Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İştirak Nafakasını Hiç Ödemedi. Yurtdışında Davam Sonuçlanır mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2012, 15:43   #1
Konuk

Mutsuz İştirak Nafakasını Hiç Ödemedi. Yurtdışında Davam Sonuçlanır mı?

Merhaba, eşimden anlaşmalı olarak 2006 yılında boşandık.Çocuğun velayetini ben aldım. Şuan 13 yaşında olan oğlum için devlet nafaka bağlamıştı o sene 150 TL civarında idi. Fakat babası bir kuruş ne nafaka ödedi nede harçlık verdi. Bunlardan geçtim çocuğu aramadı sormadı. Hem maddi hem manevi çocuğumu eksik bıraktı. Yıllardır çocuğumun ihtiyaçlarını gidermek için çırpınıyorum tek başıma. Ama öyle bir hal aldi ki eğitim masrafları arttı.yetiştiremiyorum yetemiyorum. Kendisinden biraz destek olmasını istedim defalarca ama ne doğru dürüst bir işi vardı nede parası. Kendisi 2 yıldır yurtdışın da yaşıyormuş Evlenmiş çocuğu olmuş. Öyle duydum çünkü çocuğu bile aramadı yıllardır.
Ben artık çocuğumun hakkını korkusuzca savunmak istiyorum. Ama kendisi yurtdışında ne adresi var ne telefonu, dava açsam sonuçlanır mı? hiç nafaka ödemedi. Geriye dönük toplu nafakayı ve bundan sonrası için nafaka alabilirmiyim. Şimdi dava açsam avukat tutsam elimde olan üç kuruştan da olurmuyum bilmiyorum. Masraf ödediğimlemi kalırım? Kanunlar iştirak nakasını yurtdışında olan birinden nasıl tahsil edebilir. Yada ailesi Türkiye de onlardan alınabilir mi? Ço özürdilerim bu konuda yaptırımları öğrenip öyle bir yol izlemek istiyorum. Şimdiden yorum yazan kişilere çok teşekkür ediyorum.
Old 20-11-2012, 14:26   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuğunuz için hükmedilen nafakanın tahsili için icra takibi yapmanız ve borçluya tebliğ etmeniz gerekir.

Öncelikle tebliğe elverişli adres konusunda bilgi edinmek gerektiğini düşünüyorum.Bu bilgiyi edindikten sonra boşandığınız eşinizin Türk Vatandaşlığında halen bulunup bulunmadığını da bilmek gerekir.

Eğer borçlu halen vatandaşlıkta ise konsolosluk aracılığı ile tebliğatı yapabilirsiniz.Vatandaşlıktan çıkış ise bu kez ilgili ülke yetkili makamı tarafından tercüme edilmiş evrakların tebliği yapılacaktır.

Nafaka borcu sadece nafaka borçlusunun sorunluluğundadır.Ailesi borçlu değildir ve mal varlığına gidilemez.

Daha detaylı bilgi için bir avukata doğrudan başvurmanız yararınızadır.
Old 20-11-2012, 16:06   #3
Konuk

Habibe hanım öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Adresi bulmam imkansız gibi ailesiyle iletişimim yok onlarda bugüne kadar hiç çocuğu aramadı sormadı. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığıyla ne sevgi ne özlem duydular oğluma, Diyelim ki adresini buldum tebligat gitti ya kabul etmezse tebligatı, o zaman ne yaparım. Zaten üstüne bir mal yoktur bildiğim kadarıyla, herşeyi sattı savdı gitti. Sigortalı bir işte bile çalışmadı. Tebligatı ailesine göndersem olmazmı? annesi babası alabilir belki inanın çok çaresizim. Çocuğum yıllardır babayı görmediği gibi eğitiminde ve sosyal yaşantısında da maddi zorluklardan dolayı sıkıntı çekiyor çocuğum. Kanunlar böyle kaçar gibi giden adamlar için bir yasa koymamışmı. Nasıl büyük haksızlığa uğradığımız anlatamam. boşandığımızdan beri maddi manevi ufacık bir desteği olmadı. Yanınamı kalacak bu yaptığı en azından bir okul servis parasını ödese çok canım acıyor artık bu sorumsuzluğundan, vazmı geceyim ne yapabilirim bu durumda? Sonu yokmu bu davanın
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi