Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Alacak Tahsılı

Old 08-04-2002, 13:46   #1
Hande

Varsayılan Alacak Tahsılı

Sayin okuyucu,
Benim sorum alacak tahsiline iliskin.
1999 agustos ayinda bir arkadasima borc olarak bir miktar dolar verdim. Borcuma taahhud niyetine arkadasimdan yazili bir kagit aldim. Bu kagida benimle birlikte arkadasim ve kefil niyetine onun bir arkadasi daha imza atti.
Bu kagitta odeme yeri, kagidin yazildigi yer yada taraflardan herhangi birinin adresi yazili degil. Kagidin basligida 'tutanak' diye geciyor.
Borcun vadesi 01.12.1999 idi. Su zamana kadar odenmedi. Sorularim:
1-Parami sozumu ettigim kagit ile hukuki yollari kullanarak alabilirmiyim?
2-Bir avukat tesbit davasi acalim sonra icraya verelim dedi. Bu en iyi cozummudur?
3-Baska ne yapilabilir. Ve bu yapilacaklardan sonra benim parayi tahsil etmem ne kadar zaman alir?
4-Ayrica dolar olarak verdigim bu paranin ayrica baska bir faizinide alabilimiyim?
Old 08-04-2002, 14:57   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Ynt: Alacak Tahsılı

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Hande
Sayin okuyucu,
Benim sorum alacak tahsiline iliskin.
1999 agustos ayinda bir arkadasima borc olarak bir miktar dolar verdim. Borcuma taahhud niyetine arkadasimdan yazili bir kagit aldim. Bu kagida benimle birlikte arkadasim ve kefil niyetine onun bir arkadasi daha imza atti.

Borcun vadesi 01.12.1999 idi. Su zamana kadar odenmedi. Sorularim:
1-Parami sozumu ettigim kagit ile hukuki yollari kullanarak alabilirmiyim?
2-Bir avukat tesbit davasi acalim sonra icraya verelim dedi. Bu en iyi cozummudur?
3-Baska ne yapilabilir. Ve bu yapilacaklardan sonra benim parayi tahsil etmem ne kadar zaman alir?
4-Ayrica dolar olarak verdigim bu paranin ayrica baska bir faizinide alabilimiyim?

Sayın Hande hanım,

Alacağınızın tutarı, ödeme günü, borç ikrarı , alacaklı ismi, borçlu ismi ve imzası belgeden anlaşılıyorsa, isminin tutanak olması yada belge olması fark etmez.

Alacağınız için doğrudan icra takibi yapabilirsiniz, ancak borçlunun borca yada imzaya itiraz hakkı vardır. İtiraz olursa takip kendiliğinden durur. Bu durumda siz, itirazın iptali için dava açabilirsiniz..

Alacağın döviz olması halinde, fiili ödeme günündeki kur esas alınmak üzere takip yapabilir ve (Vadeden)ödeme gününden itibaren faiz talep edebilirsiniz.

Avukatınızın, tespit yaptırmak isteğini anlayamadım. Neyin tespitini yaptırmayı düşünüyor bilemiyorum.. normalde tespite gerek yok..

Selam ve saygılarımla..
Old 10-04-2002, 15:05   #3
life

Av. Mehmet Saim Tikici,
Aciklamalariniz icin size cok tesekkur ederim.
Izninizle bu konuyla ilgili aklima takilan bir kac soruyu daha sormak istiyorum.
1- Sozu edilen imzali kagit yurtdisinda duzenlendi, ben yurtdisinda oturuyorum, borclu ise turkiyede oturmakta.
Bu durumda hangi yer icra dairelerine basvurmak gerekliidr?
2- Icra dairelerine basvururken talep edecegim faiz ne faizidir? Nasil hesaplanir?
3- Benim talep hakkim hangi kanunun hangi maddesinden kaynaklanmaktadir?
4- Icra takibinde borclu borcuna kisaca hangi konularda itiraz edebilir ve bu durmda ispat yuku onami gecer?
Umarim sizi sorularimla sikmamisimdir. Cevaplayabildiginiz kadariyla yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum.
iyi calismalar diliyorum
Old 10-04-2002, 15:13   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: life
Av. Mehmet Saim Tikici,
Aciklamalariniz icin size cok tesekkur ederim.
Izninizle bu konuyla ilgili aklima takilan bir kac soruyu daha sormak istiyorum.
1- Sozu edilen imzali kagit yurtdisinda duzenlendi, ben yurtdisinda oturuyorum, borclu ise turkiyede oturmakta.
Bu durumda hangi yer icra dairelerine basvurmak gerekliidr?
2- Icra dairelerine basvururken talep edecegim faiz ne faizidir? Nasil hesaplanir?
3- Benim talep hakkim hangi kanunun hangi maddesinden kaynaklanmaktadir?
4- Icra takibinde borclu borcuna kisaca hangi konularda itiraz edebilir ve bu durmda ispat yuku onami gecer?
Umarim sizi sorularimla sikmamisimdir. Cevaplayabildiginiz kadariyla yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum.
iyi calismalar diliyorum

Sayın Life,

Sizden öncelikle bir şey rica edeceğim. Kayıt olurken mutlaka okumuşsunuzdur. Gizli alan kabul ettiğimiz ve herkes tarafından görülmeyen kimlik bilgilerinizi doğru ve gerçek olarak girmeniz gerekmektedir. Lütfen öncelikle Üye Bilgilerinizi düzeltiniz.

1- Borç senedinin Yurt dışında düzenlenmesi sıhhatine etki etmez. Borçlunun Türkiye' de ikamet etmesi nedeniyle HUMK.9. madde genel kuralı icabı borçlunun Türkiye İkametgahının olduğu yer icra yada mahkemesinde dava edilebilir..

2- Bilgilerinizle sınırlı olarak belirtebilirim ki, elinizdeki belge adi senetttir. Her ne kadar, ismi tutanak da olsa, anlattığınıza göre borç ikrarı içermektedir. (Belge metnini görmek daha sağlıklı sonuç almanızı sağlar bu nedenle avukatınıza göstermelisiniz) İmzalı borç ikrarı içeren belge, adi senet kabul edildiğinden bu belgeye dayalı olarak takip edebilirsiniz...

3- ispat yükü, senedin aksini iddia edene düşer. Borçlu borca itiraz edebilir yada imzayı inkar edebilir. Borca itiraz icra takibi yapmış iseniz takibi kendiliğinden durdurur. İtirazın iptali davası yahut doğrudan genel mahekemede dava açmak suretiyle itirazı giderebilirsiniz. İmza borçluya ait ise, senetteki borcun ''mevcut'' olmadığını ispat yükü borçludadır..

4- Döviz alacakları için , alacak döviz olarak talep ediliyor ise; Devlet Bankalarının Döviz Mevduatına uyguladıkları en yüksek faiz oranı esas alınarak faiz hesap edilir..

Selam ve saygılarımla..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi