Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

muhafaza altına alınan aracın iadesinde usul nedir?

Yanıt
Old 27-10-2010, 14:43   #1
av_sibelll

Varsayılan muhafaza altına alınan aracın iadesinde usul nedir?

Muhafaza altına alınan bir araç var. Muahafaza altına alma şlemi şifaen alınmış olup savcılık mahafaza altına alma işleminin şifai olarak kaldırması mümkün müdür? usul nedir. İyi çalışmalar.
Old 27-10-2010, 14:49   #2
üye32062

İçişleri Bakanlığının 30.04.2009 tarih ve 31 sayılı genelgesi uyarınca araç üzerindeki mahrumiyeti ancak mahrumiyeti koyan kurum kaldırabiliyor. Savcılık talimatı ile muhafaza altına alınmıs ise teslimi yönünde sacılıktan karar aldırmanız gerekiyor. iyi çalışmalar
Old 27-10-2010, 15:22   #3
av_sibelll

talimat savcılıkça şifaen yapılmıştır. savcılık şifaen kaldırılmasını istedi. tutanakla durum her ihtimale karşı belirtilldi. teslim tesellümle araç teslim edildi.yanlış bir yönetem mi şifaen talimatla teslim edilmesi?
Old 27-10-2010, 15:26   #4
av.suleyman

Şifaen yapılan işlemler ispat sorunu nedeniyle hep risklidir. bu nedenle tutanağa geçilmesi her zaman için doğru olandır.
Old 27-10-2010, 15:45   #5
av_sibelll

Peki tutanakta savcılığın imzasının olmaması sıkıntı yaratırmı? savcılık ısrarla muhafaza altına alma işlemi şifaen yapıldı şifaen teslim edilecek araç diyor. BU durumda ne gibi sıkıntılar olabilir, sorumluluk ne olur?
Old 27-10-2010, 16:09   #6
av_sibelll

Alıntı:
Yazan Av.Serbay
İçişleri Bakanlığının 30.04.2009 tarih ve 31 sayılı genelgesi uyarınca araç üzerindeki mahrumiyeti ancak mahrumiyeti koyan kurum kaldırabiliyor. Savcılık talimatı ile muhafaza altına alınmıs ise teslimi yönünde sacılıktan karar aldırmanız gerekiyor. iyi çalışmalar
sayın erbay, bu genelgeyi gönderebilirmisiniz, ben bulamadım da teşekkür ederim yanıtınız için. çok önemli bizim için bu durum şu an.
Old 27-10-2010, 16:27   #7
üye32062

Müvekkile bu konuda bir dilekçe yazmıstım. Evrak fotokopisi onda, getirdiğinde ekleyecdeğim. iyi çalışmalar
Old 06-05-2011, 13:43   #8
ulasilamayan

LÜTFEN ACİL CEVAP İSTİYORUM Merhaba arkadaşlar ben bir konuda bilgi almak istiyorum.Yaşanan Bir kasten yaralama olayında kullanılan baston var ve bu baston kişinin yürümesini kolaylaştırıyor ve sağlıyorsa suçta kullanıldığı zaman muhafaza altına alınması konusundaki sakınca ve yine ayni konu ile ilgili Gözlük meselesi görmesini engelliyorsa gözlüğünde muhafaza altına alınması konusunda farklı bir yönetmelik varmı bu gibi durumlarda ne yapılmalı savcı muhafaza altına alın dedi ama ben alınamayacağı yönünde bir düşüncem var veya bu konuyu düzenleyen bir yönetmeliğin olduğunu düşünüyorum ama bulamadım.Teşekkürler
Old 06-05-2011, 16:21   #9
üye32062

Suç eşyası yönetmeliği var oraya bakabilirsiniz, ben şahsi kullanıma yarayan eşyanın muhafaza altına alınamayacağını dairbir hükme rastlamadım. iyi çalışmalar
Old 06-05-2011, 16:25   #10
üye32062

Eşya müsaderesi (YÜR. TAR.: 01.06.2005)

TCK MADDE 54 - (1) İyiniyetli üçüncü kişilere ait olmamak koşuluyla, kasıtlı bir suçun işlenmesinde kullanılan veya suçun işlenmesine tahsis edilen ya da suçtan meydana gelen eşyanın müsaderesine hükmolunur. Suçun işlenmesinde kullanılmak üzere hazırlanan eşya, kamu güvenliği, kamu sağlığı veya genel ahlak açısından tehlikeli olması durumunda müsadere edilir.

(2) Birinci fıkra kapsamına giren eşyanın, ortadan kaldırılması, elden çıkarılması, tüketilmesi veya müsaderesinin başka bir surette imkansız kılınması halinde; bu eşyanın değeri kadar para tutarının müsaderesine karar verilir.

(3) Suçta kullanılan eşyanın müsadere edilmesinin işlenen suça nazaran daha ağır sonuçlar doğuracağı ve bu nedenle hakkaniyete aykırı olacağı anlaşıldığında, müsaderesine hükmedilmeyebilir.

(4) Üretimi, bulundurulması, kullanılması, taşınması, alım ve satımı suç oluşturan eşya, müsadere edilir.

(5) Bir şeyin sadece bazı kısımlarının müsaderesi gerektiğinde, tümüne zarar verilmeksizin bu kısmı ayırmak olanaklı ise, sadece bu kısmın müsaderesine karar verilir.

(6) Birden fazla kişinin paydaş olduğu eşya ile ilgili olarak, sadece suça iştirak eden kişinin payının müsaderesine hükmolunur.

Yukarıdaki maddenin 3. fıkrasını referans alarak talepte bulunabilirsiniz. İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi