Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ödeme taahhüdü alındıktan sonra banka hesabına bloke konulması

Yanıt
Old 03-03-2011, 08:29   #1
av.sukrupancar

Varsayılan ödeme taahhüdü alındıktan sonra banka hesabına bloke konulması

iyi günler. sorum şu. borçludan talimat yolu ile alınmış olan ödeme taahhüdünün alınmasından sonra haricen araştırmalarım neticesinde bulmuş olduğum borçlunun banka hesabına bloke konulması konusunda bankaya müzekkere yazdım ve hesaba bloke konuldu. Ancak taahhüdün henüz süresi gelmemişti. Usul olarak beklemem gerekirmiydi ya da yaptığım işlem şikayet konusu olabilir mi? Tereddütlerim var ve yardımcı olursanız sevinirim. Şu mantıktan hareket ettim. Her borçlu taahhüt verdiği zaman ödeme yapmayabilir. Bana vermiş olduğu taahhüt zamanına kadar bankada bulunan hesaplarını boşaltıp ortadan kaybolma ihtimali vardır. Yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
Old 03-03-2011, 14:44   #3
Av.MB

Alıntı:
Yazan av.sukrupancar
iyi günler. sorum şu. borçludan talimat yolu ile alınmış olan ödeme taahhüdünün alınmasından sonra haricen araştırmalarım neticesinde bulmuş olduğum borçlunun banka hesabına bloke konulması konusunda bankaya müzekkere yazdım ve hesaba bloke konuldu. Ancak taahhüdün henüz süresi gelmemişti. Usul olarak beklemem gerekirmiydi ya da yaptığım işlem şikayet konusu olabilir mi? Tereddütlerim var ve yardımcı olursanız sevinirim. Şu mantıktan hareket ettim. Her borçlu taahhüt verdiği zaman ödeme yapmayabilir. Bana vermiş olduğu taahhüt zamanına kadar bankada bulunan hesaplarını boşaltıp ortadan kaybolma ihtimali vardır. Yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Sayın meslektaşım, taahhüt verilmesi yeterli değil, taahhüdü usulüne uygun kabul ettiyseniz icra dairesi zaten haciz yazısı yazamazdı. Verilen tahhüdü aynı anda kabul etmediyseniz ya da daha sonra kabul muhtırası göndermediyseniz taahhüt verilmesi sizin haciz yapmanıza engel değil.
Old 03-03-2011, 16:36   #4
av.sukrupancar

Alıntı:
Yazan Av.MB
Sayın meslektaşım, taahhüt verilmesi yeterli değil, taahhüdü usulüne uygun kabul ettiyseniz icra dairesi zaten haciz yazısı yazamazdı. Verilen tahhüdü aynı anda kabul etmediyseniz ya da daha sonra kabul muhtırası göndermediyseniz taahhüt verilmesi sizin haciz yapmanıza engel değil.

taahhüdü aldım haciz esnasında kabul ettim ancak talimatla olduğu için talimat evrakı daha dosyaya dönmeden hemen bankaya haciz yazısı yazdım. Dolayısıyla haciz tutanağı dosyaya henüz gelmemişti. Sonuçta her taahhüt mutlaka ödeniyor gibi bir durum söz konusu olmadığından dolayı bir çeşit taahhüdün ödenmesi konusunda zorlayıcı olması açısından şikayet konusu olmayacağı kanaatindeyim. kaldı ki son düzenlemelerle birlikte asgari ücretin altında alınan taahhütlere ceza çıkmayacağı da göz önüne alınırsa sanki şikayet olmaz diye düşünüyorum.
Old 03-03-2011, 17:19   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.sukrupancar
Borcu ödeme taahhüdü ve bunun kabul edilmesi, borçlu ile alacaklı vekili arasında bir anlaşmadır. Avukatın, bu anlaşmaya uyması beklenir; borçlu uymadığında zaten yasamız bunu suç olarak kabul etmiştir. "Her taahhüt veren borcu ödeyecek diye birşey yok" bicimindeki savunmanız yerinde değildir; ödeme konusunda şüpheniz varsa taahhüdü kabul etmezsiniz, kabul ettiyseniz meslek ve dürüstlük kuralları çerçevesinde ödeme anlaşmasına uyarsınız.
İcra Müdürlüğünün, borcu ödeme taahhüdünden haberdar olmadan haczi gerçekleştirdiği anlaşılıyor. Borcunun şikayeti halinde haciz iptal edilecektir. Talimat evrakını elden alıp dosyaya sunmadan haciz talep ettiyseniz başka yönlerden de (en azından meslek kurallarına aykırılık) sorumluluğunuz doğabilir.
Old 03-03-2011, 20:48   #6
Av. Gizem

Bende meslektaşıma katılıyorum, eğer borçludan taahhüd aldıysanız karşılıklı olarak bu anlaşmaya uymanız gerekirdi.Borçlu uymadığı takdirde yasada ki yaptırımı açıktır zaten, bu düzenleme mevcutken belki ödemez bir fırsat yakaladım hesapta para var haciz talep edeyim demeniz uygun değildir. İcra müdürlüğünün bu işlemi borçlunun şikayeti halinde iptal edilecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi