Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İki farklı borçlu,haczedilen farklı gayrimenkuller ve tek satış ilanı

Yanıt
Old 11-05-2011, 10:55   #1
üye7160

Varsayılan İki farklı borçlu,haczedilen farklı gayrimenkuller ve tek satış ilanı

Değerli arkadaşlar,
Bir icra takip dosyasında müvekkilimiz ile beraber 3 borçlu daha bulunmakta olup,her bir borçlunun adlarına kayıtlı gayrimenkullere haciz konulmuştur.Söz konusu gayrimenkullerin (bütün borçluların) tamamının aynı gün ancak farklı saatlerde satılmasına karar verilmiş ve buna ilişkin ilan borçlu vekili olarak tarafımıza tebliğ edilmiştir.sormak istediğim husus,borçlular farklı,gayrimenkuller farklı olmasına ragmen bu mahcuzlar aynı gün tek bir ilan yapılarak satılabilir mi?(söz konusu ilan da her ne kadar taraf isimleri yer almasa da satılacak olan yerler tek bir kişiye aitmiş izlenimi doğmakta)
yapılan işlem usulüne uygun değilse ne şekilde itiraz edebilirim?
Old 11-05-2011, 11:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Değerli arkadaşlar,
Bir icra takip dosyasında müvekkilimiz ile beraber 3 borçlu daha bulunmakta olup,her bir borçlunun adlarına kayıtlı gayrimenkullere haciz konulmuştur.Söz konusu gayrimenkullerin (bütün borçluların) tamamının aynı gün ancak farklı saatlerde satılmasına karar verilmiş ve buna ilişkin ilan borçlu vekili olarak tarafımıza tebliğ edilmiştir.sormak istediğim husus,borçlular farklı,gayrimenkuller farklı olmasına ragmen bu mahcuzlar aynı gün tek bir ilan yapılarak satılabilir mi?(söz konusu ilan da her ne kadar taraf isimleri yer almasa da satılacak olan yerler tek bir kişiye aitmiş izlenimi doğmakta)

Satış saati farklı ve ilanda borçlu ismi yazmadığını ifade etmişsiniz. Bu haliyle satış olursa "ihale alıcılarının satışa girmesini caydırıcı" olur, diyebilir misiniz? Diyemiyorsanız, usul ekonomisi açısından yapılan işlem doğrudur, diye düşünmekteyim.
Old 11-05-2011, 11:42   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Değerli arkadaşlar,

(Belki) işinize yarayabilir...

Alıntı:
T.C.

YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 1986/15442

K. 1987/4252

T. 30.3.1987

SONUÇ :Taşınmazın muhammen bedeli 277.478.570 lira olduğu halde 141.000.000 ikinci ihalede alacaklı bankaya satılmış oluşu ve ihaleye sadece alacaklı bankanın katılmış oluşu satış ilanının gerektiği gibi yapılmamış olduğu göstermektedir. Ayrıca satış ilanında yedi adet taşınmazın satış saatleri belirlenmiş, dava konusu yedi numaradaki taşınmazın satışının 16.30 - 16.50 arasında yapılacağı belirtildiği halde satış şartlarında satışın bütün taşınmazlar için 13.30 dan 15.45`e kadar yapılacağı belirtilmiştir. Bu şekilde taşınmazların satış saatleri ile ayrıca belirlenen satış gün ve saatleri hakkında farklı durum bulunması satışa katılanlar üzerinde bir tereddüt yaratabileceği cihetle bu hususun da ihalenin feshi için bir neden olarak kabulü gerekir.

Alıntı:
T.C.

YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 1988/2490

K. 1988/6164

T. 9.5.1988

• İHALENİN FESHİ ( Dört Taşınmazın Aynı Gün ve Saatte Satılması )

• TAŞINMAZLARIN AYNI GÜN VE SAATTE SATILMASI ( İhalenin Feshi )

2004/m.134,114

ÖZET : Dört taşınmazın satışının aynı gün için belirlenen 40 dakikalık bir süre içinde yapılması, her taşınmaz için 10`ar dakikalık süreler saptanmış olsa bile, alıcılar bakımından duraksama yaratacağından ihalenin feshi nedeni oluşturur.

DAVA: Merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki davalılar vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 1.3.1988 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü.

KARAR: Hissedar davacılardan A.K.`ya satış ilanının 7201 sayılı Yasa`nın 21. maddesine göre usulüne uygun olarak yapılmadığı, A.K.`nın davetiyede gösterilen adreste olmayıp, diğer davacı kardeşi İ. ile birlikte 14/1 numarada ikamet etmekte bulunduğu, gayrimenkul satışına dair ilanda 4 taşınmazın aynı gün 14.00 - 14.40 saatleri arasında satılacağının tespit edilmiş olmasına not halinde her parsel için süresi 10 dakika olarak tespit edilmiş bulunmasına göre bu satış ilanı usulüne uygun bulunmamıştır. Zira, her taşınmazın satış gününün, satış saatlerinin ayrı ayrı belirlenip, satış ilanının buna göre yapılması ve ihalelerin de bu gün ve saatlere uygun olarak yerine getirilmesi gerekir.

SONUÇ : Davacılardan A.K.`ya usulüne uygun olarak satış ilanı tebliğ olunmadığı, A.K`ya ihaleye katılma imkanı verilmediği, müşteri temin ederek satış bedelinin artırılmasını temin hakkından mahkum bırakıldığı, 4 taşınmazın satış ilanında 14.00 - 14.40 arasında satışlarının yapılacağı belirtilmek suretiyle alıcılar tereddüde düşmelerine neden olunduğu, bu halin re`sen nazara alınması gerektiği ve muhammen bedeli ile satış bedelleri arasında farkın meydana geldiği zarar unsurunun mevcut bulunduğu nazara alınmadan yazılı şekilde fesih isteklerinin reddine karar verilmesi isabetsiz, mümeyyizlerin temyiz istekleri yerinde bulunduğundan merci kararının İİK`nun 366 ve HUMK`nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 9.5.1988 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 11-05-2011, 13:16   #4
thanatos

bir icra dosyasında birden fazla borçluya ait birden fazla taşınmaz tek şartname, tek ilan ile satışa çıkarılabilir.
sizin de belirttiğiniz gibi tüm taşınmazlara ayrı saat berlirlenmelidir.
ayrıca her borçluya ayrı ayrı satış ilanı tebliğ edilmelidir.
Old 11-05-2011, 14:59   #5
üye7160

Öncelikle yanıtlar için teşekkür ederim.Ancak bazı hususlara dikkat çekmek istiyorum.Öncelikle icra müdürlüğü birden fazla satış işleminde tek bir şartname düzenlemiyor.Her bir yer birbirinden bagımsız olduğu için ayrı ayrı şartname düzenleyerek satışı yapıyor.ve her satışın saati farklı.yani A yerin satışı 10.50-11.00 saatlerinde ise B yerin satışı 11.10-11.20 arasında gibi.Sadece hepsini tek ilanda göstermiş.Bunun dışında fesih sebebi olabilecek detaylar atlanmamış.Asıl sorum şu : Müdürlüğün ilanı da ayrı ayrı yapması gerekmez mi?Bu durum İhale alıcıları açısından caydırıcı olur diye nitelendirilebilir mi?Aynı gün içinde 17 farklı yer satılacak.Birden fazla borçlu var.karışıklığa yol açabilecek bir durum söz konusu degil mi?
Old 11-05-2011, 15:26   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Öncelikle yanıtlar için teşekkür ederim.Ancak bazı hususlara dikkat çekmek istiyorum.Öncelikle icra müdürlüğü birden fazla satış işleminde tek bir şartname düzenlemiyor.Her bir yer birbirinden bagımsız olduğu için ayrı ayrı şartname düzenleyerek satışı yapıyor.ve her satışın saati farklı.yani A yerin satışı 10.50-11.00 saatlerinde ise B yerin satışı 11.10-11.20 arasında gibi.Sadece hepsini tek ilanda göstermiş.Bunun dışında fesih sebebi olabilecek detaylar atlanmamış.Asıl sorum şu : Müdürlüğün ilanı da ayrı ayrı yapması gerekmez mi?Bu durum İhale alıcıları açısından caydırıcı olur diye nitelendirilebilir mi?Aynı gün içinde 17 farklı yer satılacak.Birden fazla borçlu var.karışıklığa yol açabilecek bir durum söz konusu degil mi?

Merhabalar;

Ben tek ilanda birden çok taşınmazın (malikleri farklı dahi olsa) satılmasının ihalenin feshine sebep olacağını düşünmüyorum. Malumunuz ilan giderleri borca eklenmekte. Birden fazla ilan yapılması dosya borcunu da yükseltecektir. Ayrı ayrı ilan yapılması borçlunun menfaatine değildir bence.

Ayrı ayrı şartname düzenlendiğinden, şartnamelerde borçlu (malik) ismi yazdığından ve her bir satış arasında yeteri kadar zaman aralığı bulunduğundan fesih gerekçesi olmamalı, diye düşünüyorum... Borçlu/maliklerin farklı olmasının nasıl bir karışıklığa sebep olacağını düşünüyorsunuz? Nihayetinde satılacak olan taşınmaz, maliki değil ki...

Saygılarımla...
Old 11-05-2011, 16:34   #7
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Ben tek ilanda birden çok taşınmazın (malikleri farklı dahi olsa) satılmasının ihalenin feshine sebep olacağını düşünmüyorum. Malumunuz ilan giderleri borca eklenmekte. Birden fazla ilan yapılması dosya borcunu da yükseltecektir. Ayrı ayrı ilan yapılması borçlunun menfaatine değildir bence.

Her husus usul ekonomisi gerekçesi ile çözülemez.

Bence ilanda hangi taşınmazın hangi zaman aralığında satışa çıkacağının belirgin olmayışı, ya da hangi borçlunun taşınmazının hangi saatte satışa çıkarılacağının belirgin olmayışı (ben belki akrabam olan ve mali gücü olmayan borçlumun taşınmazının ihalesini ucuza alarak kendisine hibe edecem veya uhdemde tutup onun kullanımına sunacağım -bence buna yasal engel olmaması lazım-) ihaleye iştirak edecek katılımcı açısından hak kaybına neden olabilecektir diye düşünüyorum.
Old 11-05-2011, 16:40   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yeshilim
Her husus usul ekonomisi gerekçesi ile çözülemez.

Bence ilanda hangi taşınmazın hangi zaman aralığında satışa çıkacağının belirgin olmayışı, ya da hangi borçlunun taşınmazının hangi saatte satışa çıkarılacağının belirgin olmayışı (ben belki akrabam olan ve mali gücü olmayan borçlumun taşınmazının ihalesini ucuza alarak kendisine hibe edecem veya uhdemde tutup onun kullanımına sunacağım -bence buna yasal engel olmaması lazım-) ihaleye iştirak edecek katılımcı açısından hak kaybına neden olabilecektir diye düşünüyorum.

Ama soru sahibi, vurguladığınız hususların yerine getirildiğini yazmış.
Old 11-05-2011, 16:51   #9
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ama soru sahibi, vurguladığınız hususların yerine getirildiğini yazmış.

(söz konusu ilan da her ne kadar taraf isimleri yer almasa da satılacak olan yerler tek bir kişiye aitmiş izlenimi doğmakta)

2. alıntıyı henüz nasıl yapacağımı çözemedim ama soru sahibinin sorusundaki yukarıdaki alıntıda taraf isimlerinin ilanda yer almadığı ve satılacak yerin tek bir kişiye aitmiş gibi izlenim edinildiği belirtilmiştir.

Aynı gün içinde 17 farklı yer satılacak.Birden fazla borçlu var.karışıklığa yol açabilecek bir durum söz konusu degil mi?

Yine soru sahibinin yukarıdaki alıntısında da aynı gün çok sayıda satış yapılacağı belirtilmiş olmakla, ilan üzerine ihaleye katılacak katılımcının hangi borçlunun taşınmazının ihalesine katılacağının şartname haricinde, ilanda da ayrıca belirtilmemesinin ihalenin feshine sebep olabileceğini düşünüyorum.
Old 11-05-2011, 17:02   #10
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan yeshilim
(söz konusu ilan da her ne kadar taraf isimleri yer almasa da satılacak olan yerler tek bir kişiye aitmiş izlenimi doğmakta)

2. alıntıyı henüz nasıl yapacağımı çözemedim ama soru sahibinin sorusundaki yukarıdaki alıntıda taraf isimlerinin ilanda yer almadığı ve satılacak yerin tek bir kişiye aitmiş gibi izlenim edinildiği belirtilmiştir.

Aynı gün içinde 17 farklı yer satılacak.Birden fazla borçlu var.karışıklığa yol açabilecek bir durum söz konusu degil mi?

Yine soru sahibinin yukarıdaki alıntısında da aynı gün çok sayıda satış yapılacağı belirtilmiş olmakla, ilan üzerine ihaleye katılacak katılımcının hangi borçlunun taşınmazının ihalesine katılacağının şartname haricinde, ilanda da ayrıca belirtilmemesinin ihalenin feshine sebep olabileceğini düşünüyorum.

Sn. Yeshilim;

Taşınmaz satış ilanını düzenleyen İİK md. 127:

Alıntı:
İlanda:

1. Satışın yapılacağı yer, gün ve saat,

2. Artırma şartnamesinin hangi tarihten itibaren herkes tarafından görülebileceği,

3. Tayin edilen zamanda artırma bedeli taşınmazın muhammen kıymetinin yüzde altmışını bulmadığı takdirde, en çok artıranın taahhüdü baki kalmak üzere, artırmanın on gün daha uzatılmış olacağı ve onuncu günü aynı yerde, aynı saatte taşınmazın en çok artırana ihale edileceği (Onuncu günün resmi tatile rastlaması halinde ikinci artırma tarihi olarak tatilin bitimini izleyen ilk iş gününün belirlenmesi ve bu ikinci ihalenin yapılacağı yer, gün ve saatin ilanda açıkça gösterilmesi zorunludur.),

4. İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgililerin taşınmaz üzerindeki haklarını, hususiyle faiz ve masrafa dair olan iddialarını evrakı müsbiteleri ile onbeş gün içinde icra dairesine bildirmeleri yazılır. Aksi halde, hakları tapu siciliyle sabit olmadıkça, satış bedelinin paylaşmasından hariç kalacakları da ilave edilir.
Gördüğünüz üzere; ilanda borçlu adının yazılacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır. İlanlar ayrı ayrı yapılsa dahi hangi taşınmazın hangi borçluya/malike ait olduğu yine icra dosyasından (dolayısıyla şartnameden) öğrenilebilecektir.

Bu nedenle ihalenin feshi gerekçesi olmadığı konusunda ısrarcıyım.

Saygılarımla...
Old 11-05-2011, 19:31   #11
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT

.... ihalenin feshi gerekçesi olmadığı konusunda ısrarcıyım.

Ben ısrarcı değilim ama ....ebilir diyerek de mümkün olduğunu düşünüyorum.

Nasıl ki ihaledeki hangi hareket ve/veya hareketlerin "ihaleye fesat karıştırmak" olarak sabit ve sınırlı sayıda sayılamayacağını düşündüğüm gibi, somut olayda da ilanda hangi borçlunun taşınmazının hangi zaman aralığında satılacağının, ihaleye gazetedeki ilan üzerine gelecek ve iştirak edecek katılımcıda "tereddüt yaracak" nitelikte olabileceğini düşünüyorum.

Yargıtay'ın birçok kararında ihaleye katılımı azaltacak nitelikdeki eksik ve hataların ihalenin bozulması sebebi olarak kabul edildiğini biliyoruz. İhaleye katılımı artırmak veya en azından katılımı azaltıcı işlemlerden kaçınmak icra müdürünün görevleri arasındadır. Bunun gibi somut olayın özelliği göz önüne alındığında aynı dosyadaki birden fazla borçlunun, farklı taşınmazlarının aynı gün satışa çıkarılması halinde, ilanda "hangi borçlunun hangi taşınmazının hangi zaman aralığında"satılacağının yazılmamış olmasının, iştirakçiler açısından tereddüt yaratacak nitelikte olduğunun kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.
Old 12-05-2011, 16:23   #12
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan yeshilim
Ben ısrarcı değilim ama ....ebilir diyerek de mümkün olduğunu düşünüyorum.

Nasıl ki ihaledeki hangi hareket ve/veya hareketlerin "ihaleye fesat karıştırmak" olarak sabit ve sınırlı sayıda sayılamayacağını düşündüğüm gibi, somut olayda da ilanda hangi borçlunun taşınmazının hangi zaman aralığında satılacağının, ihaleye gazetedeki ilan üzerine gelecek ve iştirak edecek katılımcıda "tereddüt yaracak" nitelikte olabileceğini düşünüyorum.

Yargıtay'ın birçok kararında ihaleye katılımı azaltacak nitelikdeki eksik ve hataların ihalenin bozulması sebebi olarak kabul edildiğini biliyoruz. İhaleye katılımı artırmak veya en azından katılımı azaltıcı işlemlerden kaçınmak icra müdürünün görevleri arasındadır. Bunun gibi somut olayın özelliği göz önüne alındığında aynı dosyadaki birden fazla borçlunun, farklı taşınmazlarının aynı gün satışa çıkarılması halinde, ilanda "hangi borçlunun hangi taşınmazının hangi zaman aralığında"satılacağının yazılmamış olmasının, iştirakçiler açısından tereddüt yaratacak nitelikte olduğunun kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.

Sn .Yeshilim;

İlanda borçlu adı yazılmalı mıdır?

Yazılmamalı ise hangi borçlu olduğu ilanda nasıl anlaşılacaktır? Birden fazla ilan yapılması borçluların ayırdedilmesini nasıl sağlayacaktır?

Saygılarımla...
Old 13-05-2011, 06:17   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Yargıtay'ın ölçütü bu tür ihalelerde, " ilan içeriğinin alıcıların tereddüde düşmelerine neden olması fesih nedeni sayılır." olarak şekillenmiş durumda. Bu itibarla her somut olayı ayrı ele almak doğru olur, kanaatindeyim.
Old 13-05-2011, 07:46   #14
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT

İlanda borçlu adı yazılmalı mıdır?

........ Birden fazla ilan yapılması borçluların ayırdedilmesini nasıl sağlayacaktır?

İlanda borçlu adı yazılmasının zorunlu olmadığı bilinmektedir. Ayrıca ben birden fazla ilan yapılması gerekliliğinden de bahsetmemekteyim.

Bence Mehmet beyin de işaret ettiği yargıtay uygulaması nazara alınarak, tereddüte mahal vermemek için, yine tek ilanda da olsa " hangi borçlunun hangi taşınmazının hangi zaman aralığında " satışa çıkarılacağının ilanda gösterilmiş olması gerektiğini düşünüyorum.
Old 14-05-2011, 09:47   #15
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan yeshilim
İlanda borçlu adı yazılmasının zorunlu olmadığı bilinmektedir. Ayrıca ben birden fazla ilan yapılması gerekliliğinden de bahsetmemekteyim.

Bence Mehmet beyin de işaret ettiği yargıtay uygulaması nazara alınarak, tereddüte mahal vermemek için, yine tek ilanda da olsa " hangi borçlunun hangi taşınmazının hangi zaman aralığında " satışa çıkarılacağının ilanda gösterilmiş olması gerektiğini düşünüyorum.

Sn. Yeshilim;

Sizinle aynı görüşte olmadığımı, yukarıda yazdığım görüşlerimi tekrar ettiğimi belirtmekle yetineyim.

İlginiz ve sabrınız için teşekkürler.

Saygılarımla...
Old 14-05-2011, 12:32   #16
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Sn. Yeshilim;

Sizinle aynı görüşte olmadığımı, yukarıda yazdığım görüşlerimi tekrar ettiğimi belirtmekle yetineyim.

İlginiz ve sabrınız için teşekkürler.

Saygılarımla...

Ben de görüşlerimin arkasındayım

Ayrıca saygı benden üstad
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi