Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurtdışında meydana gelen işkazası

Yanıt
Old 29-03-2007, 23:44   #1
mustafaaladag

Varsayılan Yurtdışında meydana gelen işkazası

Sayın meslektaşlarım benim müvekkilim 10.03.2005 tarihinde Cezayir ülkesinde iş kazası geçirdi. Şimdi olaya ilişkin açıklamalara geçeyim.
1-2003 yılında Türkiyede kurulu Atlas Yapı San.A.Ş diye bir şirket Cezayir ülkesinde iş almak için anılan ülke hukukuna göre Atlas Genie Civil SPA ünvanlı bir şirket kurar. Atlas Genie Civil SPA adlı şirketin hisselerinin %94'ü Türkiyede kurulu Atlas A.Ş'ye aittir. %5 ise Atlas A.Ş'nin ortak ve çalışanlarına aittir. sadece %1'i Tunuslu bir kişiye aittir.
2-Anılan şirket 2003 yılı ağustos ayında Cezayir ülkesinde 2.000 sosyal konut ihalesini alır.
3-Eylül 2003 tarihinde Atlas SPA Atlas A.Ş'ye alınan 200 konutun malzemeli ve işçilikli olarak yapımını taşeron olarak verir.
4-Atlas A.Ş bu nedenle Türkiyede iş kurumuna başvurarak Cezayir ülkesinde 200 konut yapım işini aldığını ve Türkiyeden Cezayire işçi götürmek istediğini söyler. Kurum Ocak 2005 tarihine kadar kendilerine 300 işçi götürmek için izin verir. Atlas A.Ş bunun üzerine Ankara Sigorta İl Müdürlüğüne başvurarak Cezayir ülkesinde bulunan işyeri için sicil dosyası açar. Atlas A.Ş bu prosedürle ilk olarak 75 işçiyi İşkurda sözleşmelerini de imzalayarak Cezayir ülkesine götürür. Giden işçiler cezayir ülkesinde 200 konut 1800 konut ayrımı olmadan tüm şantiyenin altyapısını kurmaya başlarlar. Zaten 200 konutun taşeronluğunun Türkiyedeki şirkete verilmesi de formel bir iştir.
5-Mart 2004 tarihinde Atlas A.Ş Ankara Sigorta il Müdürlüğüne dilekçe vererek cezayirdeki işlerine son verdiklerini Atlas SPA ile aralarındaki sözleşmeyi karşılıklı olarak feshettiklerini belirtir. Ancak Atlas A.Ş Nisan 2004-aralık 2004 tarihleri arasında Hürriyet gazetesi insan kaynakları sayfasına ilan vererek Cezayir ülkesindeki şantiyeleri için eleman ilanları verir.
6-Müvekkilim Nisan 2004 tarihinde Atlas A.Ş tarafından işe alınmak istenir. Cezayir ülkesine gitmesi için Atlas A.Ş tarafından masrafları ödenerek Cezayir ülkesinin Ankara büyükelçiliğinden bir aylık tursit vizesi alınır. Müvekkilime sağlanan uçak biletiyle müvekkilim Cezayir ülkesine gönderilir.
7-Cezayir ülkesinde müvekkilim Atlas Genie Civil SPA'da çalışır gösterilir.
8-Türkiyede kurulu Atlas A.Ş ile Cezayirde kurulu Atlas SPA'nın yönetim kurulu başkanları yönetim kurulu üyeleri genel müdürleri ortakları aynı kişilerdir. Atlas SPA'nın hisselerinin %94'ü direkt Atlas A.Ş'ye aittir.
9-Müvekkilim Cezayirde inşaat şantiyesinde çalışırken kasım 2004 tarihinde Atlas A.Ş'nin hesabından müvekkilimin babasının hesabına 16.405-USD banka kanalıyla transfer edilir. Bu şekilde Cezayirde görünürde Atlas Genie civil SPA'ya ait gözüken inşaat şantiyesinde çalışan bir çok işçinin hesabına bu şekilde para aktarılır.
10-Müvekkilim 10.03.2005 tarihinde inşaatta kullanılan iskeleden düşer ve yatalak duruma gelir.
11-Bu olaydan sonra Atlas A.Ş müvekkile sahip çıkmaz. Ve istiyorsa Cezayirde dava açabileceğini bu kazanın kendilerini ilgilendirmediğini ileri sürer. Tüm yargılama boyunca da husumet itirazında bulunurlar.
12-Bu arada Atlas A.Ş'nin resmi internet sitesinde müvekkilin iş kazası geçirdiği şantiye(2000 sosyal konut) işinin kendileri tarafından bitirildiği yayınlanır.

ŞİMDİ BENİM SORULARIM ŞUNLAR
1- İşveren vekili olarak A.Ş yönetim kurulu üyeleri ve yönetim kurulu başkanının sorumlu olması mümkünmü?
2-Ben benzer dosyalarla ilgili olan avukat arkadaşların vakıf oldukları hususları paylaşmalarını,
3-Yurtdışında meydana gelen iş kazası kazalarıyla alakalı olarak yargıtay içtihadı yerel mahkeme kararı bilirkişi raporu olan arkadaşların bu bilgileri paylaşmalarını ve husumet itirazı ile ilgili tüm görüşlerini paylaşmalarını bekliyorum saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi