Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Eşinizin de Hukukçu Olmasını İster misiniz?
Evet 399 49,75%
Hayır 403 50,25%
Oy Verenler: 802. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 126)

Hukukçu Eşler

Yanıt
Old 18-08-2007, 19:24   #121
funda.0633

Burda yorum yazmak için evlilik kurumuna nasıl bakıldığı bence çok önemlidir.Ülkemizde sırf evlillik olsun diye evlenen çok insan gördüm.Hukukcu olmama rağmen bir hukukcuyla illa ki evlenmek de istemem..Hatta hukukcu olmasın..Doktor olabilir meselaBu işin şaka yanı tabii.. Önemli olan anlaşmak...Önemli olan onun yanında kendini mutlu hissetmek..Hoş...Evlenecek erkek kalmadı ama mutlaka biryerlerde adam gibi adam vardır..Burdan bayan arkadaşlarıma sesleniyorum..Kişilikli,adam gibi adam biriyle karşılaşırlarsa düşünmesinler mesleğini..Hatta lise mezunu bile olabilir..Yeter ki insan olsun..Meslekle evlenilmeyecek...Bunu asla unutmamak lazım...Sevgiler...
Old 27-08-2007, 09:58   #122
SINIRSIZ

Baya eskide kalmış bir tartışma.. tamda benzer bir konu açmak isterken çıktı karşıma.. İnsanın eşinin de avukat olması, birlikte çalışılıyorsa eğer, kadın için iyi bir şey bence... işlerinizi tam bir huzur ve güvenle emanet ederek o gün işe gitmeyebilirsiniz mesela.. Her zaman olmaz ama olacağı zaman kendiniz işin başındaymışçasına huzurlu oluyorsunuz. Serbest ve yalnız çalışan bir avukat olsanız eşiniz de başka bir meslekten olsa örneğin hamilelik sırasında bir çok problemle karşılaşabiliyorsunuz. 9 ay boyunca sıkıntı yaşayan bir sürü bayan var.. oysa eşiniz avukatsa ne işleriniz aksar ne de yeni gelen işleri takip edemeyeceğiniz için hayır demek zorunda kalmazsınız. kurtarıcı eşiniz yine bürodadır çünkü..
Bu durumda erkek avukat eş için durum nedir? sevgili eşine sürekli yardımcı oluyor olmaktan dolayı duyduğu büyük mutluluk bunun haricinde erkekler için zor olduğunu düşünüyorum.. bende erkek olsam heralde gittiğimde yemek hazır, olsa rahat etsem ve değişik bir şeyler dinlesem daha mutlu olurdum..Bir kadın olarak ta eşimle eve birlikte gidiyor olmak yerine O'na hoşgeldin diyerek kapıyı açmayı tercih ederdim..yani bir daha dünyaya gelsem yine bir avukat olan eşimle evlenirdim. fakat erkek olsam bir avukatla evlenmezdim...
Old 27-08-2007, 15:43   #123
S.Orhan

Bu konuda deneyimli biri olarak anketi yanıtlayamadım maalesef
Eşin hukukçu olup olmamasından çok, karşılıklı uyum,anlayış ve saygı olup olmadığına bakmak gerekir diye düşünüyorum.Bunlar yoksa eşin aynı meslekten olması ,hukukçu olması ve hele de aynı mekanda çalışılıyor olması tam bir felaket getiriyor.Evdeki sorun işyerine, işyerindeki sorun eve taşınıyor.Sürekli bir arada olunca sorunların unutulması , küllenmesi de mümkün olmuyor tabi ki. Ve aile mahkemesinin yolu tutuluyor, şekil (a)da görüldüğü gibi .Eş hukukçu da olsa işyerinde aynı mekanı paylaşmamalı derim.Sonuç olarak, yeniden evlenirsem bir hakimle evlenmem yani
Anket cevabına evet-hayır yanında, ''aynı yerde çalışmamak kaydıyla evet'' diye bir şık eklenmiş olsaydı bir oy daha kulanılmış olabilirdi
Sayın Admin'e duyurulur
Old 10-09-2007, 21:01   #124
üye18721

Eşimin hukukcu; özellikle de avukat olmasını isterdim...Biraz pragmatist bir yaklaşım olacak ama-ziyadesiyle!...- mesleki bir dayanışma içinde olurduk, duruşmalarıma bazen onun katılmasını isterdim; dava dilekçelerini bazen ona yazdırırdım...İyi de olurdu!
Old 10-09-2007, 21:38   #125
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Aydın
Eşimin hukukcu; özellikle de avukat olmasını isterdim...Biraz pragmatist bir yaklaşım olacak ama-ziyadesiyle!...- mesleki bir dayanışma içinde olurduk, duruşmalarıma bazen onun katılmasını isterdim; dava dilekçelerini bazen ona yazdırırdım...İyi de olurdu!

Çok güldürdünüz beni, Allah sizi de güldürsün. Umarım istediğiniz gibi duruşmalarınıza girecek, dava dilekçelerinizi yazacak bir eşiniz olur. (Evli iseniz eşinizi Hukuk Fakültesine girmeye zorlayın)

Saygılar..
Old 10-09-2007, 21:40   #126
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben bir hukukçu ile (özellikle avukat ise) evli kalamazdım diye düşünüyorum. Hem avukat olacak hem de eş.... eyvah eyvah!
Old 11-09-2007, 09:10   #127
üye18721

Sayın Mehmet Bey sizi güldürebildiysem ne mutlu bana .Evli değilim. Bu nedenle olmayan eşimi hukuk f.ne sokma şansım yok.Maalesef diyeyim duruşmalar ve dilekçeler bana kaldı- Bu işin şakası tabi. -Mesleğimiz sevilmeden yapılacak bir meslek değil-
Old 11-09-2007, 14:37   #128
üye18332

Evliyim,eşim Avukat,aynı bürodayız!!!!!!
1)"yenge" durumu açıklamasına tümüyle katılıyorum.
2)Duruşmaları birbirimize aktarma durumu eğlenceli ve ekonomik oluyor!
3)İşleri paylaşınca herkes işini biliyor karışıklık olmuyor.
4)Doğum yapana kadar çalıştım(gerçekten 1 hafta önceye kadar),ama buarada istediğim zaman gidip alışverişimi yaptım,eşim sağolsun 6 ay evde bebeğe baktım tek başına koşturdu ve hiç sıkıntı göstermedi.
5)Devamlı aynı ortamda olmak bazen işyerindeki bir tartışma yada anlaşmazlığın eve taşınmasına yada tersi bir duruma yol açabiliyor.
6)Farklı meslekten biriyle evlenseydim birbirimizi anlayabilirmiydik,bu kadar paylaşabilirmiydik?
7)Farklı meslekten biriyle evlenseydim avantaj olarak müvekkil çevresi daha geniş olur muydu?

Avukatlar başka bir gezegenin insanları gibi.Görüşlerimi şu izlenimimle kapatmak istiyorum,18 kişilik bir arkadaş grubu ağırlıyorum tesadüfen farkettik ki bir arkadaşımızın eşi hariç hepimiz avukatız.Her ne kadar farklı konulardan bahsetmeye çalışsakta "adliyede şu olmuş bu olmuş şu hakimin duruşmasında...." konuları açılınca biz kah gülüp kah yorumlar yaparken gözüm avukat olmayan misafirimize takıldı.Fena halde sıkılmış ,yorum yapamıyor hatta ne konuştuğumuza dahi katılamıyordu....(bizim de tersi bir ortamda aynı duruma düşmemiz olası tabi kii)
Saygılar....
Old 11-09-2007, 19:27   #129
OLCAYK

Sayın Admin her ne kadar cinsiyet ayrımı yapmayalım dese de nasılsa Erkek Hakları Çalışma Grubu yok , yok mi !?. Bu sebeple, bayan avukatların hukukçu olmayan eşlerle sorun yaşayacaklarını düşünüyorum. Çalışma şartları, saatleri düşünüldüğünde, mesleğimizin tam anlamıyla hayatımızı kapladığı düşünüldüğünde zor gibi geliyor.
Old 12-09-2007, 09:52   #130
öykü

tüm yazılanları okuyunca iyi bi düşündüm de ben eşimin farklı meslekten olmasını isterdim sanırım .ama aynı olacak sanırım erkek arkadaşımda avukat çünkü!!! ama hayırlısı olsum
Old 12-09-2007, 10:18   #131
öykü

bilmiyorum kara veremiyorum. Başka meslekten olsa yeni bir hayata yelkenaçmak gibi amabirbirimizi anlayamam noktasıtereddüte düşrüyo beni ama aynı meslekten olsak sıkılırmıyız acaba diyorum karasızım yani.
Old 12-09-2007, 10:55   #132
Viyola

Eşinizin de hukukçu olmasını ister misiniz?
Açıkçası ben bunu hiç düşünmemiştim.
Evliyim ve eşim hukukçu değil(Ama sayemde hatırı sayılır hukuk bilgisine sahip oldu ancak ben henüz işletmenin "i" sinde dahi anlamıyorum).
Hukukçu biriyle evlenmek açıkçası hiç aklımdan geçmedi.Nedenini bilmiyorum.Sanki hukukçu bir eşle anlaşamayacağım gibi bir his var içimde.Hele aynı büroda birlikte çalışmak,sonra birlikte eve gitmek,evde büroda olanlar,davalar hakkında konuşmak pek bana göre değil.
Mesleklerimiz ayrı,çalışma ortamlarımız ve şartlarımız farklı.Ama bu farklılıklar içinde birçok da ortak şey var.Bence böyle güzel...
Old 12-09-2007, 11:01   #133
monet

Hukukçu bir eş, doğrusu hiç fena olmazdı. İşten biraz olsun kaytarabilirdim

Ama benimkisi senaryo 1; eşim, çok sevdiğim bir alanda çalışıyor; Psikiyatri. Bazen ikimizin de aynı işi yaptığını düşünsem de sonuç olarak farklı mesleklerden olduğumuz için memnunum.Evlendikten sonra onun dalında okuma ve fikir alışverişinde bulunma şansım oldu.( Birlikte geçirdiğimiz yıllardan sonra zaman zaman haddimi aşıp tanı koymaya başladığımı söyleyebilirim )

Ancak diğer arkadaşların belirttiği gibi, önemli olan, sevgi saygı ve uyum içinde hayat arkadaşlığını sürdürebileceğin bir insanla beraber olmak. Gerisi boş.

Saygılarımla.
Old 12-09-2007, 12:02   #134
lawstudent

yurtta sınıftan arkadaşlarla oturuyorduk,tabii ki kızlar yok.arkadaşlardan biri ben hukukçu biriyle evlenmem,düşünsene bütün haklarını biliyor onla asla baş edemem demişti. çok gülmüştüm.
senaryo 1 de senaryo 2 de kimi zaman geçerli olabilir.ikisinden de tam olarak kendimi dışlayamadım.
Old 12-09-2007, 13:13   #135
Av.Ufuk Bozoğlu

Eşimin hukukçu özellikle de avukat olmasını asla istemezdim.

Kendim, avukatlıkta ruhumun ölmemesi için bu kadar çaba sarf ederken...

Pozitif bilimle uğraşmasını tercih ederim, ailede ayağı yere basan biri olmalı.

Eşim mühendis ve ben gayet memnunum.

Sanatla uğraşan birini de istemezdim her halde, ben her daim o modda olamayacağım için felaket olurdu.

Aslında ne istediğimi biliyorum, hangi meslek gurubundan olursa olsun, kendinden hoşnut, eksiklerinin ve artılarının farkında, olumlu ve dürüst bir insan.

Karşısındakini eleştirmeden önce, vakada kendi kusurunun olup olmadığını sorgulayabilen biri

Saygılarımla...
Old 12-09-2007, 22:47   #136
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Ben bir hukukçu ile (özellikle avukat ise) evli kalamazdım diye düşünüyorum. Hem avukat olacak hem de eş.... eyvah eyvah!

kanaatimce bence de öyledüşenemiyorum bile

Bu nedenlerle Sayın Mehmet Saim beye katılıyorum.

saygılarımla.
Old 12-09-2007, 23:08   #137
lawstudent

Sn.Mehmet Saim Dikici ve Sn.Ahmet Turan neden eşinizin avukat olmasına bu kadar karşısınız.belki de çevrenizde tanık olduğunuz avukat çiftler geçinemiyor mu? yoksa evlilik birliği içinde eşinizin de avukat olmasının sizin iktidarınızı sarsacağını mı düşünüyorsunuz, hatta genişleteyim soruyu avukat çiftlerde iktidar eşler arasında mı dağılıyor.
Old 12-09-2007, 23:32   #138
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan lawstudent
Sn.Mehmet Saim Dikici ve Sn.Ahmet Turan neden eşinizin avukat olmasına bu kadar karşısınız.belki de çevrenizde tanık olduğunuz avukat çiftler geçinemiyor mu? yoksa evlilik birliği içinde eşinizin de avukat olmasının sizin iktidarınızı sarsacağını mı düşünüyorsunuz, hatta genişleteyim soruyu avukat çiftlerde iktidar eşler arasında mı dağılıyor.

Bu konu beni aşar.

Mehmet Saim bey buyrun cevap verin . Ben de merak ediyorum cevabınızı. ben zaten sadace size katılmıştım. Yoksa ben masumum.
Old 13-09-2007, 11:11   #140
legis peritus

eşi de avukat olan ve onunla aynı büroda çalışan biri olarak tartışmaya kayıtsız kalmak mümkün olmadı. tartışmanın geldiği yer çok keyifli ve mehmet saim bey'in cevabını doğrusu ben de merakla bekliyorum.

anket sonucunun birbirine yakınlığı çok enterasan bir gösterge aslında. demek ki hukukçu ile evli her hukukçu da, hukukçu ile evli olmayan her hukukçu da aslında aksini isteyebilir (hatta zaman zaman ister).

avukatla evli olmak hele aynı ortamda çalışmak zor. ama avukatlığın özellikle büyük şehirlerde artık ekip işi olduğu, iş akçeli konulara geldiğinde kırk yıllık dostların birbirine küstüğü bir ortamda eşinizden daha güvenilir meslektaşınız olabilir mi? iş yoğunluğu,vergi,kira derken..avukat eşler birlikte çalışmaktan başka seçenek üretemiyorlar çoğu kez.biraz da bu zaorunluluktan avukat eşlerin iş ortağı olması.ben eşimle evlenmeden önce iş ortağı oldum, tabii ki bu ensada da duygusal ilişkimiz vardı. baktık yürütüyoruz,evlenelim dedik müvekkillerimiz evli olduğumuzu zamanla öğrendi, çok komik anılarımız var bu yüzden. demek ki çok soğuk insanlarız ki birlikte olduğumuz anlaşılmadı dışarıdan ya da "aman da ne kadar profesyonrliz" diyerek kurtaralım durumu. işyerinde başkaları varken birbirimize bişey bey ve hanım dedik hep, ofisin belli kuralları oldu. tabii ki evdeki tartışmalar ofise ofistekiler eve taşındı,aksi mümkün mü bilmiyorum. evde küsüldü haftalarca ama ofiste konuşuldu,işler yürütüldü.yenge muhabbetine maruz kaldığım oldu ama eski müvekkillerim de eşime "enişte" dediler. sanki prensesmişim gibi eşim bütün şehir dışı işleri üstlendi ben yorulmayayım diye. ama en basit dilekçeleri bile üzerime yıktı.

klişedir ya,iş ve eş..insanın yaşamını etkileyecek en önemli iki seçim.çoğumuz eşlerimizle onları sevdiğimiz için evlenmişizdir.avukatlar astronotlar filan diye değil. hukukçulara aşık olmamız da herhalde mesleği paylaşma isteğimizden,bundan haz almamızdan kaynaklanmıştır.

bana göre püf noktalarından biri şu:bazı meslekler aynı zamanda yaşam tarzı.iş belli bir saatte bitemez.doktor hastasına bekle,mesaim 7.30 da başlıyor,o zaman mide kanaması geçir diyemeyeceği gibi avukatın da bunu yapma şansı yoktur. bu açıdan meslektaş eş..iyidir.

ancak...mesleğin insan ruhunda deformasyon yaptığı yolundaki düşüncelere katılıyorum.avukatlık bizi farklı,şüpheci,polemikçi,hatta saldırgan yapmıştır.bu açıdan meslektaş eş...iyi değildir.

anketin vardığı noktaya geldim...) neticede ben eşimin avukat olmasından bezen memnunum,bazen değilim.

doğumdan önce üç hafta izin kullandım,bebeğe 4,5 ay bakabildim.eşim olmasaydı kimbilir kaçıncı haftada işe başlamam gerekecekti. kadın avukatlar arasında bebeğini emziremeyenler, sütleri akarak duruşmalara koşturanler bilirim...ben şanslıydım. eşim avukat değil başka bir şey olsaydı benim hukuk sohbetlerimden ona gına gelecek, ailedeki diğer hukukçularla giriştiğimiz bitmez tükenmez "türk yargısı nasıl kurtulur" tartışmalarına fransız kalacak,dışarıdan çok fiyakalı görünen mesleğimiz (eşi avukat olmayan arkadaşlarda gördüğüm üzere) kendisinde kopmleks yaratacak, her kavgada "bana avukatlık yapma" diyecek,maddi sıkıntılarımı anlamayacak ve beni acayip paralar kazanıyor zannedecek, maddi beklentilere girecek,para kazanmak için çektiklerimi asla bilemeyecek bu durumun büyük mağduru eşi çalışmayan erkek avukatlar,kendilerine kolaylıklar diliyorum),gecenin bir vakti gözaltına alınan müvekkilim için emniyete gideceğim zaman evde cıngar kopacaktı....böyle bakıldığında avukat eş...tam bize göredir.

hulasa,benim deneyimim böyle. sizlerle de paylaşmak istedim.

bekarlara ibret olsun...

herkes sevdiğini alsın )
Old 13-09-2007, 12:58   #141
beren

Bu konuda yorumumu yapcak olursam ki yapıyorum artık basladım hukukçu bir eşe evet kampanyasını ben başlata bilir ve en başındada yer alabilirim,ne kadarda açık konuştum burayı okuyan büyüklerimden özür diliyorum çok utandım vallahiMantıken olay ele alınıp genel olarak incelendiğinde baya artı getırecek bir durum.Allah herkesin gönlüne göre versin diyorum ve bu konuda daha fazla yorum yapmamak için kendimi tutmaya çalışıyorum

Saygılar
Old 13-09-2007, 14:30   #142
Av.Melis Ersöz

gönüller bir olsun..
Old 13-09-2007, 14:51   #143
üye18332

Sayın Legis Peritus yazdıklarınıza bir kez daha can-ı gönülden katıldığımı söylemek istiyorum.Okurken acaba yazdım da hatırlamıyorum mu bile dedim.
Ağzınıza sağlık.....
Old 13-09-2007, 15:50   #144
Gülümse

Bir evlilik bozulmussa ve esler ayni isi yapiyor hatta ayni is yerindeyse, bosanmanin hizlandigi baska bir gercek..

Ama ben yinede avukat esten yana oyumu kullaniyorum Tabi avukat es metin yazari bir es ister mi onu bilemem...
Old 13-09-2007, 17:18   #145
Ahmet Turan

Mehmet Saim bey henüz gerekçesini açıklamasa da, ben O'nun katıldığım görüşünün doğru olduğu noktasında hala duruyorum
Old 13-09-2007, 17:59   #146
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan lawstudent

uzun açıklanmayacak kadar kısa bir konu: Dır,dır,dır,dır...
Old 13-09-2007, 18:21   #147
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan öykü
bilmiyorum kara veremiyorum. Başka meslekten olsa yeni bir hayata yelkenaçmak gibi amabirbirimizi anlayamam noktasıtereddüte düşrüyo beni ama aynı meslekten olsak sıkılırmıyız acaba diyorum karasızım yani.

UYAP'ta icra takibi açmayı deneyin; zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.

Alıntı:
Yazan monet
eşim, çok sevdiğim bir alanda çalışıyor; Psikiyatri

İşte bir avukatın bulması gereken ideal eşin, ideal mesleği.

Ayrıca ben de eşimin avukat olmasını hiç istemedim; istemem de...

Saygılarımla
Old 13-09-2007, 19:45   #148
lawstudent

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
uzun açıklanmayacak kadar kısa bir konu: Dır,dır,dır,dır...
sayın Dikici çok dır dır etmişsiniz ben sizi daha fazla sıkmayayım ama ben hala bu sorunun cevabını bulabilmiş değilim (kendi adıma). evlenip de görmek lazım herhalde ama bunun için de daha çok zaman var. Allah herkesin gönlüne göre versin
Old 13-09-2007, 21:32   #149
aysuda

Karar

bencedefarklı veya aynı meslek önemli olan gönüller bir olsun gerisi boş
Old 13-09-2007, 21:44   #150
funda.0633

bir erkek üye çıkıpta dememiş eşimi çok iyi yerlerde görmek isterim diye..Özer çillerin eşi başbakandı.Yazık değil mi ona..Karısının soyadını bile aldı. Aslında bu bir gerçek..İlkokul mezunu olan erkek de, üniversite mezunu olan erkek da aynı düşünüyor...Aslında her erkek beyni daha üstün olmak istiyo...Ve ortaya evlilikten ziyade aslında kariyer çatışması çıkıyor..Ne deyim..böyle gelmiş böyle gider...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi