Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

adliye karşısında pahalı ofis mi uzakta ucuz ofis mi?

Yanıt
Old 30-12-2011, 11:27   #1
av_liya

Varsayılan adliye karşısında pahalı ofis mi uzakta ucuz ofis mi?

saygıdeğer meslektaşlarım.meslekte henüz birinci yılımı yeni doldurdum.emektar bir avukatın yanında tecrübe kazandıktan sonra üniversiteden bir arkadaşımla ortak ofis açmaya karar verdik. ancak şöyle bir sorunumuz var. 2 adet kiralık ofis bulduk.birisi hemen adliye karşısında yeni bir bina ancak kirası 800,00 tl, diğeri ise çarşıda olmakla birlikte adliyeye uzak ve farkedilmesi zor bir yerde. kirası ise 600,00 tl civarı. sonuç olarak sorum şu sizce adliye karşısındaki pahalı ofisi mi yoksa diğer adliyeye uzak ancak ucuz ofisi mi tutalım.(not: Antalya Serikte açıyoruz ofisi) ilk etapta kirayı bile denkleştirememekten korkuyoruz. tecrübeli arkadaşların nasihat ve önerilerini bekliyoruz. saygılar.
Old 30-12-2011, 11:50   #2
Admin

Adliyeye gelen gidenlerin tabelanızı görmesi açısından Adliyeye yakın olanı düşünüyorsanız, düşünmeyin! Amacınız buysa, uzak olanı tutun derim. Zira kimse Avukata tabelasına bakıp gitmez, gidenlerden de avukata hayır gelmez.

Öte yandan eğer sıkça adliyeye gitmenizi gerektiren bir çalışma şekliniz varsa (örneğin icra ağırlıklı gibi), o zaman uzak bürodan adliyeye gidiş geliş masraflarını (+zaman kaybını) da hesaba katmak gerek.

Bu açıdan bence bir ayda kaç kere adliyeye gidebileceğinizi tahmini olarak hesaplayın, uzak ofisten bu gidişin maliyetini (+zaman kaybını) da kiranın üzerine ekleyin, son olarak her iki ofisten evlerinize gidişin maliyetini de kiraların üzerine koyun ve hangisi düşük çıkıyorsa onu tercih edin.

Elbette bir ofis seçiminde maliyetten önemli kriterler de var, ancak şu aşamada sizin için bunun önemli olduğunu belirttiğiniz için ben de buna uygun cevap vermeye çalıştım. Ancak neticede hangi ofisin sizin için daha uygun olacağına en iyi karar verecek olan sizsiniz elbette.
Old 30-12-2011, 13:18   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Ben de ofisini yeni açmış biri olarak katkıda bulunayım; ne kadar az iş olsa da ister istemez adliyeye hemen hergün işiniz düşüyor. Hatta bazen birkaç defa. Açıkcası belirttiğiniz kira bedelleri arasında da çok yüksek bir fark yok. Ben de açmadan önce bu konuyu çok düşündüm fakat adliye yakınında uygun bir yer bulup kiraladım. Adminin Adliyeye gidip gelenlerin tabelanızı görme konusundaki görüşlerine aynen katılıyorum. Benim görüşüm adliye civarında bir yer tutmanız hem tarif etmesi de daha kolay oluyor
Old 30-12-2011, 14:02   #4
Av. Hakan VARAN

biri adliyeye uzak farkedilmesi zor bir yerde diğeri adliyenin tam karşısında
uzak olanın fiyatı 600 yakın olanın 800. üstelik masraf ikiye bölünecek...
başlangıçta hergün adliyeye gitmeniz gerekmesede adliyeye yakın olmanız o atmosferi solumanız sizi çalışmaya daha çok sevkedecektir.
açıkladığım sebepler ve resen gözöünde bulundurulacak nedenlerden dolayı takdiri size ait olmak üzere ben kesinlikle yakın olanı seçin derim.
tüm meslektaşlarımın Yani yılını kutlar, başarılar dilerim...
Old 30-12-2011, 17:33   #5
av.ayşegül ergan

10 yıllık tecrübeme dayanarak kesinlikle yakın ve pahallı olanı tutun derim.Meslekte yenisiniz aradaki farkı gelen-gidenle telafi edebileceğiniz gibi,adliyeye yakınlık her açıdan ve her zaman avantajdır.
Old 30-12-2011, 17:36   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan av_liya
saygıdeğer meslektaşlarım.meslekte henüz birinci yılımı yeni doldurdum.emektar bir avukatın yanında tecrübe kazandıktan sonra üniversiteden bir arkadaşımla ortak ofis açmaya karar verdik. ancak şöyle bir sorunumuz var. 2 adet kiralık ofis bulduk.birisi hemen adliye karşısında yeni bir bina ancak kirası 800,00 tl, diğeri ise çarşıda olmakla birlikte adliyeye uzak ve farkedilmesi zor bir yerde. kirası ise 600,00 tl civarı. sonuç olarak sorum şu sizce adliye karşısındaki pahalı ofisi mi yoksa diğer adliyeye uzak ancak ucuz ofisi mi tutalım.(not: Antalya Serikte açıyoruz ofisi) ilk etapta kirayı bile denkleştirememekten korkuyoruz. tecrübeli arkadaşların nasihat ve önerilerini bekliyoruz. saygılar.

Avukat bürolarının toplandığı yerde, ne ucuz ne pahalı ofis.
Serik'te çarşı içinde bir yeri, insanlar, esnaf, kendine daha sıcak hisseder, diye düşünürüm.
Şurda, çarşıda avukat arkadaş var....
Old 30-12-2011, 18:17   #7
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Hoşgeldiniz - Görüş

Alıntı:
av_liya
Alıntı:
sizce adliye karşısındaki pahalı ofisi mi yoksa diğer adliyeye uzak ancak ucuz ofisi mi tutalım

Sayın av_liya,

1.Aramıza hoşgeldiniz...

2.İlk sorunuzun "büro" hakkında olması, mesleğimizin sorunları ve çözüm önerileri açısından değerlendirilmesi gereken bir husustur.

3.Yasal açıdan:
1136 s.Av.K. BÜRO EDİNME ZORUNLULUĞU
Madde 43 - Her avukat, levhaya yazıldığı tarihten itibaren üç ay içinde baro bölgesinde bir büro kurmak zorundadır. Büronun niteliklerini barolar belirtir.

Baronuzun belirlediği nitelikler var mı? (Bu yasal hükmün ülkemiz genelinde uygulaması var mı?)

4.Avukatın bürosu market değil ki!!!

5.Müvekkil, en iyi avukatı (en ucuza!) bulmak ister...
İlk yıl hiç iş gelmese de uygulayabileceğiniz bir bütçe yapınız... O bütçedeki kira parasına uygun bir yer seçiniz.

6.Ya da imkansız denileni gerçekleştirin... İlçenin en iyi yerinde, büyük ve lüks bir büro açın!

7.Siz avukat olun... Müvekkiller sizi nerede olsanız bulurlar.

Saygılarımla
Old 02-01-2012, 12:14   #8
av_liya

Öncelikle hepinize teşekkür ederim. Forumdaki ilk mesajıma bu denli ilgi gösterilmesi ve siz değerli meslektaşlarımın yardım ve yol gösterme çabası beni çok mutlu etti. Sizin görüşlerinizi de dikkate alarak adliye karşısındaki büroyu tuttuk. Mesleğe yani başlayan biri olarak 'tabelaya bile gelen olur' mantığından ziyade, ismimizin adliyenin hemen karşısında olması ve insanların dikkatini çekmesi bile bizim için en azından ileriye dönük olarak etkili olacağını düşünüyoruz. Tekrar teşekkür ederim. Saygılar..
Old 04-01-2012, 14:42   #9
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av_liya
Öncelikle hepinize teşekkür ederim. Forumdaki ilk mesajıma bu denli ilgi gösterilmesi ve siz değerli meslektaşlarımın yardım ve yol gösterme çabası beni çok mutlu etti. Sizin görüşlerinizi de dikkate alarak adliye karşısındaki büroyu tuttuk. Mesleğe yani başlayan biri olarak 'tabelaya bile gelen olur' mantığından ziyade, ismimizin adliyenin hemen karşısında olması ve insanların dikkatini çekmesi bile bizim için en azından ileriye dönük olarak etkili olacağını düşünüyoruz. Tekrar teşekkür ederim. Saygılar..

Hayırlı olsun. Başarılar...

Adliye karşısını tercih etmenizde ki kriterinizin, ucuzluk-pahalılık olmaması uygun bir yaklaşım...

Siz yeter ki isteyin; çok yakın bir zamanda kiraladığınız ofisi satın alacaksınız. Bu mesleğe inanın...

Kolay Gelsin...
Old 04-01-2012, 15:18   #10
Av.Buğcan Çankaya

Şahsen Adliyeye yakın olanı seçerdim. Sonuç olarak, bir büroya girdiğimizde en az 5 sene orayı kullanıyoruz, sorun olmadığı takdirde. Avukatların, ne büro değiştirmeye, ne tadilata ayırıcak vakti oluyor gördüğüm kadarıyla.

Diğer yandan hem yol giderleri, hem tarif etmenin kolaylığı açısından iyi olur. Ayrıca Adliyeye yakın olan biraz daha iyi sanırım fiziki açıdan, bu da size avantaj sağlar. Diğer türlü, 600TL'lik olan yer bir süre sonra gözünüze batmaya başlar, ve hatta masraf çıkarır. Yeni olan iyidir diye düşünüyorum.

Tarif etmek derken, örneğin benim bürom çok merkezi bir yerde ancak ismi "sokak" olarak geçiyor, tarif etmek için uğraşıyorum çünkü bu sokağı çoğu kişi bilmiyor. Tarif etmenin bile sıkıntısını çekiyorum, hem de merkezi bir yer içerisinde

Size meslek hayatınızda bol şans dilerim, umarım herşey gönlünüzce olur.
Old 07-01-2012, 13:46   #11
Av. Yasin Yıldız

aradaki kira farkı bence adliye karşındaki büroyu daha cazip kılıyor. bence çok düşünmeyin. büronuz sizin yeri geldiğinde eviniz gibi olmalı. nerede rahat olabilecekseniz ve çalışabileceksiniz vorayı tutun bence.

Alıntı:
Yazan Av.Buğcan Çankaya
Şahsen Adliyeye yakın olanı seçerdim. Sonuç olarak, bir büroya girdiğimizde en az 5 sene orayı kullanıyoruz, sorun olmadığı takdirde. Avukatların, ne büro değiştirmeye, ne tadilata ayırıcak vakti oluyor gördüğüm kadarıyla.

Diğer yandan hem yol giderleri, hem tarif etmenin kolaylığı açısından iyi olur. Ayrıca Adliyeye yakın olan biraz daha iyi sanırım fiziki açıdan, bu da size avantaj sağlar. Diğer türlü, 600TL'lik olan yer bir süre sonra gözünüze batmaya başlar, ve hatta masraf çıkarır. Yeni olan iyidir diye düşünüyorum.

Tarif etmek derken, örneğin benim bürom çok merkezi bir yerde ancak ismi "sokak" olarak geçiyor, tarif etmek için uğraşıyorum çünkü bu sokağı çoğu kişi bilmiyor. Tarif etmenin bile sıkıntısını çekiyorum, hem de merkezi bir yer içerisinde

Size meslek hayatınızda bol şans dilerim, umarım herşey gönlünüzce olur.
Old 11-01-2012, 13:48   #12
Av. Aslı Kaya

Sayın av_liya, öncelikle hayırlısı olsun
Adliye yakınındaki büroyu tutmanız bencede en mantıklısı olmuş, diğer yerin uzak ve farkedilmesi zor bir yerde olduğunu zaten belirtmişsiniz. Eminim ki yakın zamanda kira derdini bile düşünmeyeceksiniz Bende bürosunu yeni açan biri olarak ilk başlarda elbetteki sıkıntılar oluyor ama zamanla iyiki kendi büromu açma cesaretini göstermişim diyorum, bizim meslek kendi içinde dahi sürekli savaşmayı gerektirecek bir meslek. O yüzden en önemlisi bir yerden başlamak.

Herşey gönlünüzce olsun...
Old 13-01-2012, 11:23   #14
Av.Bülent AKÇADAĞ

Pahalı büro ucuz büro ayrımında çok büyük uçurum bulunmamaktaymış. Bu sebeple Adliye karşısında ki büroyu tutmakla en doğru kararı vermişsiniz.

Meslek hayatınızda başarılar ve bol kazançlar dilerim
Old 17-01-2012, 19:25   #15
Nehir Bakar

Öncelikle ben de yeni ofisiniz hayırlı olsun diyorum ben henüz stajyerim ama bir kaç sene önce mezun olup ofis açan arkadaşlarımın hemen hemen hepsi (yani bürosu adliyeye uzak olanların) şikayet ettiği şey aynı...Hepsi de adliyeye gidip gelme konusunda çok sıkıntı yaşıyorlar.Sonuçta siz en az 4 sene daha yanınıza stajyer alamayacaksınız,ortağınızı da kendi adliye işlerinize gönderemeyeceğinize göre,adliyeye yakın yeri kiralayın derim. Hem zamandan hem enerjinizden tasarruf etmiş olursunuz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi