Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatin Tuvaletle İmtihani ve otopark Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2011, 16:09   #1
subutayozgur

Varsayılan Avukatin Tuvaletle İmtihani ve otopark Ücreti

Değerli Meslektaşlarım.
Biliyoruz mesleğimizin koca koca sorunları var ve bu sorunların kısa sürede de çözülebileceğe inanmıyorum. O zaman gelin en küçükten başlayalım. Mesela ilk olarak adliyeye girişi ele alalım ve adliyenin otoparkına 3 tl ücret ödemeden girenler alt alta yazalım;
1) Türkiyenin herhangi bir yerinde görev yapan Hakimler
2) Türkiyenin herhangi bir yerinde görev yapan Savcılar
3) Türkiyenin herhangi bir yerinde görev yapan polis ve askerler
4) Gardiyanlar,
5) Adliyede çalışan memurlar
6) Adliyede çalışan müstaddemler
7) Adliyede çalışan işçiler
Merak etmeyin para verenlerin listesi o kadar uzun değil.Kimler mi;
1) Adliyede işi olan ve yukarıda sayılan işleri yapmayan sıradan vatandaşlar
2) Avukatlar
Görev yaptığımız adliyelere öyle kolayca girmek malesef mümkün değil önce üç tl ödememiz lazım.
Gelelim ikinci meseleye. Ben 2001 yılından beri avukatım daha birkez bile elimi kolumu sallayarak tuvalete gidemedim. Hatta artık alışkanlık oldu adliyede tuvaletim gelmiyor. Hergün sanki otobüsle uzun yola gidecekmişim gibi hazırlanıyorum.Hangi kapıya gitsem kilitli,,mecbur ya baro odasına gidecek ve anahtarı isteyeceksin yada alt katlara inip parayla tuvalete gideceksin. Bu arada davanın karşı tarafının öfkeli mensupları karşılaşmaman hayrına olur. Bir türlü anlamamışımdır neden herkes her tuvaleti kullanamaz.
Velhasıl ben derimki önce kolay sorulardan başlayalım. Biz avukatlar önce adliyeye yargının diğer iki ayağı gibi girebilelim. Yargının diğer iki ayağı gibi özgürce tuvalete girebilelim. Bakarsınız üzerine diğer eşitlikleride zamanla kazanırız. Acaba kazanır mıyız?
Old 14-06-2011, 09:57   #2
deu_nihan

O kadar haklısınız ki söyleyecek söz bulamıyorum.
Old 26-06-2011, 22:38   #3
Emre Can

Bunca büyük ve kökleşmiş sorun varken bu tarz şeylerin konuşulması bana komik geliyor açıkcası.Saygılar
Old 28-06-2011, 15:14   #4
boran79

adliyelerdeki baro odalarından tuvaletlerin anahtarını isteyerek ishiyacınızı ücret ödemeden giderebilirsiniz.
aklınızda bulunsun.
Old 28-06-2011, 20:33   #5
Av.AAO

Alıntı:
Yazan Emre Can
Bunca büyük ve kökleşmiş sorun varken bu tarz şeylerin konuşulması bana komik geliyor açıkcası.Saygılar

Sayın Can;

Bu tarz! size komik gelen şeyler çözülmeden, bunca büyük sorunun çözümü nasıl olacak? Sayılan sorunlar sizce çok mu komik.
Old 28-06-2011, 22:31   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Emre Can
Bunca büyük ve kökleşmiş sorun varken bu tarz şeylerin konuşulması bana komik geliyor
Kökleşmiş büyük sorunlarla ayda yılda bir karşılaşıyoruz. Bu tür komik sorunlar ise bizi sık sık sıkıştırıyor ve sonuçta ''yekûn tutuyor.''

Çeken bilir.

Meraklısına Çözüm:
- Baro kartıyla açılan tuvalet kapıları
- her katta tuvalet
- binanın her iki ucunda tuvalet (Açıklaması: İzmir'deki adliyenin boyu 500 metredir. İdare mahkemeleri binanın en ucundadır. İdare mahkemelerindeki duruşma listelerinden duruşmaya ne zaman girileceği belli olmaz. Tuvalete gidip gelmek için bir kilometre yürümek gerekir. İnsanlar ortalama saatte beş kilometre yürür.)

Görüntüye uygun fon müziği Yusuf Nalkesen'in hicaz bestesi: ''Gitmek mi zor, kalmak mı zor. O sabahı gel bana sor.''
Old 29-06-2011, 06:59   #7
Batu Han

Alıntı:
Yazan Emre Can

Belki bu bir saygı meselesidir.

Bu tarz ufak sorunlarda statümüze bir saygı kazandırırsak, önce biz kendi önemimizi kavrarsak, o saygı genele sirayet eder ve kökleşmiş sorunlar da kendiliğinden çözülür?
Old 29-06-2011, 10:16   #8
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan subutayozgur
Değerli Meslektaşlarım.
Biliyoruz mesleğimizin koca koca sorunları var ve bu sorunların kısa sürede de çözülebileceğe inanmıyorum. O zaman gelin en küçükten başlayalım. Mesela ilk olarak adliyeye girişi ele alalım ve adliyenin otoparkına 3 tl ücret ödemeden girenler alt alta yazalım;
1) Türkiyenin herhangi bir yerinde görev yapan Hakimler
2) Türkiyenin herhangi bir yerinde görev yapan Savcılar
3) Türkiyenin herhangi bir yerinde görev yapan polis ve askerler
4) Gardiyanlar,
5) Adliyede çalışan memurlar
6) Adliyede çalışan müstaddemler
7) Adliyede çalışan işçiler
Merak etmeyin para verenlerin listesi o kadar uzun değil.Kimler mi;
1) Adliyede işi olan ve yukarıda sayılan işleri yapmayan sıradan vatandaşlar
2) Avukatlar
Görev yaptığımız adliyelere öyle kolayca girmek malesef mümkün değil önce üç tl ödememiz lazım.
Gelelim ikinci meseleye. Ben 2001 yılından beri avukatım daha birkez bile elimi kolumu sallayarak tuvalete gidemedim. Hatta artık alışkanlık oldu adliyede tuvaletim gelmiyor. Hergün sanki otobüsle uzun yola gidecekmişim gibi hazırlanıyorum.Hangi kapıya gitsem kilitli,,mecbur ya baro odasına gidecek ve anahtarı isteyeceksin yada alt katlara inip parayla tuvalete gideceksin. Bu arada davanın karşı tarafının öfkeli mensupları karşılaşmaman hayrına olur. Bir türlü anlamamışımdır neden herkes her tuvaleti kullanamaz.
Velhasıl ben derimki önce kolay sorulardan başlayalım. Biz avukatlar önce adliyeye yargının diğer iki ayağı gibi girebilelim. Yargının diğer iki ayağı gibi özgürce tuvalete girebilelim. Bakarsınız üzerine diğer eşitlikleride zamanla kazanırız. Acaba kazanır mıyız?

Bu kadar kamunun çatısı altına girmeye gerek yok; avukat için tehlikeli de..

Avukat özel kalmalıdır. Parasını ödeyecek vatandaş gibi bence.
Old 29-06-2011, 18:04   #9
Emre Can

Öncelikle saygılar,size karşı saygısız bir ifade de bulunmak istemem.Demek istediğim örneğin Ankara adliyesini örnek veririsek sıkışık mahkemeler mübaşirlerin garip tavırları,ağır cezalardaki avukatın masasıyla mahkeme kürsüsünün arasınında ilahi bir yükseklik farkı olması gibi şeyler tabi ki önemlidir ama ben hukuki ihtilafların çözülmesinin daha önemli olduğu kanısındayım.Avukatlık mesleği hukuki ihtilafları kendi lehine çözdüğü takdirde tuvalet vb fiziki şartlarında iyileşeceği kanaatindeyim.
Old 27-07-2011, 09:49   #10
av.eduss

o kadar kilit altında tutulan, kamuya açılmayan tuvaletlere binbir zahmetle girip gördükleriniz de cabası sanırım..Bu gayrısıhhi manzaradan yakındığınız zaman ise verilen tepki " e neden kilitli tutuyoruz anladınız mı" oluyor.Açıkçası:ANLAMADIM...
Old 05-11-2011, 09:12   #11
Tractatus

Rahatsiz Adalet Sisteminin Üvey Evladı : Avukat

Hakim ve Savcılar devlet memuru olduklarından ücretsiz lojmanda kalıyorlar. Hadi buna itirazımız yok.

Peki adliye otoparklarında hakim ve savcılara özel bir otopark ayrılırken avukatların niye özel otoparkı yok?

Hadi özel park alanından da vazgeçtik, otoparklar hakim ve savcılar için tümüyle ücretsizken neden avukatlardan otopark ücreti alınıyor?
Old 15-11-2011, 12:03   #12
Napoliten

Alıntı:
Yazan Tractatus
Hakim ve Savcılar devlet memuru olduklarından ücretsiz lojmanda kalıyorlar. Hadi buna itirazımız yok.

Peki adliye otoparklarında hakim ve savcılara özel bir otopark ayrılırken avukatların niye özel otoparkı yok?

Hadi özel park alanından da vazgeçtik, otoparklar hakim ve savcılar için tümüyle ücretsizken neden avukatlardan otopark ücreti alınıyor?

Merhaba;

Öncelikle hakim ve savcılar oturdukları lojman için ücret öderler. Bence yanlış yere itiraz etmiyorsunuz. Ayrıca adliyeler hakim ,savcı ve adli personelin işyeri yani kimse işyerine gittiğinde otopark ücreti ödemek istemez ki bir çok insan da kendi işyerinde otopark ücreti ödemiyor.

Bence itiraz etmeniz gereken yer şu Avukatların işyerleri her ne kadar büroları olarak gözükse de adliye de avukatların işyeri olarak kabul edilmeli ve otoparklar ücretsiz olmalıdır. Tuvaletler konusunda ise hep neden paralı ve yaygın değil diye düşünmüşümdür. İnsanın en doğal ihtiyaçlarından biri olan tuvalet ücretli yani parası olmayan tuvalete gidemez mecbur uygun bi yer arayacak. Uygun yer buldu buldu bulamadı hacetlenirken yakalanırsa cezası var
Old 16-11-2011, 15:42   #13
AHMET01

Sorunları dile getirmekten çekinmemeliyiz. Şayet dile getiremiyorsak hiç olmazsa getirenlere engel olmamalıyız. Küçük gözüken bu durum hiç de göz ardı edilecek bir sorun değildir. Herşeyden önce Avukat'larımıza reva görülen bu uygulamalar bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Yetkililer sorunları öğrendiklerinde hemen çözüm yoluna gitmelidirler. Sorun, adı üzerinde sorundur. Çözülmelidir.
Old 19-11-2011, 12:05   #14
av.metinmso

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Bu kadar kamunun çatısı altına girmeye gerek yok; avukat için tehlikeli de..

Avukat özel kalmalıdır. Parasını ödeyecek vatandaş gibi bence.

Otopark bizlere ücretsiz olunca kamu çatısı altına mı girmiş oluruz?

Vatandaş yılda adliyeye kaç kere gider, avukat kaç kere gider?
Old 19-11-2011, 13:06   #15
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.metinmso
Otopark bizlere ücretsiz olunca kamu çatısı altına mı girmiş oluruz?

Vatandaş yılda adliyeye kaç kere gider, avukat kaç kere gider?

Ben onu otoparkı değil tuvalet parasını kastederek yazmıştım. Şimdi ise adliye açıldı; tüm tuvaletler herkese bele$ ... Bu manada mesajım konusuz kalmıştır...
Old 24-11-2011, 00:58   #16
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben onu otoparkı değil tuvalet parasını kastederek yazmıştım. Şimdi ise adliye açıldı; tüm tuvaletler herkese bele$ ... Bu manada mesajım konusuz kalmıştır...

Hayır Hayır mesajınız konusuz kalmadı çünkü İzmir adliyesinde halen tuvaletler ücretli; kilitli kapılar arkasına saklanmış durumda düzeltilmeyede niyeti yok...anahtarı kalemden istediğimizdede azarlayan bakışlar ve ifadeler karşısında kalıp çok sıkışmış olsakta "tamam ben büromda giderim" diye gidiveriyor geri..yada kaçan duruşma olsun canım bekleyiversinler,karşı davanın mensuplarıylada karşılaşırsam bi an savaşırım diyerek en üst kattaki ücretsiz tuvaletleri(!!) kullanıyoruz.4 kat ve dolu asansörlerde sıra gelmesı mumkun olmadan kosa kosa..
Old 24-11-2011, 07:19   #17
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan burcukazanan
Hayır Hayır mesajınız konusuz kalmadı çünkü İzmir adliyesinde halen tuvaletler ücretli; kilitli kapılar arkasına saklanmış durumda düzeltilmeyede niyeti yok...anahtarı kalemden istediğimizdede azarlayan bakışlar ve ifadeler karşısında kalıp çok sıkışmış olsakta "tamam ben büromda giderim" diye gidiveriyor geri..yada kaçan duruşma olsun canım bekleyiversinler,karşı davanın mensuplarıylada karşılaşırsam bi an savaşırım diyerek en üst kattaki ücretsiz tuvaletleri(!!) kullanıyoruz.4 kat ve dolu asansörlerde sıra gelmesı mumkun olmadan kosa kosa..
Mevcut sorun hakkında ilgili mercilere (baro, başsavcılık) bildirim/yakınmada bulundunuz mu? Eğer yanıtınız hayır ise girişimde bulunmanızı öneririm.
Old 16-01-2012, 23:41   #18
Hemocrania

merhaba

tuvalet konusunda benzer ve rahatsız edici bir olayı da birkaç ay önce ben yaşadım..gittiğim ilçe adliyelerinin birinde duruşmam bittikten sonra bir diğer ilçe adliyesinde duruşmaya gitmem gerekti ve yolda zaman kaybı olmaması için tuvalete yöneldim..Kapalı..yanındaki çay ocağına sordum "sadece savcılarda" olur dedi..dedim "bu adliyede sadece savcıların mı tuvaleti gelir?" gülümseyerek " aynen öyle" deyince ayrıldım..

öğleden sonra da BİMER'e yazarak diğer ilçelerde de benzer sorunların olduğunu bildiğim için "genel olarak ilçe adliyelerinde kapıların avukat ve vatandaşlara kapalı olduğu, vatandaşların hiç kullanamadığı avukatlarınsa icra müdürü yazı işleri müdürü gibi önemli devlet erkanından anahtar almak için dolandığı ve özellikle dışarıdan gelen, daha çok bayan avukatların bu durumdan magdur olabileceğini, olayın Kemal Sunal filmlerinde olduğu kadar trajikomik bir hal aldığını" yazdım..İlçe adliyelerine ulaşılmış ki bu konuda beni yazılı ya da telefon yoluyla sözlü olarak arayarak tuvaletlerin açıldığını söylediler..araya adli tatil girdi o ilçeye bi süre gitmedim ama geçen gün gördüm ki durum eski halin iadesine dönmüş.(başka bir ilçe adliyesinde ise sitemkar dille bizi şikayet etmişsiniz dedi yazı işleri müdürü ) .şimdi o tarihli başvurumu ilgi tutarak ikinci bir başvuruyla şunları yazmayı düşünüyorum:

Tuvalete dahi ulaşamazken, adalete ulaşmayı hayal etmek? Zor tabi...
Old 16-01-2012, 23:48   #19
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Hemocrania
Tuvalete dahi ulaşamazken, adalete ulaşmayı hayal etmek? Zor tabi...

Tuvalet imtiyazını dahi bırakmak istemeyen, bununla mutlu ve "mutmain" olan adliye insanları olması ne hazin bir tablo... Yazık bize...
Old 17-01-2012, 16:55   #20
Av.Esra70

Ben fiziki şartların en önemlisi olarak tuvaleti görüyorum, zira saatlerce duruşma sırası beklerken açlıktan ölmeyebilirsiniz ama tuvaletsizlikten berbat durumlara düşebilirsiniz. Paralı tuvaletlerin de mesai saati itibarıyle kapandığını, çaycıya başka tuvalet nerde diye sorduğumu, nezarethanin orda ama tavsiye etmem dediği için Bakırköy adliyesinden çıkıp evime kadar dayanamayacağım için benzinci aradığımı da çok iyi bilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi