Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet ve Görüş Hk.

Konuyu Kilitleyin
Old 13-04-2014, 02:59   #1
KonukMrl

Önemli Velayet ve Görüş Hk.

Merhabalar, biz eşimle 3 yıl önce ayrıldık boşanma davamız biraz sorunlu oldu, velayet bana verildi ve karar kesinleşene kadar çocuğa nafaka aylık 100-tl olarak belirlendi, çocukla ilişkisi her ayın 1. ve 3. cumartesi olarak belirlendi,boşanmadaki sorunlardan dolayı kararı temyiz ettim karar geldiğinde hakim bey boşanmayı kesinleştirdi ve davanın geri kalan kısmı ret oldu, bundan sonra eşim nafakayı ve çocukla olan ilişkisini kesti, ben eşimin ikinci eşi idim, şimdi 3. evliliğini yaptı ilk eşinden çocuğu yanında ve şimdiki evliliğinden de bir çocuğu olmuş, şimdi size sormak istediklerim; mahkeme ret olduğundan dolayı nafakayı ödemedi bu durumda görüş günlerinin de yeniden dava açılarak düzenlenmesi gerekir mi, velayet halen bende midir ben çalışmıyorum ama annem ve babam vefat ettiği için onların maaşını ben alıyorum maddi manevi çok şükür bir sorunum yok karşı tarafın durumu ortada velayet davası açsa benden alabilir mi, bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum, şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-04-2014, 20:37   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı

Sorularınıza doğru cevap verebilmek için boşanma kararınızın incelenmesi şarttır.

Boşanmaya karar verildi davanın geri kalanı red oldu demişsiniz. Boşanma ile mutlaka velayet hususu düzenlenmiş durumdadır. Velayet sizde ise, babanın kişisel ilişki günleri de kararda yazıyordur. Mahkeme Yargıtay dönüşü çocukla kişisel ilişki tesisi için yeni karar vermediyse eskisi geçerli olarak devam edecektir. Velayet ilk kararda size verilmişse, karar velayet yönünden bozulmamışsa ve çocuğunuz yanınızda ise mutlaka İŞTİRAK nafakasına da hükmedilmiş olmalıdır. Ve nafaka kararı devam eder.

Nafaka ödememek suçtur. Mahkeme kararınızla bir avukata gidiniz. Nafaka alacağınız için icra takibi yapınız. Yaptığınız icra takibine rağmen NAFAKA halen ödenmezse, İCRA CEZA mahkemesinden babanın CEZALANDIRILMASINI isteyebilirsiniz.

Yargıtay sonrası Maddi ve Manevi Tazminat isteklerinin reddedildiğini ve Dolayısıyla velayet ve kişisel ilişki tesisine yönelik kararların aynen devam ettiğini devam ettiği düşüncesindeyim.

Siz anne ve babanızdan maaş alsanız da baba çocuğu için iştirak nafakası ödemek zorundadır.

Babanın velayetin değiştirilmesi için dava açıp kazanması için, sizin çocuğunuza ilişkin sorumluluklarınızda ağır ihmal göstermeniz, çocuğunuzun tehlike altında bulunması, zarar görmesi gerekir. Baba bunu ispatlamalıdır. Velayete ilişkin davalarda uzman padagog raporundan, bilirkişi incelemesinden de yararlanılır. Önemli olan çocuğun mutlak yararıdır.

Sayın Katılımcı

Her şeyden önce doğru bir yorum için lütfen boşanma ilamınızla birlikte bir avukat meslektaşımızdan DOĞRUDAN hukuki destek alınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi