Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma sonrası kişisel ilişkinin kurulması

Konuyu Kilitleyin
Old 01-11-2018, 10:37   #1
karışık

Mahçup boşanma sonrası kişisel ilişkinin kurulması

Öncelikle bu sitenin faliyetinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Değerli Sn. Avukat;

boşanma davam sonuçlandı. gerekçeli kararı bekliyorum. Sorularım şu şekilde:

1. gerekçeli karar hazırlanırken, mahkemeye başka bir dilekçe verebilir miyim?

2. e.koca ile ayrı şehirlerde yaşıyoruz. ve çocuklarımın geçici velayeti bende iken ve tüm uzman raporları benim lehime iken, mahkeme çocuklarımın velayetini *az kusurlu* babaya verdi. bana ise, bir devlet binasında, idarenin belirleyeceği gün ve saatlerde, bir görevli eşliğinde ziyaret hakkı verildi. anlamak, kabul etmek mümkün değil. peki mahkemenin bu şekilde karar vermesinin sebebi ne olur? bu gerekçeli kararda belirtilir mi? yoksa ben ağır kusurlu olduğum için mi velayet babaya verildi?

3. kişisel ilişki kurulması için, yatılı ve uzun süreli, ben nasıl bir yol izlemeliyim? daha önce baba ara karar alıp, yatılı kişisel ilişki kurabiliyordu. Ancak mahkeme bittiğine göre, ben hangi mahkemeye dilekçe vereceğim? Yoksa yeni bir dava mı açmam gerekecek?

4. ben tüm kararlar için istinaf mah. gitmeyi düşünüyorum. eğer istinaf mah. gidersem, kişisel ilişki için taleplerimim istinaf mah. tarafından değerlendirilir mi? yani bugün çocuklarım ile kişisel ilişki kurmak istiyorum desem, yarın ara karar alabilir miyim?(e.koca öyle yapıyordu)

5. babanın velayeti altında, canlarıma bir şey olursa bunun vebali sadece babaya mı ait olacak yoksa bu kararı veren hakime de ait olacak mı? tüm sunduğumuz evraklar e.kocanın aleyhine iken, tüm uzman raporları benim lehime iken, mahkeme tarafından dinlenen büyük oğlumun söyledikleri benim lehime ve ben annemi istiyorum derken, hakim nasıl böyle bir karar verebilir? illa yaşanan dramlar tvlerde gazete köşelerinde haber mi olmalı?

yanlış ve hatalarım için kusura bakmayın lütfen.

iyi günler
Old 01-11-2018, 12:15   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Aile mahkemesi dava hakkında karar verdiğinden artık aile mahkemesine dilekçe veremezsiniz. Ancak gerekçeli kararı süresi içinde istinaf edebilirsiniz. Mahkeme gerekçesi toplanan delillere uygun değilse itiraz sebeplerinizi istinaf dilekçenize yazabilirsiniz. Velayetin neden babaya verildiğini bilemiyoruz. Ancak çocuklar sizi istemişse mahkeme bu isteğe uygun karar vermeliydi. Mahkeme gerekçesine bakmak lazımdır. Mahkeme kararı hatalı ise istinaf mahkemesi bozar. İstinaf mahkemesi bozmazsa yargıtayda temyiz edebilirsiniz. Velayete ve şahsi ilişkiye dair kararlar kesinleşmedikçe icra edilemeyeceğinden hüküm kesinleşinceye kadar çocuklar sizde kalır...
Old 02-11-2018, 09:42   #3
karışık

Değerli Avukat Hanım,

Cevabınız için teşekkür ederim ve içime bir nebze su serptiniz.

Anladığım kadarıyla; kararı istinafa gönderdiğim takdirde, aile mahkemesinin kararı bekletiliyor, istinaf sürecinde velayet kararı uygulanamıyor.

Aile mah. büyük oğlum dinlenmişti, istinaf sürecinde oğullarım tekrar dinlenir mi? Çocuklarımın öğretmenleri, komşularımız tanık olarak istinaf mah. tarafından dinlenir mi? Malumunuz çocuklarımın büyüyor, şartlar değişiyor, bulunduğum şehrin eğitim/öğretim imkanları daha fazla vs.

Tekrar teşekkür ederim.
Old 02-11-2018, 10:49   #4
Av. Hatun Olguner

İstinaf mahkemesi tanık dinlemeyecektir. Mahkeme kararının dosya kapsamına ve toplanan delillere uygun olup olmadığına karar verecektir. İstinaf sürecinde oğullarınız tekrar dinlenmez. Ama Öğretmenlerin ve komşularınızın tanık olarak dinlenmesini istediğinizi bildiren istinaf dilekçesi verirseniz ve istinaf mahkemesi gerekli görürse tanıkların aile mahkemesince dinlenmesi için kararı bozabilir. İstinaf mahkemesi kararı bozmazsa yargıtaya itiraz edebilirsiniz...
Old 02-11-2018, 14:09   #5
karışık

zahmet ettiniz yazdınız, teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi