkiye'de 6 aydan az bir süredir kalıyorsanız bu nokta da Almanya'ya girişte bir problem yaşamayacağınızı düşünüyorum. Türkiye'de 6 aydan daha fazla süredir kalıyorsanız bu noktada size tavsiyem Almanya'dan bir avukat kanalıyla önünüze çıkacak engelleri aşmaya çalışmaktır.
Normalde eşinizden bağımsız oturum alabilmek için eşinizle en az 2 yıl Almanya'da aynı adreste ikamet etmeniz ve evliliğinizin de formalite bir evlilik olmaması gerekir. Fakat durumunuzun özelliği sebebiyle ondan bağımsız oturum alma imkanınızın olduğunu düşünüyorum. Alman Yabancılar Hukuku uzmanı bir avukatla birlikte hareket etmeniz mağduriyetinize engel olacaktır.
Almanya'da yaşamış olduğunuz eyaleti bildirirseniz belki yardımcı olma imkanım olur.
Old 14-10-2008, 10:29   #4
Konuk

Varsayılan kızlık yok suçlaması

avukat kamer akyüz bana eyaletinizi bildirirseniz yardımcı olurum demişti.benim eyaletim köln elsdorf.ilginize cok tesekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi